Na biatlonových ME v Raubiči zlato na 20 km trati pre Bulhara Aneva

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Z dvojice Slovákov bol lepší na 22. priečke Michal Šima, 83. skončil Šimon Bartko.

Raubiči 20. februára (TASR) - Prvým majstrom Európy v bieloruskom Raubiči sa stal bulharský biatlonista Krasimir Anev, na 20 km dlhej vytrvalostnej trati zdolal druhého v poradí Tarjei Boea o 3,7 sekundy a tretieho ďalšieho Nóra Endre Strömsheina o 11,2. Z dvojice Slovákov bol lepší na 22. priečke Michal Šima (+3:56,5), 83. skončil Šimon Bartko (+11:43,2).

Zopár biatlonistov si pred marcovými MS vo švédskom Östersunde zvolilo za spôsob prípravy práve účasť na ME a na štarte sa objavilo niekoľko známych mien, vrátane zlatého Aneva i strieborného Tarjei Boea. Vo väčšej miere však štartovali menej známi muži, patril k nim aj bronzový mladík Nór Strömsheim a nebyť chyby v záverečnej 'stojke', mohol byť na zlatom stupienku.

Zo Slovákov medzi 104 štartujúcimi solídny výkon podal Michal Šima. Síce dobre nezačal a už na úvodných prvých dvoch streľbách nazbieral tri trestné minúty (celková strelecká bilancia 2-1-0-0), no potom vo veternom počasí nezaváhal a dokonca atakoval top dvadsiatku. Šimon Bartko (1-3-1-3) doplatil najmä na nepresnú streľbu stojmo.

Medzi ženami, kde vynikla olympijská víťazka v Pjongčangu Švédka Hanna Öbergová, sa zo Sloveniek objavila jedine Ivona Fialková (1-2-0-5) a skončila na 52. mieste. Jej výkon na strelnici bol úplne rozhádzaný, najskôr si v úvodných dvoch položkách pripísala tri trestné minúty, potom si veľmi pomohla bezchybnou treťou, ležkovou streľbou, aby nakoniec netrafila v záverečnej 'stojke' ani jeden terč. Medzi 83 štartujúcimi tak na 15 km trati úplne stratila možnosť na cenné umiestnenie, a to po tretej streľbe figurovala na 15. priečke a celkove dosiahla 11. bežecký čas.