Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Kuzminová v pretekoch 3. kola Svetového pohára skončila druhá

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová. Foto: TASR/IBU

U mužov triumfoval Boe. Z dvojice Slovákov skončil Martin Otčenáš na 40. mieste, Matej Kazár dobehol až na 51. priečke.

Le Grand-Bornand 16. decembra (TASR) - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová si v stíhacích pretekoch 3. kola Svetového pohára vybojovala vo francúzskom Le Grand-Bornand už štvrté pódiové umiestenie za sebou. Tentoraz skončila druhá, keď ju na 10 km trati o 14,0 sekundy zdolala jedine Nemka Laura Dahlmeierová, tretia so stratou 31,8 sekundy finišovala Talianka Lisa Vittozziová. Ďalšia slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa zaradila na nebodovanú 43. priečku (+3:36,8 min). Kuzminová sa po siedmich pretekoch už prepracovala na čelo priebežného hodnotenia SP, s náskokom piatich bodov pred Fínkou Mäkäräinenovou.

Kuzminová po skvele zvládnutom šprinte mala v sobotu na štarte náskok až 34 sekúnd od Dahlmeierovej a 41 sekúnd ju delilo od Ukrajinky Vity Semerenkovej. Do rozpätia jednej minúty sa zmestilo len prvých šesť zo šprintu. Druhá slovenská biatlonistka Paulína Fialková vyštartovala ako 23. so stratou 1:47 minúty.

Dvojnásobnej olympijskej šampiónke Kuzminovej sa v kariére na vrcholných akciách ešte nikdy nepodarilo po víťaznom šprinte nadväzne triumfovať aj v stíhacích pretekoch. V Le Grand-Bornand šprint zvládla dosiaľ s najvýraznejším náskokom a mala veľmi blízko k zlatému 'dvojboja' a aj desiatemu triumfu v súčte pretekov SP a na ZOH, o jubilejné víťazstvo ju pripravilo zaváhanie na prvej streľbe.

V Le Grand-Bornand sa bežali stíhacie preteky tretíkrát v sezóne. Kuzminová v predchádzajúcich v rakúskom Hochfilzene s jednou chybou na strelnici zvíťazila, teraz však mala k piedestálu ešte bližšie. Jej náskok po rýchlom behu narástol pred úvodnou streľbou ležmo až na 37,5 sekundy, no chyby na druhom, štvrtom a piatom terči ju odsúdili až na tri trestné okruhy. Na medzičase po streľbe Kuzminovej (celková strelecká bilancia 3-0-0-1) jej patrilo 5. miesto, so stratou na Dahlmeierovú 33,5 s. Chybe sa nevyhla ani Paulína Fialková (1-3-1-1) na treťom terči.

V druhej 'ležke' si Kuzminová dala väčší pozor a posunula sa na 3. priečku, keď za prvou Dahlmeierovou mala stratu 24,2 s. Menej presne však mierila P. Fialková s nevybielenými druhým, tretím a piatym terčom.

Pred prvou streľbou 'stojmo' už bola Kuzminová druhá a aj na nej po bezchybných a rýchlych ranách zostala, so stratou už len 12,5 s. Príliš si so štvrtým nevybieleným terčom nepolepšila P. Fialková.

Záverečná streľba 'stojmo' bola v znamení súboja Dahlmeierovej a Kuzminovej. Obe zhodne netrafili úplne posledný terč, Kuzminová naň dlho mierila a možno aj vo vedomí veľkej šance na víťazstvo ho minula. Od Nemky ju na medzičase po streľbe delilo 19,1 sekundy a bolo zrejmé, že 24-ročná Dahlmeierová si beží za 18. víťazstvom v kariére, prvým v sezóne. Kuzminová si bez väčšieho tlaku za ňou vybojovala druhú priečku a pripísala si na vrcholných svetových podujatiach už 24. umiestenie na stupňoch. So šiestimi chybami na strelnici do SP nebodovala Paulína Fialková.

Nasťa sa ocitla už na čele priebežného poradia Svetového pohára, prvýkrát v kariére. "Je to pre nás neskutočné, o tom sme nesnívali," radoval sa tréner a manžel Daniel Kuzmin. "Bolo to veľmi dramatické a ak budem ešte párkrát prežívať takéto momenty, tak sa ocitnem blízko infarktu, je to naozaj o zdraví. Škoda prvej streľby, nástrel bol v poriadku, aj počasie. Možno zaúradovala tréma. Bolo to aj o kalibrovaných ranách, no keď si upravila mieridlá, problém pri druhej streľbe ležmo nemala. Pri záverečnej stojke videla, že Dahlmeierová minula terč, poslednú ranu s veľkou snahou neminúť podržala a žiaľ netrafila, išlo to na tri hodiny," dodal Kuzmin.

Štyrikrát za sebou na pódiu, takúto sériu ešte Anastasia Kuzminová nezažila. "Prežívame neskutočné dva týždne, pripomína mi to predvianočnú rozprávku," vyznal sa z pocitov Daniel Kuzmin.

