Chárov Boston zdolal Devils, Kopecký po zranení v zostave Floridy

Kapitán Bostonu Zdeno Chára (vľavo) Foto: TASR/AP

Bruins sfúkli Devils, Luongo vyrovnal Hašeka.

New York 9. januára (TASR) - Hokejisti Bostonu vedení slovenským kapitánom Zdenom Chárom zvíťazili v zámorskej NHL nad New Jersey hladko 3:0, keď súpera prestrieľali jednoznačne 43:14. Dvoma gólmi sa pod výhru Bruins podpísal útočník Milan Lucic, pri prvom presnom zásahu využil dobré Chárovo clonenie pred súperovým brankárom. Niklas Svedberg v bránke "medveďov" nemal v zápase veľa práce, na druhé čisté konto v profiligovej kariére potreboval urobiť iba 14 zákrokov.

"Skúšal som byť celý čas sústredený, pretože to nie je ľahké, keď na vás nejde toľko striel. Ale v zápase som sa cítil dobre a výsledok je OK," povedal po súboji Svedberg. Bruins vyhrali druhý zápas za sebou po tom, ako tri predchádzajúce prehrali, no vždy až po predĺžení či nájazdoch. Pomohli si tak v boji o play off, stále držia postavenie v prvej osmičke Východnej konferencie.

Z víťazstva sa tešil aj obranca Andrej Sekera, ktorého Carolina si pred vlastnými fanúšikmi poradila s Buffalom 5:2. Andrej Meszároš sa do zostavy Sabres nezmestil a stretnutie sledoval iba ako zdravý náhradník z tribúny. Hurricanes vyhrali tretí z posledných štyroch duelov. Chlieb sa lámal v druhej tretine, keď domáci strelili 4 góly, druhý, tretí a štvrtý v rozpätí 79 sekúnd. Tie prišli v druhej polovici tretiny, ešte predtým hostia rýchlo odpovedali na úvodný gól Jeffa Skinnera. "Myslím si, že najdôležitejšia bola odpoveď na ich vyrovnávajúci gól. Chlapci boli tam, kde mali byť. To zápas rozhodlo," povedal zámorským novinárom tréner domácich Bill Peters.

Chicago s Mariánom Hossom si odnieslo dva body z ľadu trápiacej sa Minnesoty po triumfe 4:2. Hosťom pomohol najmä výkon brankára Coreyho Crawforda. Ten na začiatku zápasu zlikvidoval veľké šance domácich, v druhej tretine chytil 18 z 19 striel a po zápase mu tréner Joel Quenneville zložil hold: "Niet pochýb, túto výhru nám zariadil brankár. Musím priznať, že súper bol dnes určite lepší." Minnesota, ktorá prehrala deväť z uplynulých 11 zápasov, prestrieľala Chicago pomerom 44:20, ale doplatila na slabú efektivitu.

Po štvorzápasovej prestávke zavinenej zranením v hornej časti tela sa do zostavy Floridy vrátil slovenský útočník Tomáš Kopecký a tešil sa z víťazstva "panterov" 3:1 vo Vancouveri. Duel bol špeciálny najmä pre brankára hostí Roberta Luonga, ktorý sa do Vancouveru vrátil prvýkrát od jeho tamojšieho pôsobenia. Domáci fanúšikovia mu pripravili ovácie a niekoľko jeho výborných zákrokov ocenili skandovaním "Loo", ako keby bol stále v ich drese. "Bolo to špeciálne, celý zápas ma povzbudzovali. Je pekné dostať takéto uznanie. Chytal som tu osem rokov a celú dušu som odovzdal Vancouveru. Zažili sme vrcholy aj pády, ale som rád, že prevážilo to pozitívne pred negatívnym," povedal Luongo, ktorý tiež vyrovnal v počte víťazstiev na 11. mieste historických tabuliek Dominika Hašeka. Kanaďan ich má na konte 389, pričom 233 získal práve s Canucks.

Obhajca Stanleyho pohára Los Angeles v útoku s Mariánom Gáboríkom nestačil doma na rozbehnutých NY Rangers, ktorým podľahol 3:4. V repríze posledného finále profiligy "jazdci" štyrmi góly otočili z 0:2 a ťahajú sériu štyroch výhier. "Je to dôležitá séria. Hráme dobre vo všetkých troch pásmach na klzisku a snažíme sa získavať dôležité body na tripe. Určite to nebola odveta za prehraté finále. Minulosť už nezmeníme. Iba sa z nej môžeme poučiť, aby sme tento rok boli lepší," povedal kapitán hostí Ryan McDonagh. Gáborík vyšiel proti bývalému klubu bodovo naprázdno, na ľade strávil 18 minút a do štatistík si zapísal dve strely.

