Trénerka Hejková získala piaty titul v Európskej lige

Na snímke slovenská trénerka USK Praha Natália Hejková Foto: TASR/Milan Kapusta

V rokoch 1999 a 2000 priviedla k prvenstvu Ružomberok a triumf zopakovala v rokoch 2007 aj 2008 s ruským klubom Spartak Moskovská oblasť. Tento rok triumfovala s USK Praha.

Praha 12. apríla (TASR) - Basketbalistky USK Praha so slovenskou trénerkou Natáliou Hejkovou sa stali víťazkami Euroligy žien v sezóne 2014/2015. V nedeľňajšom finále na záverečnom turnaji Final Four v českej metropole vyhrali nad UMMC Jekaterinburg 72:68.

USK v zápase dominoval a premiérovú účasť vo finále prestížnej súťaže tak pretavil v titul. Piatu trofej do svojej zbierky pridala Hejková, ktorá v rokoch 1999 a 2000 priviedla k prvenstvu Ružomberok a triumf zopakovala v rokoch 2007 aj 2008 s ruským klubom Spartak Moskovská oblasť. Jekaterinburg, dres ktorého oblieka aj naturalizovaná slovenská reprezentantka Kristi Toliverová, získal titul naposledy v roku 2013.

Bronz si vybojovali hráčky Dinama Kursk, keď zdolali Fenerbahce Istanbul v pomere 67:58.

finále:

UMMC Jekaterinburg - USK Praha 68:72 (28:32)

Najviac bodov: Parkerová 27 (14 doskokov), Grudová 19, Torrensová 12 - Robinsonová 24, Vaughnová 18 (12 doskokov), Petrovičová 13. TH: 20/15 - 8/5, trojky: 1:5, fauly: 17:22, 2500 divákov

Hlas po zápase:

Jana Veselá, hráčka USK Praha (zdroj idnes.cz): "Určite bolo plus, že sa od nás víťazstvo nečakalo. Na začiatku Final Four sme boli v úlohe outsiderok, mohli sme len prekvapiť - vďaka tomu sa nám hralo oveľa lepšie. Nemali sme čo stratiť. Brali sme to takto: Ukážeme svoje maximum a uvidíme, čo z toho bude. Stále tomu neverím, naozaj. Je to super. Fakt sme to dokázali? Niečo neuveriteľné. Nemám slov."

o 3. miesto

Dinamo Kursk - Fenerbahce Istanbul 67:58 (30:26)

Najviac bodov: Ogwumikeová 21 (14 doskokov), Milovanovičová 16, Augustusová 14 - Charlesová 23 (10 doskokov), Zellousová 15, Canitezová 6. TH: 10/7 - 14/6, trojky: 4:2, fauly: 16:13, 2100 divákov

Ako prvá sa presadila Veselá a tá istá hráčka neskôr trojkou zabezpečila USK náskok 11:8. Od tej chvíle si vedenie držal domáci tím a po Palauovej troch bodoch sa dostali Pražanky do sedembodového trháku (17:10). Aj úvod druhej štvrtiny patril zverenkám Hejkovej, naopak Jekaterinburg zaostával v koncovke, absolútne sa mu nedarilo v streľbe spoza trojkového oblúka. Robinsonová zvýšila už na pohodlných 21:12 v prospech Prahy. Ešte pred veľkou prestávkou prišla šesťbodová šnúra UMMC, no polčasový rezultát vyznel v prospech domácich (32:28).

Ruskám pauza vôbec neprospela a po štyroch minútach z druhého polčasu viedlo USK jasne 44:32. Bojovnosť a pozorná obrana domácich robila favorizovanému Jekaterinburgu problémy. V záverečnom dejstve sa dokázali basketbalistky UMMC vďaka Parkerovej priblížiť aj na rozdiel štyroch bodov, na zvrat skóre to však nestačilo. Praha úspešne dokráčala k premiérovému titulu, výsledok v závere poistila dvoma bodmi Veselá.