Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela

Denver zdolal Minnesotu 112:109 a postúpil, ďalej ide aj Phoenix

Basketbalista Denveru Nuggets Nikola Jokič 25. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Postúpili aj Phoenix Suns, ktorí zdolali v piatom súboji 1. kola Los Angeles Clippers 136:130 a v sérii triumfovali taktiež 4:1. V semifinále Západnej konferencie narazia na Denver.

New York 26. apríla (TASR) - Basketbalisti Denveru Nuggets zvíťazili v piatom stretnutí 1. kola play off zámorskej NBA nad Minnesotou Timberwolves 112:109 a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy. Výrazne sa o to pričinil Nikola Jokič, ktorý zaznamenal triple-double za 28 bodov, 17 doskokov a dvanásť asistencií. Jamal Murray pridal 35 bodov.

Minnesota bola v závere centimetre od vyrovnania, no trojka s klaksónom Anthonyho Edwardsa, ktorý nazbieral dokopy 29 bodov, skončila na zadnej časti obruče. Tréner Denveru Michael Malone si pripísal 25. víťazstvo v play off a v histórii klubu sa dostal na prvú priečku pred Douga Moea. Napriek výhre bol kritický a nepáčil sa mu hlavne začiatok duelu, po ktorom jeho zverenci museli zmazať 13-bodové manko. "Prvú štvrtinu sme hrali, akoby bola ešte základná časť. Potom premenil Murray niekoľko striel a naštartoval nás," povedal Malone.

Postúpili aj Phoenix Suns, ktorí zdolali v piatom súboji 1. kola Los Angeles Clippers 136:130 a v sérii triumfovali taktiež 4:1. Hrdinom duelu bol Devin Booker, ktorý nazbieral 47 bodov z toho až 25 v tretej štvrtine. Suns ju vyhrali 50:24. "Bolo to až spirituálne. Čím som starší, tak už toľko nekričím počas zápasu, ale keď premenil tú trojku, cítil som tú energiu a vedel som, že ju cítili aj všetci na tribúnach," povedal Kevin Durant o Bookerovej tretej štvrtine. Clippers sa však nevzdali a v poslednej časti takmer zmazali 20-bodové manko. V závere však rozhodol Durant, ktorý upravil na 134:130 a potom premenil dva trestné hody. Dokopy nazbieral 31 bodov. Suns narazia v semifinále Západnej konferencie na jej víťaza Denver. "Suns sú favoriti na titul. Majú úžasný tím, ktorý má výborného trénera. Takže pre nás to bude veľká výzva," pochválil najbližšieho súpera líder Nuggets Jokič, ktorý vyzdvihol najmä Chrisa Paula, Kevina Duranta a Deandreho Aytona.

Na východe nevyužil Boston prvú šancu rozhodnúť a po domácej prehre 117:119 s Atlantou Hawks vedie už len 3:2 na zápasy. V drese hostí nazbieral 38 bodov a 13 asistencií Trae Young, ktorý premenil 1,8 sekundy pred koncom rozhodujúci trojkový pokus a rozhodol o predĺžení série. Atlanta v poslednej štvrtine zmazala manko, keď ju vyhrala 37:25. Hawks nastúpili bez rozohrávača Dejounteho Murrayho, ktorý dostal jednozápasový trest za potýčku s rozhodcom v predchádzajúcom stretnutí. "Chýbal nám veľký kus tímu a chceli sme, aby mohol nastúpiť v zápase číslo 6. Necítil som, že by bol na mne nejaký veľký tlak. Všetci sme museli viac ´zamakať´, nie len ja. Bolo to tímové víťazstvo," povedal Young.