Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund

Calgary s Pospíšilom zdolalo Seattle, Tatarov tím padol v závere

Na snímke uprostred slovenský obranca Tampy Erik Černák, vpravo jeho spoluhráč a brankár Jonas Johansson a vľavo útočník Bruins Brad Marchand v zápase zámorskej hokejovej NHL Tampa Bay Lightning - Boston Bruins v noci na 21. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Černák nastúpil v druhej obrannej dvojici "bleskov", odohral 17:22 minúty a pripísal si jednu strelu, tri hity, dva mínosové body a odsedel si dva dvojminútové tresty.

New York 21. novembra (TASR) - Hokejisti Tampa Bay v zostave s Erikom Černákom zvíťazili v noci na utorok v zámorskej NHL nad Bostonom 5:4 po predĺžení. Bodovo naprázdno vyšiel aj útočník Tomáš Tatar, ktorého Colorado prehralo na ľade Nashvillu 3:4. Arizona s Milošom Kelemenom nestačila na Los Angeles 1:4. Calgary s Martinom Pospíšilom zdolalo Seattle 4:3 po predĺžení. Slovenský útočník sa v prvej tretine strelecky presadil, no jeho gól pre nedovolený zákrok na brankára Phillipa Grubauera neplatil.

Černák nastúpil v druhej obrannej dvojici "bleskov", odohral 17:22 minúty a pripísal si jednu strelu, tri hity, dva mínusové body a odsedel si dva dvojminútové tresty. Lightning vyrovnali päť sekúnd pred koncom tretej tretiny vďaka kapitánovi Stevenovi Stamkosovi a víťazstvo zariadil v 62. minúte Brandon Hagel. Obaja hráči si pripísali zhodne aj asistenciu. Tampa Bay triumfovala v treťom zápase za sebou. "Myslím si, že musíme vniesť do našej hry trochu viac rozvahy, aby sme vedeli dotiahnuť zápas do víťazného konca. V tretej tretine sme stratili dvakrát vedenie a to nikdy nechcete," uviedol pre oficiálnu webovú stránku nhl.com tréner Bostonu Jim Montgomery.

Avalanche viedli ešte na začiatku 59. minúty nad Nashvillom 3:2, no napokon nezískali ani bod. V drese Nashvillu sa počas 16 sekúnd presadili Filip Forsberg a Jakov Trenin. Predators tak uspeli v druhom zápase v rade. "Bol to pre nás veľký zápas. Myslím, že sme hrali dobre počas celého duelu proti naozaj kvalitnému súperovi. Podali sme naozaj solídny výkon a v tretej tretine sme zaslúžene stretnutie otočili vo svoj prospech," povedal Forsberg. Tatar nastúpil na krídle druhého útoku a strávil na ľade 11:19 minúty. Slovenský útočník zaznamenal jednu strelu na bránu. Colorado prehralo po troch víťazstvách. Obranca Cale Makar dosiahol v drese hostí tri asistencie.

Miloš Kelemen dostal šancu v druhom stretnutí v novej sezóne, ale Coyotes podľahli Los Angeles 1:4. Tréner Andre Tourigny zaradil dvadsaťštyriročného krídelníka opäť do štvrtej formácie a počas 6:33 minúty zaznamenal jednu strelu a hit. Na triumfe Kings sa podieľal dvoma gólmi Trevor Moore, skórovali aj Phillip Danault a kapitán Anže Kopitar. Los Angeles uspeli aj v ôsmom stretnutí na ľade súpera a v Západnej konferencii sa posunuli na tretie miesto.

Calgary po góle Rasmusa Anderssona uspelo proti Seattlu 4:3 po predĺžení. Švédsky obranca rozhodol v 64. minúte a Flames zvíťazili v treťom z uplynulých štyroch duelov. Pospíšil na krídle druhej formácie s Nazemom Kadrim a Connorom Zarym odohral 17 minút a 43 sekúnd, dosiahol dve strely a dva hity. Dvadsaťštyriročný útočník mohol v prvej tretine za stavu 1:0 streliť svoj štvrtý gól v profilige, no bol až príliš dôrazný a jeho presný zásah neplatil pre nedovolené bránenie nemeckého brankára Phillipa Grubauera. V základnej zostave "plameňov" chýbal Adam Ružička, ktorý bol zdravý náhradník. Seattle v druhej tretine prestrieľali súpera 17:6, zatiaľ čo Calgary malo v tretej časti streleckú prevahu 16:3. "Bolo to ako príliv a odliv. Dobrá prvá tretina, veľmi zlá druhá a skvelá tretia. Bolo však skvelé, že sme dokázali uspieť v predĺžení," povedal tréner Flames Ryan Huska.

Obranca Calgary Flames Rasmus Andersson (4) a brankár Dan Vladar (80) po strelení víťazného gólu počas predĺženia v pondelok 20. novembra 2023 v Seattli.

Edmonton začal duel na Floride podľa predstáv a v 10. minúte po góloch kapitána Connora McDavida a Evandera Kanea viedol už 2:0. Domáci však ešte do prestávky vyrovnali a dokázali reagovať v prostrednej časti na ďalší gól McDavida. Víťazný presný zásah zaznamenal v 34. minúte švédsky útočník Kevin Stenlund, ktorý si v zápase pripísal aj dve asistencie a zariadil pre Panthers siedmy triumf z uplynulých ôsmich stretnutí. Oilers pokračujú vo výsledkovom trápení. "Dávame dosť gólov na to, aby sme uspeli. V sobotu sme strelili štyri góly na ľade Tampy a nestačilo to. Musíme vedieť zamedziť tvorbe súperových šancí. Je to na nás, aby sme hrali lepšie v obrane," poznamenal obranca "olejárov" Mattias Ekholm.

