Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Biatlon: V stíhacích pretekoch 1. kola triumfovala Češka Koukalová

Češka Gabriela Koukalová strieľa v stíhacích pretekoch 1. kola Svetového pohára biatlonistiek na 10 km trati vo švédskom Östersunde 4. decembra 2016. FOTO TASR/APGabriela Koukalova of Czech Republic in action during the women's 10km pursuit during the Biathlon World Cup in Ostersund, Sweden, Sunday Dec. 4, 2016. (Anders Wiklund/TT via AP) Foto: TASR AP

Na 10 km trati vo švédskom Östersunde na ňu s odstupom 8,4 sekundy nestačila druhá v poradí Nemka Laura Dahlmeierová, tretia Talianka Dorothea Wiererová dobehla so stratou 21,4 s.

Östersund 4. decembra (TASR) - Triumfom Češky Gabriely Koukalovej sa skončili stíhacie preteky 1. kola Svetového pohára biatlonistiek. Na 10 km trati vo švédskom Östersunde na ňu s odstupom 8,4 sekundy nestačila druhá v poradí Nemka Laura Dahlmeierová, tretia Talianka Dorothea Wiererová dobehla so stratou 21,4 s. Slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa zaradila na 24. miesto (+3:12,2) a opäť bodovala do SP. V priebežnom hodnotení SP vedie po troch pretekoch Dahlmeierová so 157 bodmi, P. Fialková je na 32. mieste s 32 b.

Slovenský biatlon mal zastúpenie len v jedinej na štarte Paulíny Fialkovej (streľba celkove 1-2-0-0). Na trať vybehla ako 26-ta, s odstupom na prvé miesto 1:28, čo nebolo veľa. Na strelnici nevybielila štvrtý terč, no v poradí sa posunula na 22. miesto. V druhej ležke jej zostal visieť druhý a štvrtý terč a nasledoval zosun na 41. priečku (+2:44,3). V stojke ešte perfektne zabojovala, po prvej nasledoval skok na 30. priečku, po druhej na 22., do cieľa finišovala na 24. mieste.

Poradie na štarte podľa výsledkov zo sobotného šprintu sľubovalo dramatické vyvrcholenie v stíhačke. Očakávalo sa, že víťazka vzíde zo štvorice Dorin-Haberová, Mäkäräinenová (strata na štarte 11 sekúnd), Koukalová (+20) a Dahlmeierová (+26). V Östersunde v noci mierne nasnežilo, trať bola rýchla a najmä v zákrutách po zjazdoch si žiadala veľkú opatrnosť. V miernom vetre poslala ležka na 2xtrestný okruh Dorin-Habertovú, krúžila aj Mäkäräinenová a pozíciu líderky prevzala Koukalová pred Dahlmeierovou. Po druhej ležke Koukalová zvýraznila náskok na čele (+25,7), keďže jej najbližšie súperky na rozdiel od nej neodišli zo strelnice s čistým štítom. Koukalová v prvej stojke sa dopustila chyby na prvom terči, napodobnila ju aj Dahlmeierová a Češka na následnom medzičase viedla o 17,0 s pred Mäkäräinenovou. Záverečná streľba bola už v znamení pararelného mierenia oboch, Češka si obdivuhodne udržala nervy, Fínka netrafila posledné dva terče, a tak najbližšie ku Koukalovej bola odrazu Talianka Wiererová s tak výraznou stratou (+17,7), že ju už mohla len ťažko ohroziť. Koukalová si tak v 27 rokoch bez problémov dobehla za 13. víťazstvom v kariére.