Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Montreal podľahol Philadelphii po nájazdoch, Slafkovský asistoval

Slovenský hokejista v drese Montrealu Canadiens Juraj Slafkovský (uprostred) a hráč Philadelphie Flyers Jamie Drysdale (9) bojujú o puk v zápase zámorskej NHL Philadelphia Flyers - Montreal Canadiens vo Philadelphii v stredu 10. januára 2024. Foto: TASR/AP

Devätnásťročný Slovák strávil na ľade 19:08 minút a rozdal štyri bodyčeky.

Montreal 11. januára (TASR) - Hokejisti Montrealu Canadiens prehrali v noci na štvrtok v zámorskej NHL na ľade Philadelphie 2:3 po nájazdoch. O triumfe domácich rozhodol Sean Couturier. Slovenský útočník Juraj Slafkovský si pripísal asistenciu na druhý gól hostí. Útočník Colorada Nathan MacKinnon si v zápase proti Vegas (3:0) pripísal asistenciu a bodoval už v 23. domácom zápase v tejto sezóne.

Devätnásťročný Slovák strávil na ľade 19:08 minút a rozdal štyri bodyčeky. Canadiens viedli po góloch Seana Monahana a Davida Savarda už po dvanástich minútach 2:0. Slafkovský sa do štatistík zapísal pri góle Savarda, keď najskôr zaviedol puk do útočného pásma. Následne sa presunul pred brankára Samuela Erssona a na prvý pohľad sa zdalo, že autorom gólu je Slafkovský, keďže pred švédskym brankárom puk zmenil smer. Zo spomalených záberov bolo však evidentné, že strelu Savarda tečoval brániaci Morgan Frost. Prvý zápas za Flyers odohral obranca Jamie Drysdale, ktorého v pondelok vymenili s Anaheimom za útočníka Cuttera Gauthiera. Dvadsaťjedenročný Kanaďan figuroval v prvej obrane a počas početnej výhody v 29. minúte zaznamenal asistenciu, keď na vrchole presilovkového vzorca posunul puk strieľajúcemu Frostovi. "Mám pocit, že lepší debut si neviem predstaviť. Vzrušujúci zápas, skvelé publikum, skvelí fanúšikovia a my sme vyšli víťazne, takže to bol naozaj skvelý večer," uviedla pre oficiálnu webovú stránku nhl.com nová posila "letcov".

MacKinnon zopakoval bilanciu Joea Sakica a delí sa s ním o prvé miesto v tejto štatistike v klubovej histórii. MacKinnon bodoval v 32. minúte v presilovej hre, keď bol blízko ku gólu, no jeho strela z prvej tesne minula odkrytú bránku Jiřího Pateru. Puk sa však odrazil od zadného mantinelu k Mikkovi Rantanenovi, ten ho poslal späť do bránkoviska a za chrbát českého brankára ho pretlačil v zápase dvojgólový ruský útočník Valerij Ničuškin. "Je to šialené a stále ani neviem, či má dostatok uznania za to, ako skvele hrá. Každý zápas predvádza tie najlepšie výkony. Jeho bodová séria je neuveriteľná," vyjadril slová chvály na 28-ročného centra elitného útoku Avalanche jeho spoluhráč Logan O'Connor. Čisté konto za "lavíny" zaznamenal brankár Alexandar Georgiev, ktorý predviedol 25 úspešných zákrokov. Pre Georgieva to bol druhý shutout v tejto sezóne a pätnásty v jeho kariére v NHL.

V drese Minnesoty debutoval v bránke Jesper Wallstedt, no hráči Dallasu ho prekonali až sedemkrát. Švéd vykryl 34 striel, prekonalo ho sedem rôznych hráčov – Joe Pavelski, Matt Duchene, Roope Hintz, Jason Robertson, Tyler Seguin, Sam Steel a Nils Lundkvist. Stars triumfovali 7:2. "Na začiatku som bol určite nervózny. Veľa pukov sa odo mňa odrážalo. Nemal som pocit, že by som mohol niečo chytiť. Pamätám si, že tam bola jedna strela z ich obranného pásma, snažil som sa ju chytiť do lapačky a jednoducho mi vyskočila. Nervy na mňa určite doľahli hneď na začiatku. Mám pocit, že som mohol urobiť pár lepších zákrokov, aby som nás udržal v hre, ktoré by možno trochu zvrátili priebeh zápasu," poznamenal švédsky brankár, ktorý už druhú sezónu chytá v nižšej AHL za farmársky tím Iowa Wild. Wallstedt sa stal vo veku 21 rokov a 57 dní najmladším brankárom v histórii Wild, čím prekonal Dereka Gustafsona, ktorý debutoval 9. marca 2001 vo veku 21 rokov a 261 dní - 20 mesiacov pred narodením Wallstedta.

NHL - sumáre:

Dallas Stars - Minnesota Wild 7:2 (1:0, 2:0, 4:2)

Góly
: 17. Pavelski, 25. Duchene (Suter, Lundkvist), 35. Hintz (Marchment, Lindell), 49. Robertson (Lindell), 50. Lundkvist (Faksa), 57. Seguin (Marchment), 59. Steel (Lindell, Smith) - 45. Boldy (Faber, Eriksson Ek), 52. Hartman (Zuccarello, Boldy). Brankári: Wedgewood - Wallstedt, strely na bránku: 34:23

Philadelphia Flyers - Montreal Canadiens 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

16. Tippett (Konecny, Couturier), 29. Frost (Drysdale, Foerster), rozhodujúci sam. nájazd: Couturier - 2. Monahan (Barron, Guhle), 12. Savard (Pezzetta, SLAFKOVSKÝ). Brankári: Errson - Primeau, strely na bránku: 39:19

Colorado Avalanche - Vegas Golden Knihgts 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

20. Ničuškin (Rantanen, Drouin), 32. Ničuškin (Rantanen, MacKinnon), 50. O'Connor (Jones). Brankári: Georgijev - Patera, strely na bránku: 35:25

Juraj Slafkovský (Montreal) 19:08 0 1 1 0 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/