Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Chárov Boston vyhral v Caroline 4:1, Ovečkin strelil 40. gól v sezóne

Na snímke Zdeno Chára z Boston Bruins padá na ľad a Eric Staal, hráč tímu Carolina Hurricanes. Foto: TASR/AP

Slovenský kapitán Bruins si do štatistík zapísal jeden plusový bod.

New York 27. februára (TASR) - Hokejisti Bostonu zvíťazili v zápase zámorskej NHL v noci na sobotu na ľade Caroliny 4:1 a ukoristili 21. výhru z 31 zápasov vonku v ročníku. Dvoma gólmi k tomu prispel Matt Beleskey. Slovenský kapitán Bruins Zdeno Chára odohral vyše 26 minút a zapísal si do štatistík jeden plusový bod.

Ďalší výborný výkon podal brankár Bruins Tuukka Rask, ktorý chytil 39 striel Hurricanes. Beleskey strelil päť gólov v posledných štyroch zápasoch, predtým čakal na presný zásah 13 duelov. "Stále sa snažím hrať naplno a v posledných zápasoch sa to vypláca," povedal Beleskey pre nhl.com. Bruins položili základ úspechu v prvej tretine, ktorú vyhrali 2:0. Gólom a asistenciou oslávil svoj 800. zápas v kariére Patrice Bergeron. Víťazstvo poistil do prázdnej bránky Brad Marchand a zaznamenal 32. gól v sezóne. Tréner Claude Julien zaknihoval svoje 388. víťazstvo a už len dve ho delia od vyrovnania klubového rekordu. Carolina v predchádzajúcom zápase nestačila na Toronto a dve stretnutia v riadnom čase za sebou prvýkrát od začiatku decembra. V zostave pre zranenia chýbali Hurricanes útočníci Andrej Nestrašil a Jay McClement a obranca Justin Faulk.

Edmonton prehral na ľade Anaheimu 1:2 po predĺžení, v drese hostí odohral slovenský obranca Andrej Sekera vyše 23 minút, nebodoval však. O siedmom víťazstve Ducks za sebou rozhodol po krásnej individuálnej akcii Rickard Rakell. "Bol to asi jeden z mojich lepších zápasov. Rozhodnúť v predĺžení je skvelý pocit," povedal zámorským médiám 22-ročný švédsky center. Edmonton prehral siedmy zápas za sebou. Tréner Todd McLellan bol spokojný aspoň s bodom, ale dúfal, že jeho tím si nájde cestu k víťazstvu. "V každom zápase ako keby sme nastupovali do ringu proti Muhammadovi Alimu a nie sme schopní vydržať do posledných kôl," povedal kouč Oilers. Prvý gól "káčerov" strelil kapitán Ryan Getzlaf a bodoval v desiatom zápase v rade.

Washington vyhral doma nad Minnesotou 3:2 aj vďaka 40. gólu v sezóne ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Capitals prehrávali po dvoch tretinách 1:2, ale v záverečnej dvadsaťminútovke skóre otočili. Stále tak platí, že v tejto sezóne neprehrali dva zápasy v riadnom čase za sebou. Ovečkin zo svojej typickej pozície strelou bez prípravy vyrovnal na 2:2 ôsmykrát v kariére dosiahol 40 gólovú hranicu. V šiestej sezóne sa na túto métu dostal ako prvý hráč, čo sa pred ním podarilo len Bobbymu Hullovi a Philovi Espositovi. "Stále hovorím, že z roka na roka je ťažšie strieľať góly. Som šťastný, že som ich dal 40, treba na to aj kus šťastia," povedal zámorským médiám líder tabuľky strelcov NHL. O víťazstve Capitals rozhodol 5 minút a 4 sekundy pred koncom ruský obranca Dmitrij Orlov, keď najskôr predviedol krásnu kľučku a následne prekvapil brankára Darcyho Kuempera bekhendovou strelou po ľade. Capitals dosiahli 45 víťazstiev v prvých 60 zápasoch a získali 94 bodov, čím vyrovnali zápis Detroitu Red Wings zo sezóny 1995-96. Prvý gól Wild strelil Mikko Koivu, ktorý nastúpil na 743. zápas za Minnesotu a vyrovnal tak klubový rekord.

Tampa Bay vyhrala na ľade New Jersey 4:0 a dosiahla piaty triumf za sebou. Brankár Ben Bishop chytil všetkých 21 striel Devils a zaznamenal tretí shutout v sezóne. Na 3:0 pre "blesky" zvýšil kapitán Steven Stamkos, ktorý natiahli sériu s gólom na päť duelov.

Piatykrát za sebou vyhrali na ľade San Jose hokejisti Buffala. Víťazný gól dal 7 minút a 24 sekúnd pre koncom obranca Zach Bogosian a tešil sa zo 4. zásahu v sezóne. Jeho strelu si za chrbát vlastného brankára Martina Jonesa tečoval Tomáš Hertl. "Zaúradovali hokejoví bohovia," povedal šťastný strelec, ktorý upravil na 2:1 pre Sabres. Triumf spečatil do prázdnej bránky Evander Kane.

sumáre:

CAROLINA HURRICANES - BOSTON BRUINS 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)
43. Hanifin (Nash, Rask) – 11. Bergeron (Connolly), 13. Beleskey (Krug), 47. Beleskey (Spooner), 60. Marchand (Bergeron, McQuaid). Brankári: Ward - Rask, strely na bránku: 40:22, 17.917 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - TAMPA BAY LIGHTNING 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
16. Killorn (Stamkos, Callahan), 34. Palát (Johnson), 39. Stamkos (Stralman, Callahan), 52. Carle (Palát, Šustr). Brankári: Schneider - Bishop, strely na bránku: 21:36, 15.968 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - MINNESOTA WILD 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
21. Orpik (Bäckström, Ovečkin), 45. Ovečkin (Niskanen, Bäckström), 55. Orlov (Burakovsky, Kuznecov) – 20. Koivu (Suter, Pominville), 26. Niederreiter (Suter). Brankári: Holtby - Kuemper, strely na bránku: 27:32, 18.605 divákov.

ANAHEIM DUCKS - EDMONTON OILERS 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
41. Getzlaf (Perron, Fowler), 62. Rakell (Vatanen, Getzlaf) – 42. Eberle (Pouliot, Talbot). Brankári: Andersen - Talbot, strely na bránku: 34:18, 17.174 divákov.

SAN JOSE SHARKS - BUFFALO SABRES 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
2. Vlasic (Nieto) – 34. Larsson (Gionta), 53. Bogosian (Girgensons, Reinhart), 59. Kane (Bogosian). Brankári: Jones - Johnson, strely na bránku: 25:22, 17.562 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 26:36 0 0 0 +1 0 0
Andrej Sekera (Edmonton) 23:33 0 0 0 0 1 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/