Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Northug a Fallová triumfovali v Drammene v šprinte klasicky

Nórsky bežec na lyžiach Petter Northug, archívne foto Foto: TASR/AP

Slovenka Alena Procházková nepostúpila z kvalifikácie, keď v nej obsadila až 36. miesto.

Drammen 3. februára (TASR) - Domáci reprezentanti Petter Northug a Maiken Caspersen Fallová sa stali v nórskom Drammene víťazmi stredajšieho šprintu klasicky v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach. Slovenka Alena Procházková nepostúpila z kvalifikácie, keď v nej obsadila až 36. miesto.

Olympijská šampiónka Fallová triumfovala v šesťčlennom finále pred krajankou Ingvild Flugstadovou Östbergovou (+0,81 s), tretie miesto obsadila Ruska Natalia Matvejevová (+3,27). Procházková stratila v kvalifikácii na víťazku Östbergovú 12,63 s a medzi 30 najlepších nepostúpila.

Aj medzi mužmi kraľovali nórski bežci. Prvé víťazstvo v sezóne slávil majster sveta Northug, ktorý vo finiši tesne zdolal krajanov Olu Vigena Hagestada (+0,41) a Eirika Brandsdala (+0,47). Dominanciu domácich reprezentantov zvýraznil štvrtým miestom Finn Hagen Krogh (+1,98).

Lídri celkového poradia SP Martin Johnsrud Sundby (1502 bodov) a Therese Johaugová (1484) v stredu v Drammene neštartovali. Sundby má na čele stále komfortný náskok, druhý Krogh (906) na neho stráca 596 bodov, tretí je Northug (901). Naopak Johaugovej sa začína v priebežnej klasifikácii už približovať Östbergová (1354), tretia priečka patrí ďalšej Nórke Heidi Wengovej (1135).