Šport

Cyklistiku dlhodobo kvária problémy so štadiónmi

TASR, 13. februára 2016 19:02

Štadión na ul. Odbojárov v Bratislave je zbúraný, po viac ako deviatich rokoch nemá stavebné povolenie na výstavbu nového.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 13. februára (TASR) - Na pravidelnej konferencii Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) v hoteli Holiday Inn v sobotu hodnotili jej delegáti rok 2015. "Bol to najúspešnejší rok v histórii slovenskej cyklistiky. Hovoril som tak aj v roku 2013 a 2014 a som rád, že v tomto trende môžem pokračovať," uviedol vo svojom vystúpení prezident SZC Peter Privara. Spomenul víťazstvo Petra Sagana na majstrovstvách sveta v cestných pretekoch jednotlivcov, jeho prvenstvo v ankete Najlepší športovec Slovenska, titul majstra Európy v tej istej disciplíne získal v kategórii do 23 rokov Erik Baška. Titul majsterky Európy v triale si vybojovala aj Tatiana Janíčková, ktorá skončila druhá na ME a triumfovala vo Svetovom pohári. Ďalšie majstrovské medaily získali krasojazdkyne a paralympionici.

Aj na základe týchto výsledkov SZC dostáva na svoju činnosť zo štátneho rozpočtu z roka na rok viac finančných prostriedkov. V roku 2012 to bolo 330 tis. eur, o rok neskôr 550 tis. eur, v roku 2014 679 eur, v uplynulom roku 774 tis. eur a na rok 2016 dosiahla štátna dotácia sumu 953 tis. eur. "Nepodarilo sa nám však získať generálneho partnera slovenskej cyklistiky, aj keď nemáme veľké problémy získať finančnú podporu na jednotlivé podujatia," dodal Privara.

Tento v posledných rokoch úspešný šport však dlhodobo kvária problémy s prevádzkou aspoň jedného cyklistického štadióna. Ten bratislavský na ul. Odbojárov je zbúraný, po viac ako deviatich rokoch nemá stavebné povolenie na výstavbu nového, so SZC nekomunikujú aktéri podvodného predaja, bývalí členovia Výkonného výboru SZC Anton Tkáč a Peter Malíček a znovuvybudovanie cyklistického stánku je stále v nedohľadne. Na sobotňajšiu konferenciu boli obaja aktéri tohto predaja pozvaní poštou a netradične aj verejnou pozvánkou, ale na rokovanie neprišli. "Oboch pánov sme pozvali, aby vysvetlili, prečo po viac ako deviatich rokoch od predaja štadióna nestojí nový, ako je to s financiami, kde sú tie peniaze. Neodpovedali na doporučené listy, e-mailové pozvánky i verejnú výzvu," povedal Privara. Súčasný stav je taký, že SZC podal súdnu žalobu na určenie času plnenia a zatiaľ nebolo vytýčené súdne pojednávanie.

Nepodarilo sa dať do prevádzky ani jestvujúci schátralý velodróm v Prešove. Cyklisti neuspeli so žiadosťou o dotáciu na rok 2016 na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR, pričom 40% nákladov garantovala prešovská primátorka. "Nevzdávame to. Máme rozpracovaný projekt cez Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR," konštatoval Privara.

Delegáti konferencie SZC rozhodli o vystúpení tohto športového zväzu z Konfederácie športových zväzov (KŠZ) SR. "KŠR sa nám zdá byť nefunkčná a pre nás nevýhodná. Hospodárila s mínusovými ukazovateľmi, predávala jednotlivé objekty. Posledným príkladom je Dom športu v Bratislave, ktorý prevzal exekútor," dodal Privara.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:33

Obhajca Gagarinovho pohára vstúpil do sezóny víťazstvom nad CSKA
Mužstvá sa stretli v tradičnom otváracom súboji o Pohár otvorenia, túto trofej venovali obetiam leteckej katastrofy Lokomotivu Jaroslavľ, medzi ktorými bol aj Pavol Demitra.

sk
dnes 20:49

Nasri prestúpil z Manchestru City do Antalyasporu
Po sérii zranení hosťoval v minulej sezóne v španielskej Seville.

sk
dnes 20:18

V utorok odchádzajú volejbalisti na ME do Poľska. V tíme päť nováčikov
Tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie Andrej Kravárik musel urobiť vynútenú zmenu v nominácii. Zraneného blokára Šimona Krajčoviča nahradil Marek Ludha. audio

sk

Najčítanejšie Šport

TERAZ výsledky zápasov

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac