< sekcia Šport

ME v dráhovej cyklistike: Do Berlína aj SR, naj šance má Bačíková

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

O medaile zabojujú okrem Bačíkovej a Tereza Medveďová a trio mužov Filip Taragel, Andrej Strmiska a Tomáš Person.

Berlín 18. októbra (TASR) - Vo štvrtok odštartujú v hlavnom meste Nemecka majstrovstvá Európy v dráhovej cyklistike. Na berlínskom Velodróme budú mať zastúpenie aj Slováci, o úspechy zabojujú Alžbeta Bačíková (rod. Pavlendová) a Tereza Medveďová a trio mužov Filip Taragel, Andrej Strmiska a Tomáš Person. Šampionát potrvá do nedele a organizátori počas neho rozdajú celkovo 23 medailových súprav.

Slováci vyslali do hlavného mesta Nemecka dokopy päť pretekárov a dvoch členov realizačného tímu. "V elitnej zostave žien na štarte uvidíme skúsenú dráharku Alžbetu Bačíkovú a novicku v tíme Terezu Medveďovú. Bačíková nastúpi v scratchi, vylučovacích pretekoch, bodovačke a omniu. Medveďovú čakajú stíhacie preteky. Ostrieľaný Filip Taragel štartuje v omniu a scratchi, Andrej Strmiska v bodovačke a stíhacích pretekoch, Tomáš Person vo vylučovačke na jeden km s pevným štartom. Pre prvých dvoch sú to druhé štarty na ME, pre Persona to bude premiéra medzi elitnými jazdcami. Veľmi im prajem, aby minimálne obhájili minuloročné výsledky a ešte ich vylepšili," povedal reprezentačný tréner Michal Rohoň.

Najskúsenejšia v zostave je Bačíková, ktorá obsadila na vlaňajších ME 5. miesto v scratchi, Taragel skončil v rovnakej disciplíne desiaty. Obaja i s ďalšími krajanmi absolvovali cez víkend vydarenú generálku na GP vo Viedni (UCI CL1). Bačíková (Dukla Bratislava) sa trikrát postavila na pódium (2. miesto bodovačka a scratch, 3. omnium). "GP Viedeň musím zhodnotiť ako moje najlepšie preteky v sezóne. Umiestniť sa vo všetkých disciplínach v silnej konkurencii a pri prevahe Nemiek či Češiek, sa mi ešte nepodarilo a neskutočne sa z toho teším. Tretie miesto v omniu je moje kariérne maximum z podujatí Grand Prix. Všetko, na čom sme sa s trénerom a manželom v jednej osobe dohodli, sa mi podarilo uskutočniť. Mrzí jedine pád vo vylučovačke, ktorým teraz pred ME trpím, ale verím, že sa dám do poriadku. Pri srdci na hreje ohromná kopa UCI bodov, ktoré som si zarobila," uviedla v tlačovej správe Slovenského zväzu cyklistiky (SZC).

Taragel bol v scratchi 11., v omniu 12. Spolu s Andrejom Strmiskom (obaja Firefly) štartovali aj v madisone, v ktorom im patrila 10. priečka. "Týždeň pred majstrovstvami Európy to bola skvelá skúška formy. Pri porovnaní s minuloročným tretím miestom v bodovačke nie som celkom spokojný s výsledkami, ale naopak, som rád, že sme si zase s Andrejom vyskúšali disciplínu madison, ktorá je veľmi technická a každý štart v tejto krásnej disciplíne nás posúva ďalej," uviedol Taragel.

Program ME:

štvrtok 19. októbra:
finále od 19.30 do 22.20 h: vylučovacie preteky žien, scratch mužov, tímová stíhačka žien, tímová stíhačka mužov, tímový šprint žien, tímový šprint mužov

piatok 20. októbra:
finále od 16.30 do 23.00 h:
bodovačka žien, stíhačka žien, vylučovacie preteky mužov, 500 m žien, omnium mužov, šprint mužov

sobota 21. októbra:
finále od 18.00 do 22.15 h:
 bodovačka mužov, scratch žien, 1000 m mužov, stíhačka mužov, omnium žien, keirin žien

nedeľa 22. októbra:
finále od 14.30 do 18.00 h:
madison žien, madison mužov, keirin mužov, šprint žien

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.