Najvyššia výhra sa zrodila v St. Louis, kde domáci Blues rozdrvili San Jose 7:2. Philadelphia zdolala Washington 3:2 po predĺžení, v 62. minúte o tom rozhodol najproduktívnejší hráč ligy Jakub Voráček. Ten v predchádzajúcich troch zápasoch mal len jednu asistenciu, proti Capitals ale rozhodol o zisku dvoch bodov po extračase. Na čele tabuľky produktivity má 49 bodov (16+33), druhý je Tyler Seguin z Dallasu so 47 bodmi (26+21).

Výsledky NHL:

BOSTON - NEW JERSEY 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
19. Lucic (Krejčí, Krug), 29. Söderberg, 60. Lucic (Bergeron, Kelly). Brankári: Svedberg - Schneider, strely na bránku: 42:14, 17.565 divákov.

CAROLINA - BUFFALO 5:2 (0:0, 4:1, 1:1)
25. Skinner (Siomin, Murphy), 34. Tlustý (Gerbe, Faulk), 35. E. Staal (Murphy, Liles), 36. Rask (Hainsey), 51. Nash (Faulk, Tlustý) – 26. Varone (Stewart), 49. Varone (Strachan, Stewart). Brankári: Ward - Enroth, strely na bránku: 31:20, 9781 divákov.

PHILADELPHIA - WASHINGTON 3:2 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
10. Couturier (Read, Schultz), 45. Umberger (Schultz, Read), 62. Voráček (Giroux, Streit) – 4. Ovečkin (Green, Johansson), 44. Alzner (Green, Burakovsky). Brankári: Mason - Holtby, strely na bránku: 33:28, 19.703 divákov.

MINNESOTA - CHICAGO 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)
22. Zucker (Pominville, Koivu), 55. Pominville (Vanek, Niederreiter) – 6. Sharp (Rundblad, Shaw), 17. Kane (Richards, Toews), 47. Bickell (Kane, Richards), 59. Bickell (Kane, Richards). Brankári: Bäckström - Crawford, strely na bránku: 44:20, 19.060 divákov.

NASHVILLE - DALLAS 3:2 pp (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)
16. Weber (Ribeiro, Josi), 37. Salomäki (Josi, Järnkrok), 61. Weber (Fisher, Wilson) – 33. Spezza (Horcoff, Demers), 40. Daley (Jamie Benn, Eakin). Brankári: Rinne - Lehtonen, strely na bránku: 24:20, 17.113 divákov.

ST. LOUIS - SAN JOSE 7:2 (3:1, 2:1, 2:0)
11. Steen (Tarasenko, Schwartz), 16. Bouwmeester (Tarasenko, Lehterä), 20. Šťastný (Oshie, Shattenkirk), 29. Lehterä (Schwartz), 34. Oshie (Steen, Backes), 50. Berglund (Šťastný), 52. Backes (Schwartz, Pietrangelo) – 19. Couture (Dillon), 21. Karlsson (Couture, Burns). Brankári: Elliott - Niemi (34. Stalock), strely na bránku: 28:26, 19.220 divákov.

ARIZONA - WINNIPEG 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
2. Bödker (Vermette, Doan), 4. Ekman-Larsson (Doan, Bödker), 36. Doan (Stone, Rieder), 49. Bödker (Summers, Vermette) – 47. Perreault (Ladd, Scheifele). Brankári: Smith - Pavelec, strely na bránku: 30:35, 11.390 divákov.

COLORADO - OTTAWA 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
9. Iginla (Tanguay, O'Reilly), 18. Stuart (Hejda, Duchene), 24. Johnson (O'Reilly), 41. Iginla (Tanguay, Holden), 43. Briere (Barrie, Guenin) – 24. Stone (Karlsson, Legwand), 42. Ryan. Brankári: Varlamov - Lehner (34. Anderson), strely na bránku: 21:38, 14.697 divákov.

VANCOUVER - FLORIDA 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
4. D. Sedin (H. Sedin, Weber) – 10. Huberdeau, 28. Barkov (Huberdeau, Ekblad), 37. Huberdeau (Kulikov, Mitchell). Brankári: Miller - Luongo, strely na bránku: 33:30, 18.799 divákov.

LOS ANGELES - NY RANGERS 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)
5. Pearson (Carter, Toffoli), 6. Williams (Brown, Martinez), 56. Williams (Brown, Kopitar) – 11. Boyle (Nash, Brassard), 23. Klein (Hayes, J. Moore), 23. Stempniak (Miller, Girardi), 29. St. Louis (Boyle, Brassard). Brankári: Quick - Talbot, strely na bránku: 31:26, 18.230 divákov.

Andrej Sekera (Carolina) 18:49 0 0 0 0 0 0
Zdeno Chára (Boston) 21:31 0 0 0 1 4 0
Marián Hossa (Chicago) 19:27 0 0 0 -1 3 0
Tomáš Kopecký (Florida) 16:05 0 0 0 0 4 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 18:00 0 0 0 0 2 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/