V šprinte 7. kola SP v biatlone triumfovala Nemka Dahlmeierová

Nemecká biatlonistka Laura Dahlmeierová. Foto: TASR/AP

Zo slovenskej štvorice skončila najviac v popredí na 14. mieste Paulína Fialková.

Pjongčang 2. marca (TASR) - V šprinte 7. kola Svetového pohára v biatlone na 7,5 km ženskej trati vynikla v kórejskom Pjongčangu opäť naplno Nemka Laura Dahlmeierová. Aj keď druhá Nórka Tiril Eckhoffová (+8,4) a tretia Francúzka Anais Chevalierová (+41,6) zastrieľali rovnako bezchybne, bežecky za Nemkou zaostali.

Zo slovenskej štvorice skončila najviac v popredí na 14. mieste Paulína Fialková (+1:26,3). Najlepší výsledok v kariére dosiahla jej sestra Ivona Fialková so 17. priečkou (+1:33,1), do SP bodovala aj 27. Jana Gereková (+1:51,9), najhoršie dopadla 80. Terézia Poliaková (+4:00,6).

V celkovom hodnotení SP vedie po 20 pretekoch SP aj naďalej Dahlmeierová.

Seriál SP sa po necelých dvoch týždňoch od MS v Hochfilzene presunul do dejiska budúcoročných ZOH do kórejského Pjongčangu. Ženský šprint bol na programe až neskoro večer pod umelým osvetlením a v počasí s miernym mrazom. Pre slovenské biatlonistky začal nádejne, v ležke Jana Gereková (bilancia 0-1) chybu neurobila, dokonca so štartovným číslom 8 bola na medzičase prvá, až kým ju nepreskočila momentálne najväčšia postava ženského biatlonu Nemka Dahlmeierová. V streľbe stojmo terče Gereková opäť perfektne čistila a nevybielila úplne posledný. Paulína Fialková (1-1) začala horšie, s jednou chybou v ležke na štvrtom terči, ďalší trestný okruh pridala na prvom stojkovom, zaujala však opäť rýchlym behom, 10. najlepším zo všetkých.

Nemka Dahlmeierová po dobehnutí do cieľa si už mohla byť vedomá, že ju ťažko niekto ohrozí. Na strelnici i v samotnom behu bola dokonalá a odmenou jej za to bolo 15. víťazstvo v kariére, ôsme v sezóne, zároveň si 23-ročná Nemka aj upevnila vedúce postavenie v seriáli SP. Dve najväčšie súperky na ňu ani zďaleka nestačili, či už Češka Koukalová, alebo Fínka Mäkäräinenová, ktorá si všetko pokazila pri dvoch netrafených terčoch v stojke. O stupeň víťazov sa usilovala aj Francúzka Dorin-Habertová, na medzičase po streľbe stojmo tretia so stratou na víťaznú Nemku len 19,6 sekundy, no zažila potom kolaps súvisiaci podľa prvých správ s výkyvom krvného tlaku a musela sa vzdať.

Z ďalších dvoch slovenských biatlonistiek sa výrazne medzi 94 štartujúcimi presadila Ivona Fialková (0-1) len s jediným netrafeným terčom, odmenou jej boli premiérové body do SP a životný výsledok so 17. priečkou. Terézia Poliaková (2-1) skončila až 80-ta a do stíhacích pretekov sa nekvalifikovala.

Výsledky:

šprint na 7,5 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 20:43,7 (0 tr. okr.), 2. Tiril Eckhoffová (Nór.) +8,4 (0), 3. Anais Chevalierová (Fr.) 41,6 (0), 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 58,7 (2), 5. Susan Dunkleeová (USA) 59,7 (1), 6. Julia Džimová (Ukr.) 1:01,0 (0), 7. Franziska Hildebrandová (Nem.) 1:04,6 (1), 8. Anais Bescondová (Fr.) a Mona Brorssonová (Švéd.) 1:16,1 (0), 10. Justine Braisazová (Fr.) 1:16,4 (2), ... 14. Paulína FIALKOVÁ 1:26,3 (2), 17. Ivona FIALKOVÁ 1:33,1 (1), 27. Jana GEREKOVÁ 1:51,9 (1), 80. Terézia POLIAKOVÁ (všetky SR) 4:00,6 (3)

Priebežné hodnotenie SP (20 z 26 pretekov): 1. Dahlmeierová 963, 2. Koukalová 877, 3. Mäkäräinenová 819, 4. Dorin-Habertová 711, 5. Wiererová 604, 6. Chevalierová 550, ... 40. KUZMINOVÁ 144, 41. P. FIALKOVÁ 143, 59. GEREKOVÁ 59, 72. I. FIALKOVÁ 24