Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia

S. Yates sa stane víťazom Vuelty, Mas triumfoval v 20. etape

Archívna snímka, Adam Yates. Foto: TASR/AP

Jazdec tímu Mitchelton-Scott si po sobotňajšej 20. horskej etape udržal červený dres lídra priebežného poradia a v nedeľu mu stačí prísť do cieľa záverečnej rovinatej etapy v hlavnom pelotóne.

Coll de la Gallina 15. septembra (TASR) - Britský cyklista Simon Yates sa stane víťazom 73. ročníka Vuelty.

"Minulý týždeň som si každý deň pozeral video, ako tu Valverde vyhral v roku 2012. Myslel som, že musím začať špurtovať ešte pred záverečnou zákrutou a posledných 50 metrov ísť naplno. Ja som ale naplno išiel už pred zákrutou a vydržal som až do cieľa," citoval Masa portál cyclingnews.com

Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) obsadil so stratou vyše 21 minút 72. miesto. V celkovom poradí figuruje na 119. priečke.

Jazdec tímu Mitchelton-Scott si po sobotňajšej 20. horskej etape bezpečne udržal červený dres lídra priebežného poradia a v nedeľu mu stačí prísť do cieľa záverečnej rovinatej etapy v hlavnom pelotóne. Predposlednú etapu z Andorry do Coll de la Gallina dlhú 97 km zvládol v sobotu najrýchlejšie Španiel Enric Mas (Quick-Step Floors), keď v záverečnom špurte zdolal Kolumbijčana Miguela Angela Lopeza (Astana). Yates skončil na treťom mieste.

Necelých sto kilometrov a až šesť stúpaní definitívne rozhodlo o víťazovi tohtoročnej Vuelty. Až štyri stúpania boli prvej kategórie. Aktívne sa snažil pretekať najmä Belgičan Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), ktorý si chcel bodmi z vrchárskych prémií poistiť svoj bodkovaný dres.

Štyridsať km pred cieľom sa vpredu sformovala 15-členná skupinka, ktorá si vytvorila približne minútový náskok. Tempo bolo veľmi rýchle a vedúca partia sa rozdelila.

Trinásť km pred páskou sa na čele spojila štvorica Simon Yates, Enric Mas, Nairo Quintana (Movistar) a Miguel Angel Lopez. Pod cieľovým kopcom sa však Quintana odpojil z vedúcej skupiny. Priebežne druhý jazdec celkového poradia Alejandro Valverde (Movistar) na tempo nestačil a vypadol tak z boja o červený dres.

V poslednom stúpaní zvoľnil tempo aj Yates, ale situáciu s prehľadom kontroloval a do cieľa prišiel s 23-sekundovou stratou za víťazom. O triumf v predposlednej etape špurtovali Mas a Lopez, silnejšie nohy v úplnom závere mal jazdec tímu Quick-Step Floors. Mas napokon obsadil 2. miesto v celkovom poradí za víťazom Yatesom, tretí skončil Lopez.

"Som neuveriteľne šťastný a hrdý na celý tím. Pomáhali mi celé tri týždne a je to pre nás prvý triumf na 'Grand Tour'. Pri poslednom stúpaní som bol v poriadku, no už som bol na svojom limite. Lopez a Mas boli vo finále neuveriteľní. Dal som do toho všetko a našťastie to vyšlo," uviedol Yates.

Výsledky 20. etapy (Andorra - Coll de la Gallina, 97 km): 1. Enric Mas (Šp./Quick-Step Floors) 2:59:30 h, 2. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) rovnaký čas ako víťaz, 3. Simon Yates (V. Brit./Mitchelton-Scott) +23 s, 4. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ) +54, 5. Rigoberto Uran (Kol./EF Education First - Drapac) +57, 6. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +1:11 min, 7. Steven Kruijswijk (Hol./Lotto NL-Jumbo) +1:15, 8. David De La Cruz Melgarejo (Šp./Sky) +2:17, 9. Nairo Quintana (Kol./Movistar), 10. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) obaja +3:09, ... 72. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +21:18

Priebežné poradie po 20. etape: 1. Yates 79:44:30 h, 2. Mas +1:46 min, 3. Lopez +2:04, 4. Kruijswijk +2:54, 5. Valverde +4:28, 6. Pinot +5:57, 7. Uran +6:07, 8. Quintana 6:51, 9. Jon Izaguirre Insausti (Šp./Bahrain-Merida) +11:09, 10. Kelderman +11:11, ... 119. SAGAN +4:16:11

bodovacia súťaž: : Valverde 131 bodov, 2. Yates 104, 3. Lopez 103, 4. SAGAN 99