< sekcia Šport

Slovenské basketbalistky vyhrali kvalifikačný zápas na Islande

Ilustračné foto. Foto: TASR - Branislav Račko

Slovenky v svojom predposlednom stretnutí A-skupiny dominovali najmä v závere. Úvodné minúty sa podľa očakávania niesli vo vyrovnanom duchu.

Reykjavik 17. novembra (TASR) - Slovenské basketbalistky zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá Európy 2019 v Reykjaviku nad domácim Islandom vysoko 82:52. Zverenkyne trénera Petra Kováčika sa tak priblížili k ich šiestej účasti za sebou na európskom šampionáte, k splneniu tejto méty však ešte potrebujú zvládnuť stredajší domáci duel s Čiernou Horou (21. novembra o 18.00 h, Ružomberok).

Slovenky v svojom predposlednom stretnutí A-skupiny dominovali najmä v závere. Úvodné minúty sa podľa očakávania niesli vo vyrovnanom duchu, Island totiž "vybehol" na súperky s veľkou energiou. Ťahúňkou domáceho kolektívu bola Sverrrisdótirová, zverenkyne trénera Petra Kováčika sa opierali skôr o kolektívny výkon.

Postupom času sa ale začala prejavovať kvalita na slovenskej strane, už po prvej štvrtine priniesla vedenie 22:14. V druhej 10-minútovke sa rozdiel začal zväčšovať, hlavne trio Bálintová, Oroszová a Páleníková sa postaralo v 14. minúte o prvé dvojciferné vedenie Slovenska v zápase – 28:18.

Islandu vyšiel vstup do druhého polčasu lepšie, ale ich tlak mal len krátkodobé trvanie. Hosťujúce hráčky totiž nepripustili drámu, po väčšinu času si držali komfortné dvojciferné vedenie. Rozhodujúci krok urobili hneď na začiatku štvrtej štvrtiny, keď zaznamenali šnúru ôsmich bodov za sebou. Náskok sa dostal cez 20-bodovú hranicu a posledné minúty sa už iba dohrávali.

Peter Kováčik, tréner Slovenska: "Pocity sú veľmi priaznivé, pretože sme potvrdili úlohu favorita. Celý čas sme kontrolovali zápas, hlavne v druhom polčase sme sa presadili. Som nesmierne rád, výsledok hovorí za všetko."

Barbora Bálintová, hráčka Slovenska: „Pocity sú super, vyhrali sme o 30 bodov. Aj keď to možno výsledkovo vyzerá, že to bol ľahký zápas, ale nebolo to tak. Island hrýzol, hlavne v prvom polčase a do polovice tretej štvrtiny. Potom sme však viac zamakali v obrane, pritlačili sme ich, získali sme nejaké lopty a premenili sme ľahké koše. Sme radi, že sme to zvládli."

Žofia Hruščáková, hráčka Slovenska: "Úspešne sme zvládli tento ťažký zápas na Islande. Od začiatku sme boli favoritmi, ale bolo to potrebné aj potvrdiť. Boli úseky hry, kedy sme nehrali úplne ideálne, ale bojovnosťou a tímovou hrou sme to zvládli a úspešne sme to dotiahli do konca."

Kvalifikácia ME 2019, A-skupina:

Island – Slovensko 52:82 (31:43)

Najviac bodov Islandu: H. Sverrisdóttirová 20, Kjartansdótirrová 8, B. Gunnarsdóttirová 5 - zostava a body SR: Oroszová 17, Bálintová 15, Páleniková 14, Hruščáková 10, Mištinová 4 (Deptová 10, Jakubcová a Slamová po 4, Mikulášiková a Stašová po 2, Felixová 0), TH: 8/6 – 31/24, fauly: 22 – 17, trojky: 8 – 4. Rozhodovali: Unsworth, Williams (obaja V. Brit.), Cziffra (Maď.)