Slovan Bratislava porazil v derby HC Lev Praha 2:1

Obranca a kapitán HC Lev Praha Zdeno Chára v zápase 5. ročníka KHL medzi Slovanom Bratislava a HC Lev Praha v sobotu 8. decembra 2012 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Domáci fanúšikovia ešte pred zápasom vypískali obrancu hostí a slovenskej reprezentácie Zdena Cháru, ktorý v 1. vzájomnom meraní síl začiatkom novembra svojím "hitom" zranil Miroslava Šatana.

Bratislava 8. december (TASR/Teraz.sk) - Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v sobotňajšom česko-slovenskom derby Kontinentálnej hokejovej ligy pred vlastnými fanúšikmi HC Lev Praha 2:1.

Zverenci trénera Rostislava Čadu sa najbližšie predstavia v KHL 19. decembra opäť na domácom ľade, keď privítajú Salavat Julajev Ufa. Medzitým však budú bojovať na finálovom turnaji European Trophy, ktorý sa odohrá od 13. do 16. decembra v Bratislave a vo Viedni.

Domáci fanúšikovia ešte pred štartom duelu vypískali obrancu hostí a slovenskej reprezentácie Zdena Cháru, ktorý v prvom vzájomnom meraní síl začiatkom novembra svojím "hitom" zranil Miroslava Šatana. Kapitán Slovana sa odvtedy na ľade neobjavil. Mohutný piskot sa ozýval počas celého zápasu vždy, keď sa Chára dotkol puku.

Slovan Bratislava - HC Lev Praha 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 16. Višňovský (Sigalet), 24. Kukumberg (Sekera) - 28. Chára (Christensen, Voráček). Rozhodcovia: Gofman, Rönn - Sivov, Šeľanin, vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0,10.055 divákov (vypredané)

Zostavy:

Slovan Bratislava: Janus – Višňovský, Sigalet, Sersen, Sekera, Tabaček, Švarný - Miklík, Bližňák, Vondrka – Bartovič, Lipiansky, Hudáček - Kukumberg, Kytnár, Mikúš – Daňo, Šťastný, Ölvecký

Lev Praha: Pöpperle – Němec, Škoula, Krejčík, Chára, Mojžíš, Mikuš, Oystrick – Voráček, Christensen, Rachůnek - Klepiš, Svoboda, Bartečko - Surový, Birner, Hossa - Řepík, Karamnov, Cipulis

Diváci videli od úvodného buly svižný hokej, oba tímy sa snažili tvoriť hru a útočiť. Obaja súperi fungovali veľmi dobre aj v obrane a tak sa hralo bez výraznejších šancí. O prvú domácu sa postaral Bližňák, ktorý potiahol puk do pásma, cez obrancu sa natlačil pred Pöpperleho, no z bekhendu trafil len bočnú sieť jeho bránky. Hostia mali gól na hokejkách v 11. minúte. Voráček našiel spoza bránky úplne voľného Christensena, no Slovan zachránil výborný zákrok Janusa. V 15. minúte Řepík tvrdo atakoval pri mantineli Višňovského, po čom sa hviezdny bek domácich zviezol na ľad. Okamžite sa strhla menšia šarvátka, ale rozhodcovia mali situáciu pod kontrolou. Řepík išiel za svoj atak na trestnú a Višňovský sa mu odplatil najlepšie ako mohol, keď tvrdou ranou od modrej premenil hneď prvú presilovku duelu - 1:0. V závere úvodnej tretiny si "belasí" zahrali ešte raz v početnej výhode, ale pohrozili iba hostia, keď sa na Janusa rútil Klepiš.

Slovan výborne odštartoval druhú tretinu, keď už v 24. minúte viedol 2:0. Sekera potiahol puk popri mantineli do útočného pásma, prihral späť Kukumbergovi a ten prudkou strelou rozvlnil sieť. Z dvojgólového vedenie sa však príliš dlho netešili. O štyri minúty potiahol puk Voráček, prihral Christensenovi, ktorý ešte Janusa neprekonal, no puk dorazil do siete kapitán hostí Chára - 2:1. Hostia si potom zahrali prvú presilovku, no Bližňákov faul paradoxne naštartoval domácich, ktorí si v oslabení vypracovali tri čisté šance. Vďaka výbornému Pöpperlemu ale nepremenili ani jednu.

Hostia vstúpili do tretej tretiny agresívne a niekoľkokrát poriadne podkúrili domácej obrane. Gólom zaváňala najmä pekná akcia zo 44. minúty, keď sa Rachůnek ocitol sám asi dva metre pred bránkou, ale Janus jeho tutovku zneškodnil. Na druhej strane preverila Pöpperleho pozornosť Hudáčkova strela švihom. V ďalších minútach sa domáci snažili držať puk na svojich hokejkách, ale nevyhli sa chybám a po jednej z nich mohli inkasovať. V 49. minúte si nedali pozor na rýchleho Birnera, ktorý išiel sám na Janusa, ale neuspel. Pražania dostali ďalšiu šancu po spornom vylúčení Sigaleta. Presilovky im však vôbec nešli a väčšinu času strávili vo vlastnom obrannom pásme. Výraznejší tlak si už do konca duelu nevypracovali a nepomohla im ani power play. Slovan tak uspel v oboch dueloch "federálneho derby" rovnakým výsledkom 2:1.

Fanúškovia Slovana

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Ďakujem kolegovi Sýkorovi za slová uznania. Boli sme lepší v prvej polovici zápasu, mali sme lepší pohyb a vytvorili sme si viacero šancí. Vďaka rýchlemu gólu v presilovke sme sa upokojili a ďalej pokračovali v nátlakovej hre. Škoda, že sme jednou z mála chýb v druhej tretine povolili súperovi znížiť a dať kontaktný gól. V tretej tretine sme hrali trocha pasívnejšie, ale bojovne. Spolu s dôslednosťou v individuálnych súbojoch a podporou publika sa nám podarilo dotiahnuť zápas do úspešného konca a získať tri body."

Ľubomír Višňovský, obranca a strelec úvodného gólu Slovana: "Príliš som nad tým nerozmýšľal, jednoducho som vypálil na bránku a prešlo to. Bola to jedna z najrýchlejšie využitých presiloviek. Oba zápasy s Levom boli veľmi náročné a dopadli rovnakým výsledkom v náš prospech."

Václav Sýkora, tréner Leva: "Predovšetkým chcem pogratulovať kolegovi Rosťovi Čadovi a Slovanu k víťazstvu. Bol to kvalitný zápas, ktorý mal vysoké tempo od prvej do poslednej sekundy. Slovan bol v útoku aktívnejší a nebezpečnejší. V druhej polovici sme to vyrovnali, no Slovan išiel po využitej presilovke do vedenia a pridal aj druhý gól. Pre nás to bola ťažká situácia, no bojovali sme a znížili sme na rozdiel jedného gólu. V závere sme to chceli vyrovnať, ale Slovan hral organizovane a išiel nám ťažko prechod cez stredné pásmo. V tretej časti sme mali viacero dobrých šanci, ale nepremenili sme ich a preto sme dnes prehrali."

Zdeno Chára, obranca a kapitán hostí: "Škoda, že sme zase nedali viac ako jeden gól, s tým sa vyhráva ťažko. Šance sme mali, mohlo to pre nás dopadnúť lepšie, ale aj Slovan hral dobre. Piskot som veľmi nevnímal, sústredil som sa na hru. Nemal som žiadne očakávania, zameral som sa na to, čo sa dialo na ľade a nie v hľadisku."