Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína

Dressel a Smithová vytvorili v piatok na MS svetové rekordy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Americký plavec prekonal v piatkovom semifinále na 100 m motýlik časom 59,50 sekundy desať rokov staré historické maximum krajana Michaala Phelpsa o 32 stotín sekundy.

Gwandžu 26. júla (TASR) - Americký plavec Caeleb Dressel prekonal v piatkovom semifinále na 100 m motýlik na 18. MS v juhokórejskom Gwandžu časom 59,50 sekundy svetový rekord. Zlomil tak desať rokov staré historické maximum krajana Michaela Phelpsa o 32 stotín sekundy. Tabuľky prepisoval aj Rus Anton Čupkov, ktorý vo finále prsiarskej dvestovky dohmatol pre zlato v novom svetovom rekorde 2:06,12 min.

Čupkov vo finále nechal za sebou Austrálčana Matthewa Wilsona, tretí skončil Ippei Watanabe z Japonska. Dvadsaťdvaročný Dressel má na tomto šampionáte na konte už tri zlaté medaily zo 100 m v.sp., neolympijskej disciplíny 50 m motýlik a zo štafety na 4x100 m v.sp. V Gwandžu získal aj striebro z polohovej mixštafety na 4x100 m.

Už šiesty svetový rekord na šampionáte v piatok pokorila Američanka Regan Smithová v semifinále na 200 m znak. Len 17-ročná plavkyňa časom 2:03,35 minúty poslala do histórie výkon krajanky Missy Franklinovej z londýnskej olympiády 2012 o 71 stotín sekundy. "Som v šoku. Naozaj tomu neverím," len neveriacky krútila hlavou Smithová.

Američanka Simone Manuelová obhájila v zlatú medailu v šprinte na 100 m kraul. Dvadsaťdvaročná olympijská víťazka z Ria de Janeiro na tejto trati dosiahla čas 52,04 sekundy a na striebornú priečku odsunula Austrálčanku Cate Campbellovú o 39 stotín sekundy. Bronzovú medailu získala Švédka Sarah Sjöströmová (+0,42).

Slabší výkon v semifinále síce víťazke prisúdil dráhu číslo jeden, ale viedla od začiatku do konca a súperkám nedala šancu. Stala len druhou ženou histórie, ktorá na tejto trati získala dva tituly majsterky sveta po Kornelii Enderovej z bývalej NDR v rokoch 1973 a 1975.

Zlato na 200 m prsia si vybojovala Ruska Julia Jefimovová časom 2:20,17 minúty, titul na 200 m znak si vyplával jej krajan Jevgenij Rylov (1:53,40).

V mužskej štafete na 4x200 metrov voľným spôsobom triumfovali Austrálčania pred kvartetom Ruska. Tretie skončili USA.

Finálové výsledky - MS v plávaní:

ženy

100 m v.sp.: 1. Simone Manuelová (USA) 52,04 s, 2. Cate Campbellová (Aust.) 52,43, 3. Sarah Sjöströmová (Švéd.) 52,46

200 m prsia: 1. Julia Jefimovová (Rus.) 2:20,17 min., 2. Tatjana Schoenmakerová (JAR) 2:22,52, 3. Sydney Pickrem (Kan.) 2:22,90

muži:

200 m znak: 1. Jevgenij Rylov (Rus.) 1:53,40 min., 2. Ryan Murphy (USA) 1:54,12, 3. Luke Greenbank (V.Brit.) 1:55,85

200 m prsia: 1. Anton Čupkov (Rus.) 2:06,12 min. - svetový rekord, 2. Matthew Wilson (Aus.) 2:06,68, 3. Ippei Watanabe (Jap.) 2:06,73

štafeta 4x200 m voľný spôsob: 1. Austrália 7:00,85 min., 2. Rusko 7:01,81, 3. USA 7:01,98