Európska liga: Hamšíkov gól Neapolu nestačil, United ide ďalej

Nasnímke gól, ktorý stretlil hráč Villarrealu Tomas Pina. Vpravo kapitán Neapolu Marek Hamšík. Foto: TASR/AP

Žreb osemfinále Európskej ligy je na programe v piatok.

Bratislava 25. februára (TASR) - Futbalisti SSC Neapol s kapitánom Marekom Hamšikom vypadli z Európskej ligy UEFA. Slovenský reprezentant síce vo štvrtkovej odvete 16-finále proti Villarrealu skóroval, hostia ale v druhom polčase vyrovnali na 1:1 a po výhre 1:0 z prvého zápasu nebudú v piatok chýbať pri žrebe osemfinále súťaže.

Hamšík otvoril skóre v 17. minúte excelentnou strelou spoza šestnástky, keď prudkým volejom poslal loptu k žrdi. Domáci mali potom aj ďalšie šance, ale ich nádeje na postup schladil po hodine hry vyrovnávajúcim gólom Tomas Pina. Neapol sa v záverečnej polhodine ešte snažil streliť dva potrebné góly, no brankára Alphonsa Areolu už neprekonal.

Futbalista SSC Neapolu Slovák Marek Hamšík sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu v odvete 16-finále Európskej ligy SSC Neapol - FC Villarreal v Neapole 25. februára 2016.
Do osemfinále sa pozrú hráči FC Liverpool. Anglický tím vyhral v domácej odvete nad FC Augsburg 1:0 po presnom zásahu Jamesa Milnera z pokutového kopu, prvý duel sa pred týždňom skončil bez gólov. V kádri Liverpoolu naďalej absentoval zranený kapitán slovenskej reprezentácie Martin Škrtel. Senzáciu nedopustil ďalší účastník Premier League Manchester United, hoci po neúspechu 1:2 vonku prehrával s dánskym outsiderom FC Midtjylland aj doma, ale zápas napokon otočil na 5:1 vo svoj prospech. Dvoma gólmi sa prezentoval iba 18-ročný Marcus Rashford a Juan Mata ešte nedal penaltu.

Radosť má aj pražská Sparta, ktorá po výhre 1:0 v prvom zápase podčiarkla postup hladkým triumfom 3:0 na ihrisku FK Krasnodar. Domáci síce boli v prvom polčase jasne aktívnejší, po zmene strán ale vyučoval český zástupca súpera z efektivity. Prekvapenie sa zrodilo na úkor bundesligového Schalke 04, ktoré po sľubnej remíze vonku domácu odvetu so Šachtarom Doneck nezvládlo a po jasnej prehre 0:3 v pohárovej Európe končí.

Vypadol aj Lokomotiv Moskva, ktorý v odvete iba remizoval s Fenerbahce Istanbul 1:1 a na tureckej pôde predtým prehral 0:2. Celé stretnutie v drese domácich odohral slovenský obranca Ján Ďurica, duel rozhodovali jeho krajania na čele s hlavným arbitrom Ivanom Kružliakom. S hanbou sa rozlúčil Rapid Viedeň, ktorý v dvojzápase s Valenciou prehral v súčte 0:10 - na ihrisku súpera 0:6 a v odvete 0:4. Rakúsky tím stále nemohol počítať s doliečujúcim sa slovenským brankárom Jánom Novotom.

Už v stredu si postup medzi šestnásť najlepšich celkov zabezpečil portugalský klub SC Braga. Žreb osemfinále Európskej ligy je na programe v piatok o 13.00 h vo švajčiarskom Nyone. Druhá najprestížnejšia klubová súťaž na kontinente vyvrcholí finálovým stretnutím 18. mája v Bazileji.

Európska liga - odvety 16-finále:

Lokomotiv Moskva - Fenerbahce Istanbul 1:1 (1:0)
Góly: 45. Samedov - 83. Topal
/prvý zápas 0:2, postúpilo Fenerbahce/
/ĎURICA za domácich celý zápas, rozhodovali: Kružliak - Balko, Somoláni (všetci SR)/

FC Schalke 04 – Šachtar Doneck 0:3 (0:1)
Góly: 27. Marlos, 63. Ferreyra, 77. Kovalenko
/prvý zápas 0:0, postúpil Šachtar/

Athletic Bilbao – Olympique Marseille 1:1 (0:1)
Góly: 81. Merino - 40. Batshuayi
/prvý zápas 1:0, postúpilo Bilbao/

FC Liverpool – FC Augsburg 1:0 (1:0)
Gól: 5. Milner (z 11m)
/prvý zápas 0:0, postúpil Liverpool/

FK Krasnodar – Sparta Praha 0:3 (0:0)
Góly: 51. Mareček, 57. Frýdek, 70. Fatai, ČK: 68. Kabore (Krasnodar)
/prvý zápas 0:1, postúpila Sparta/

Lazio Rím – Galatasaray Istanbul 3:1 (0:0)
Góly: 59. Parolo, 60. Anderson, 72. Klose – 62. Öztekin
/prvý zápas 1:1, postúpilo Lazio/

Bayer Leverkusen – Sporting Lisabon 3:1 (1:1)

(1:0)
Góly: 25. R. Mason, 63. Lamela, 81. Gonzalo Rodríguez (vlastný)

/prvý zápas 0:3, postúpila Sevilla/

Manchester United – FC Midtjylland 5:1 (1:1)
Góly: 64. a 75. Rashford, 32. Bodurov (vlastný), 87. Herrera (z 11m), 90. Depay - 28. Sisto, ČK: 89. Romer (Midtjylland)
/prvý zápas 1:2, postúpul Manchester United/

Olympiakos Pireus – Anderlecht Brusel 1:2 po predĺžení (1:0, 1:0)
Góly: 29. Fortunis (z 11m) - 103. a 112. Acheampong
/prvý zápas 0:1, postúpil Anderlecht/