Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia

Biatlonista Sklenárik získal bronz v individuálnych pretekoch

Na archívnej snímke slovenský biatlonista Markus Sklenárik. Foto: TASR/Ján Krošlák

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) o tom informoval na svojej oficiálnej webstránke olympic.sk

Kangnung/Pjongčang 20. januára (TASR) - Hneď v úvodný deň IV. zimných olympijských hier mládeže v kórejskom Kangwone zaznamenalo Slovensko medailu. V biatlonových individuálnych pretekoch na 12,5 km získal Markus Sklenárik bronz. Jeho krajan Michal Adamov obsadil 10. pozíciu. Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) o tom informoval na svojej oficiálnej webstránke olympic.sk

Na pretekoch, ktoré sprevádzalo husté sneženie, sa zúčastnilo 100 biatlonistov. Sklenárikovi vyšla streľba i beh, na prvej ležke síce netrafil hneď prvý terč, ale ďalších devätnásť neminul. Keďže k tomu pridal aj kvalitný beh, výsledkom bola bronzová priečka. Na víťazného Francúza Antonina Guya stratil 1:16,3 min. "Je to najväčší úspech v mojej kariére. Už ráno som tušil, že dnes dosiahnem dobrý výsledok. Medaila však prekvapila aj mňa. Prvýkrát sa mi stalo, že som netrafil prvý terč. Našťastie som potom už mieril presne,“ povedal v prvej reakcii Sklenárik.

Adamov predviedol piaty najrýchlejší bežecky čas, ale šesť chybných výstrelov ho odsunulo na 10. pozíciu. Mrzela ho najmä záverečná stojka, na ktorej trikrát netrafil terč a pripravil sa o medailovú pozíciu. Tretí slovenský zástupca Sebastián Belicaj skončil so štyrmi chybami a odstupom 4:52 min na 27. pozícii. Alžbeta Garguláková sa na 10-kilometrovej trati pripravila o umiestenie do 10. miesta chybami na strelnici, na poslednej stojke netrafila tri terče. Celkovo 7 netrafených terčov znamenalo 245 sekúnd navyše k bežeckému času a konečné 22. miesto. Z tria Sloveniek strieľala najlepšie Veronika Šteczová, avšak bežala pomalšie. Na strelnici spravila jednu chybu a obsadila 30. pozíciu. Michaela Straková minula sedem terčov a tesne jej ušlo umiestnenie v prvej tretine 98-členného štartového poľa. Obsadila 35. pozíciu.

V ľadovom koryte zasiahli ako prvé zo slovenskej výpravy do bojov Viktória Praxová a Desana Špitzová. Lepší výsledok dosiahla Praxová, ktorá obsadila 25. pozíciu. Jej výsledok čiastočne ovplyvnilo aj zranenie po prílete do Kórey. Špitzová skončila na 29. priečke. Dvojica Bruno Mick, Viktor Varga predviedla v prvom kole šiestu najrýchlejšiu jazdu (48,862 s). V druhom svoj čas zlepšili o dve stotiny sekundy aj vďaka lepšej štartovej reakcii. Boli piati najlepší, ale na posun zo šiestej priečky v celkovom poradí to už nestačilo.

Na skokanskom mostíku bojovala s odrazom Tamara Mesíková. Prvý skok jej nevyšiel podľa predstáv, po chybe pri odraze skočila 77 m, v druhom si polepšila o 13 metrov a celkovo sa posunula z 20. na konečnú 18. pozíciu. "Pri prvom skoku som netrafila hranu a potom som už neletela dostatočne ďaleko. Bol to veľmi zlý skok. Druhý bol už oveľa lepší, minimálne takéto mali byť oba pokusy. Musím na sebe ďalej pracovať. Vystúpenie na ZOH mládeže neberiem ako dobrý výkon, viem, že som mohla skončiť lepšie," povedala Tamara Mesíková, ktorú čakajú v tejto sezóne ešte majstrovstvá sveta juniorov v slovinskej Planici a pôjde aj na niektoré z pretekov Svetového pohára.