Diamantova liga: Štartovalo množstvo svetových šampiónov a medailistov

Na snímke vľavo česká prekážkárka a úradujúca majsterka sveta z Pekingu Zuzana Hejnová víťazí v behu na 400 m prek. na mítingu Diamantovej ligy Foto: TASR/AP

Zo sumy 40-tisíc dolárov za celkové prvenstvo a z diamantovej trofeje sa radovala v diaľke ďalšia zlatá v Pekingu Američanka Bartolettová.

Zürich 3. septembra (TASR) - Na atletickom mítingu Welklasse v Zürichu sa uzavrela polovica disciplín seriálu Diamantovej ligy, o ďalších 16-tich celkových víťazoch sa rozhodne v záverečnom 14. podujatí na budúci týždeň v piatok v Bruseli.

Blízkosť MS v Pekingu spôsobila, že na preslávenom štadióne Letzigrund štartovalo množstvo svetových šampiónov a medailistov. Ako prví uzavreli svoju disciplínu diskári a keďže ešte pred záverečným mítingom viedol jasne majster sveta z Pekingu Poliak Malachowski pred krajanom Urbanekom o šesť bodov, bolo zrejmé, že si už prémiu za celkové prvenstvo vziať nenechá. Vo finále v Zürichu sa body zdvojnásobovali, za víťazstvo sa udeľovalo až osem, Urbanek síce so 65,78 druhého Malachowského so 65,04 zdolal, no v konečnom poradí ho už nepreskočil.
Na snímke poľský diskár Robert Urbanek zvíťazil výkonom 65,78

Aj vo vrhu guľou dominovala majsterka sveta Nemka Schwanitzová, dokonca ešte jasnejšie ako Malachowski. Na Letzigrunde zvíťazila s 19,91 a dovedna nazbierala až 26 bodov.

Zo sumy 40-tisíc dolárov za celkové prvenstvo a z diamantovej trofeje sa radovala v diaľke ďalšia zlatá v Pekingu Američanka Bartolettová. Síce za víťaznou Španovicovou zo Srbska so 702 cm zaostala výkonom 697 cm, no v seriáli nazbierala toľko bodov, že si už mohla dávku šiestich pokusov pokojne odskákať. Na Letzigrunde sa jej takmer podaril husársky kúsok z Pekingu, kde si zlato vybojovala posledným pokusom. Tentoraz však na 697 cm Bartolettovej odpovedala Španovicová tým najlepším spôsobom s národným rekordom 702 cm.

V behu na 400 m prek. mohla svetovú šampiónku Češku Hejnovú ohroziť v poradí DL jedine Jamajčanka Spencerová, potrebovala však tabuľkovú jednotku roka zdolať. Nestalo sa, Hejnová zvíťazila časom 54,47, Spencerová dobehla až štvrtá (55,29).
Na snímke česká prekážkárka a úradujúca majsterka sveta z Pekingu Zuzana Hejnová oslavuje víťazstvo v behu na 400 m .

V mužskom by musel Keňan Kipchoge Birech úplne pokaziť finiš a skončiť mimo stupňa víťazov, aby sa pripravil o trofej, a to ešte jeho krajanovi Kiprutovi nezostávalo iné ako zvíťaziť. Na štarte bol aj štvornásobný majster sveta v jednom rade Kemboi, no najrýchlejší bol Koech so sezónnym maximom 8:10,24 pred Birechom 8:15,46, Kemboi skončil až štvrtý. Sezónna tabuľková jednotka Birech sa zaradil k Malachowskému i Bartolettovej, ktorí rovnako ako on obhájili prvenstvo v DL.