Anastasii Kuzminovej malé horské stredisko Le Grand-Bornand doprialo: "Cítim sa tu výborne, vnímam krásu prírody, prírodné scenérie, podporu divákov, ktorí mi dodávajú veľkú energiu. Aj preto som dosiahla v predvianočnom čase v pretekoch Svetového pohára zatiaľ najlepšie výsledky v kariére."

Kuzminová si vysvetľovala nevydarenú úvodnú streľbu tak, že nezvládla psychiku. "Štart do tejto stíhačky bol naozaj nevydarený a nebolo jednoduché potom všetko naprávať. Dobre som sa neskoncentrovala, emócie boli priveľké. Aspoň som však dala šancu Laure, aby dosiahla svoj najlepší výsledok v sezóne," zasmiala sa slovenská reprezentantka.

Posledné rany Dahlmeierovej a Kuzminovej vyvolali obrovské napätie nielen u nich samotných, ale aj u divákov. "Pre mňa je dôležitejšie, že na sklonku roka pred vianočnými sviatkami som na tom veľmi dobre. Dosahujem rýchle bežecké časy a aj v streľbe, ak si odmyslím moje zaváhanie pri tej prvej, sa cítim fajn," dodala Kuzminová.

U mužov triumfoval Boe

Nór Johannes Thingnes Boe nadviazal na svoj víťazný šprint a triumfoval aj v stíhacích pretekoch 3. kola Svetového pohára v biatlone. Opäť na neho nestačil vedúci muž priebežného poradia Francúz Martin Fourcade, ktorý na 12,5 km trati zaostal až 1:01,4 minúty, tretia priečka patrila Rusovi Antonovi Šipulinovi (+1:10,5). Z dvojice slovenských biatlonistov bol lepší s jedným bodom do SP na 40. mieste Martin Otčenáš (+4:05,5), až 51. dobehol Matej Kazár (+5:22,0).

Najviac napätia do stíhačky vnášal predpokladaný súboj dvoch sezónnych veličín, J.T. Boea a M. Fourcada. Prvá streľba bola v znamení ich bezchybnosti a aj výrazného náskoku 27,9 sekundy Nóra. Druhá streľba zapôsobila rovnako, no severan náskok zveľadil už na 36,8 s.

Druhá polovica stíhačky naskytovala rovnaký pohľad na čele s jasnou vyše minútovou nadvládou J.T. Boea, najmä keď prvú stojku zvládol za 21 sekúnd a M. Fourcade nevyčistil štvrtý terč. Vznikla tak zápletka a boj o druhú priečku, na ktorú sa zameral Rus Šipulin, zaostávajúci len 5,5 s za Francúzom. Dvadsaťštyriročný J. T. Boe podal brilantný výkon aj v záverečnej streľbe a piatykrát v sezóne zvíťazil, štvrtý raz za sebou, 18-krát v kariére. O druhom mieste rozhodla zhodná záverečná streľba M. Fourcada s chybou na piaty a Šipulina na štvrtý terč. Nezvýhodnila nikoho a Francúza už nemal kto z druhej priečky vytlačiť.

Martin Otčenáš (strelecká bilancia 0-2-1-1) a Matej Kazár (0-2-1-1), 29. a 50. na štarte, začali výborne a zvýšili si šancu bodovať do SP. Otčenáš sa posunul na 22. a Kazár na 40. priečku. V miernom snežení ich však zabrzdila druhá ležka, Otčenáš minul prvé dva terče, Kazár tretí a štvrtý. Na ďalšej stojkovej streľbe pribudli chyby na štvrtom terči u Otčenáša, piatom u Kazára, záverečná dopadla podobne a aj ona prispela, že jediný bod za 40. miesto si do SP pripísal len Otčenáš.

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km:
1. Johannes Thingnes Boe (Nór.) 32:52,7 (0 tr. okr.)
2. Martin Fourcade (Fr.) +1:01,4 (2)
3. Anton Šipulin 1:10,5 (1)
4. Aleksandr Loginov (obaja Rus.) 1:10,7 (1)
5. Simon Schempp (Nem.) 1:32,3 (2)
6. Simon Desthieux (Fr.) 1:41,9 (2)
7. Lukas Hofer (Tal.) 1:47,9 (1)
8. Benedikt Doll (Nem.) 1:48,2 (2)
9. Simon Eder (Rak.) 1:56,9 (1)
10. Erlend Bjöntegaard (Nór.) 2:05,2 (2)
...
40. Martin OTČENÁŠ 4:05,5 (4)
51. Matej KAZÁR (obaja SR) 5:22,0 (4)

Priebežné hodnotenie SP (7 z 22 pretekov): 1. M. Fourcade 372, 2. J.T. Boe 358, 3. Fak 272, 4. Schempp 259, 5. Šipulin 226, 6. T. Boe 191, ... 62. OTČENÁŠ 13

SP v stíhacích pretekoch (3 zo 7): 1. Mo. Fourcade 162, 2. J.T. Boe 148, 3. Fak 136, ... 64. OTČENÁŠ 1