Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Dakar: Varga sa prepadol na 4. miesto, Svitko vo 4. etape šestnásty

Ilustračná fotka. Foto: TASR/AP

Štefan Svitko skončil medzi motocyklami na 16. priečke a v celkovom poradí klesol o jedno miesto na 15. pozíciu.

Hufuf 9. januára (TASR) - Slovenský pretekár Juraj Varga obsadil v utorkovej 4. etape Rely Dakar piate miesto v kategórii štvorkoliek a prišiel o post lídra celkovej klasifikácie. Štefan Svitko skončil medzi motocyklami na 16. priečke a v celkovom poradí klesol o jedno miesto na 15. pozíciu.

Víťazom 4. etapy sa medzi štvorkolkármi stal Argentínčan Manuel Andújar. Varga na neho stratil viac ako 47 minút a v celkovom hodnotení klesol na štvrtú pozíciu so stratou 47 minút a 14 sekúnd.

Svitko mal na víťazného Čiľana Joseho Ignacia Corneja Florima manko 15 minút a 40 sekúnd. Florimo je už aj na čele celkového poradia, slovenský motocyklista na neho stráca 55 minút a 59 sekúnd.

"Začiatok bol super, išlo sa mi dobre, dokonca som išiel na priebežne druhom mieste a dobehol som Quintanilla. Na stom kilometri sme však urobili navigačnú chybu a stálo nás to kopu času. Tento rok sa v tom navigovaní nejako trápim, ale nevadí, dúfam, že sa to zlepší. Mal som aj šťastie, pretože, keď sme križovali nejaké malé riečištia, tak na mňa uprostred púšte vyskočila tvárnica. Potiahol som to na zadné, ruky vystrelilo a nafúkla sa airbag vesta. Takže som rád, že som to ustál a nespadol som, pretože som išiel asi v 100 km/h rýchlosti. Ale som zdravý a cítim sa silný," uviedol Svitko na svojej fanúšikovskej stránke na Facebooku.

výsledky 4. etapy Rely Dakar:

štvorkolky: 1. Manuel Andújar (Arg.) 3:35:06 h., 2. Alexandre Giroud (Fr.) +32 s, 3. Marcelo Medeiros (Br.) 10:36, ... 5. Juraj VARGA (Varga Motorsport Team/SR) +48:35 min

celkové poradie: 1. Andújar 21:51:48, 2. Giroud +21:24 min., 3. Medeiros 24:07, ... 4. VARGA +47:14

motocykle: 1. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Čile) 2:51:11 h., 2. Ricky Brabec (USA) +3:18 min., 3. Kevin Benavides (Arg.) +3:18 ... 16. Štefan SVITKO (SR/Slovnaft Rally Team) +15:40 min.

celkové poradie: 1. Florimo 17:27:13 h., 2. Ross Branch (Botsw.) +1:15 min., 3. Brabec, ... 15. SVITKO +55:59

automobily:

1. Sebastien Loeb (Fr.) 2:36:02 h., 2. Yazeed Al-Rajhi (S. Aráb.) 1:08 min., 3. Nasser Al-Atiyah +1:22

celkovo:

1. Al-Rajhi 15:44:39 h., 2. Carlos Sainz (Šp.) +4:29 min., 3. Al-Atiyah +11:03

kamióny:

1. Janus Van Kasteren (Hol.) 3:00:49 h., 2. Mitchel van den Brink (Hol.) +6:04 min., 3. Aleš Loprais (ČR) +8:32

celkovo:

Janus Van Kasteren (Hol.) 17:45:17 h., 2. Loprais +5:17 min, 3. Martin Macík (ČR) +45:43