< sekcia Šport

Cyklistiku dlhodobo kvária problémy so štadiónmi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Štadión na ul. Odbojárov v Bratislave je zbúraný, po viac ako deviatich rokoch nemá stavebné povolenie na výstavbu nového.

Bratislava 13. februára (TASR) - Na pravidelnej konferencii Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) v hoteli Holiday Inn v sobotu hodnotili jej delegáti rok 2015. "Bol to najúspešnejší rok v histórii slovenskej cyklistiky. Hovoril som tak aj v roku 2013 a 2014 a som rád, že v tomto trende môžem pokračovať," uviedol vo svojom vystúpení prezident SZC Peter Privara. Spomenul víťazstvo Petra Sagana na majstrovstvách sveta v cestných pretekoch jednotlivcov, jeho prvenstvo v ankete Najlepší športovec Slovenska, titul majstra Európy v tej istej disciplíne získal v kategórii do 23 rokov Erik Baška. Titul majsterky Európy v triale si vybojovala aj Tatiana Janíčková, ktorá skončila druhá na ME a triumfovala vo Svetovom pohári. Ďalšie majstrovské medaily získali krasojazdkyne a paralympionici.

Aj na základe týchto výsledkov SZC dostáva na svoju činnosť zo štátneho rozpočtu z roka na rok viac finančných prostriedkov. V roku 2012 to bolo 330 tis. eur, o rok neskôr 550 tis. eur, v roku 2014 679 eur, v uplynulom roku 774 tis. eur a na rok 2016 dosiahla štátna dotácia sumu 953 tis. eur. "Nepodarilo sa nám však získať generálneho partnera slovenskej cyklistiky, aj keď nemáme veľké problémy získať finančnú podporu na jednotlivé podujatia," dodal Privara.

Tento v posledných rokoch úspešný šport však dlhodobo kvária problémy s prevádzkou aspoň jedného cyklistického štadióna. Ten bratislavský na ul. Odbojárov je zbúraný, po viac ako deviatich rokoch nemá stavebné povolenie na výstavbu nového, so SZC nekomunikujú aktéri podvodného predaja, bývalí členovia Výkonného výboru SZC Anton Tkáč a Peter Malíček a znovuvybudovanie cyklistického stánku je stále v nedohľadne. Na sobotňajšiu konferenciu boli obaja aktéri tohto predaja pozvaní poštou a netradične aj verejnou pozvánkou, ale na rokovanie neprišli. "Oboch pánov sme pozvali, aby vysvetlili, prečo po viac ako deviatich rokoch od predaja štadióna nestojí nový, ako je to s financiami, kde sú tie peniaze. Neodpovedali na doporučené listy, e-mailové pozvánky i verejnú výzvu," povedal Privara. Súčasný stav je taký, že SZC podal súdnu žalobu na určenie času plnenia a zatiaľ nebolo vytýčené súdne pojednávanie.

Nepodarilo sa dať do prevádzky ani jestvujúci schátralý velodróm v Prešove. Cyklisti neuspeli so žiadosťou o dotáciu na rok 2016 na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR, pričom 40% nákladov garantovala prešovská primátorka. "Nevzdávame to. Máme rozpracovaný projekt cez Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR," konštatoval Privara.

Delegáti konferencie SZC rozhodli o vystúpení tohto športového zväzu z Konfederácie športových zväzov (KŠZ) SR. "KŠR sa nám zdá byť nefunkčná a pre nás nevýhodná. Hospodárila s mínusovými ukazovateľmi, predávala jednotlivé objekty. Posledným príkladom je Dom športu v Bratislave, ktorý prevzal exekútor," dodal Privara.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.