Dallas prehrával proti New Yorku Rangers po dvoch dejstvách 1:2, no Stars v tretej časti spustili na druhý tím Východnej konferencie päťgólovú kanonádu. Počas nej sa presadilo päť rôznych strelcov vrátane 39-ročného veterána Joea Pavelského, ktorý so 17 bodmi (8+9) vedie tímovú produktivitu. Pre Rangers to bola iba druhá prehra z predošlých 12 zápasov. "Vedeli sme, že môžeme byť lepší. Naša hra sa v priebehu stretnutia zlepšovala, vyhrávali sme viac súbojov, boli sme v nich tvrdší. Náš brankár predviedol niekoľko skvelých zákrokov v tretej tretine," povedal Pavelski.

San Jose sa druhýkrát v sezóne strelo s Vancouverom, ktorý na začiatku novembra nadelil Sharks nepríjemnú "desiatku". Tentoraz sa však podobný scenár neopakoval a posledný tím Západnej konferencie držal krok s favoritom takmer 50 minút. Hostia v úvode tretieho dejstva znížili na rozdiel gólu, no drámu nepripustil útočník J.T. Miller, ktorý presným zásahom na 3:1 spečatil víťazstvo Canucks. Tridsiaty bod v sezóne pri góle Millera zaznamenal najproduktívnejší hráč súťaže Quinn Hughes, ktorý prežíva najlepší úvod sezóny vo svojej kariére: "V konečnom dôsledku to nič neznamená. Chcem, aby náš tím bol v play off a ja som bol súčasťou úspešnej organizácie. Začiatok roka sa nám vydaril, ale musíme v tom pokračovať."

NHL - sumáre:

Florida Panthers - Edmonton Oillers 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)

Góly: 11. Verhaeghe (Reinhart), 16. Mikkola (Stenlund), 27. Mikkola (Verhaeghe), 34. Stenlund (Luostarinen), 60. Bennett (Stenlund, Forsling) - 6. McDavid (Draisaitl, Bouchard), 9. Kane (Ryan, McLeod), 25. McDavid (tr. strieľanie). Brankári: Bobrovskij - Pickard, strely na bránku: 32:28

Tampa Bay Lightning - Boston Bruins 5:4 po predĺžení (1:1, 1:0, 2:3 – 1:0)

Góly: 7. Jeannot (Motte, Eyssimont), 40. Paul (Sergačjov, Stamkos), 49. Watson (Cirelli, Perbix), 60. Stamkos (Kučerov, Hagel), 62. Hagel (Hedman, Point) - 10. Zacha (Pastrňák, Marchand), 47. Pastrňák (Lohrei, McAvoy), 48. Beecher (Heinen), 57. Coyle (Van Riemsdyk). Brankári: Johansson - Swayman, strely na bránku: 46:27

Dallas Stars - New York Rangers 6:3 (0:1, 1:1, 5:1)

Góly: 35. Benn (Pavelski, Hintz), 42. Pavelski (Heiskanen, Hintz), 48. Marchment (Johnston, Duchene), 49. Seguin (Marchment), 57. Steel, 58. Hintz (Seguin) - 17. Trocheck (Kreider, Gustafsson), 34. Kakko (Bonino, Trouba), 60. Goodrow (Schneider, Trouba). Brankári: Wedgewood - Šesťorkin, strely na bránku: 36:33

Nashville Predators - Colorado Avalanche 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)

Góly: 20. Forsberg (Glass, Tomasino), 24. Lauzon (Nyquist, O´Reilly), 60. Forsberg (Nyquist, Sissons), 60. Trenin (Smith) - 14. Cogliano (Ničuškin, Makar), 29. Toews (MacKinnon, Makar), 34. Ničuškin (Makar, MacKinnon). Brankári: Saros - Georgijev, strely na bránku: 30:28

Arizona Coyotes - Los Angeles Kings 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Góly: 39. Crouse (Bjugstad, Maccelli) - 4. Moore (Danault), 9. Kopitar (Byfield), 36. Moore, 57. Danault (Laferriere, Roy). Brankári: Ingram - Copley, strely na bránku: 31:25

Seattle Kraken - Calgary Flames 3:4 po predĺžení (1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 9. Dunn (Wennberg), 29. Eberle (Dunn, Gourde), 31. McCann (Larsson) - 12. Huberdeau (Andersson, Kadri), 56. Mangiapane (Hanifin, Tanev), 64. Andersson (Backlund, Huberdeau). Brankári: Grubauer (21. Daccord) - Vladař, strely na bránku: 31:31

Vancouver Canucks - San Jose Sharks 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 34. Q. Hughes (Höglander, Beauvillier), 40. Lafferty (Blueger), 48. J.T. Miller (Boeser, Q. Hughes) - 41. Hertl (Addison, Granlund). Brankári: Demko - Blackwood, strely na bránku: 37:28

Martin Pospíšil (Calgary) 17:43 0 0 0 0 2 0

Erik Černák (Tampa Bay) 17:22 0 0 0 -2 1 4

Miloš Kelemen (Arizona) 6:33 0 0 0 0 1 0

Tomáš Tatar (Colorado) 11:19 0 0 0 0 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/