Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

Dve asistencie Sekeru pri triumfe Edmontonu, Anaheim do play off

Na snímke vľavo obranca Edmontonu Oilers Andrej Sekera, vpravo útočník San Jose Sharks Logan Couture. Foto: TASR/AP

Toronto viedlo nad Anaheimom tesne pred koncom druhej tretiny 4:1, a hoci hostia štyrmi gólmi v ďalšom priebehu skóre otočili, duel do víťazného konca nedotiahli.

New York 25. marca (TASR) - V jedenásťzápasovom programe zámorskej NHL sa v noci na piatok zapísal do štatistík kanadského bodovania len jeden slovenský hokejista. Obranca Andrej Sekera si ich vylepšil o dve asistencie a prispel k víťazstvu Edmontonu nad San Jose v pomere 6:3. Anaheim si ako štvrtý tím v poradí po Washingtone, Dallase a Los Angeles vybojoval miestenku do play off.

Oilers prehrávali so San Jose po prvej tretine 0:2, dokázali sa včas prebudiť a skóre otočiť. K obratu prispel aj Sekera, ktorý sa asistenciami podieľal na góloch Jordana Eberleho a Taylora Halla. Časom 22:20 min. bol najvyťaženejším hráčom svojho tímu. Slovenského zadáka delí iba bod od prekonania 30-bodovej hranice v základnej časti, aktuálne má na konte šesť gólov a 23 asistencií. Tréner "olejárov" Todd McLellan musel v prvej prestávke zvýšiť v kabíne hlas, jeho zverenci si zobrali kritické slová k srdcu. "Hovoril som im, že nehráme chytro, že sa dostávame pod silný tlak a sme príliš preťažení. Páči sa mi, ako zareagovali. Vybehli na ľad a ich hra sa zlepšila, čo je pre nás dobrým znamením," vyslovil sa McLellan pre zámorské médiá. Sharks si tak ešte musia počkať na postupovú definitívu, zatiaľ im patrí tretie miesto v Pacifickej divízii, na deviaty tím Západnej konferencie Colorado majú náskok ôsmich bodov.

Toronto viedlo nad Anaheimom tesne pred koncom druhej tretiny 4:1, a hoci hostia štyrmi gólmi v ďalšom priebehu skóre otočili, duel do víťazného konca nedotiahli. Po vyrovnávajúcom góle Connora Browna sa po 41 sekundách v predĺžení presadil Nazem Kadri a zariadil domáci triumf 6:5. Hostia si napriek prehre vybojovali miestenku do play off, podarilo sa im to už štvrtú sezónu v rade. "Naše mužstvo je zostavené z viacerých veteránov, ktorí boli v mnohých vojnách. Najdôležitejšie je, že už máme istú účasť v play off. Nie som však spokojný s našimi výkonmi v uplynulých dueloch," priznal tréner Ducks Bruce Boudreau. Slovenský obranca Martin Marinčin strávil na ľade vyše 23 minút, čím sa stal druhým najvyťaženejším hráčom Maple Leafs, no bodové štatistiky si nerozšíril.

Nedarilo sa Bostonu, ktorý natiahol šnúru prehier na päť zápasov. V noci na piatok podľahol doma Floride 1:4 a o priamy postup do play off z Atlantickej divízie ešte bude musieť zabojovať. Slovenský kapitán "medveďov" Zdeno Chára si pripísal na konto dve trestné minúty. Pozíciu druhej voľnej karty vo Východnej konferencii si zatiaľ drží Philadelphia, ktorá vyhrala v Denveri nad Coloradom 4:2. Flyers majú rovnaký počet bodov ako deviaty tím konferencie Detroit, odohrali však o zápas menej. Red Wings v zápase s Montrealom takmer prehajdákali štvorgólový náskok, o víťazstvo (4:3) sa museli triasť až do samého záveru. Slovenský krídelník Tomáš Tatar strávil na ľade 12:37 min. a duel dokončil s pluskou. Jeho spoluhráč Tomáš Jurčo sledoval zápas z tribúny ako zdravý náhradník.

V Západnej konferencii graduje boj o ôsmu postupovú miestenku medzi Minnesotou a Coloradom. Hráči Wild urobili dôležitý krok smerom k účasti v play off, keď si doma poradili s Calgary jasne 6:2. "Divochov" nasmeroval k výhre kanonier Zach Parise, ktorý už v prvej tretine strelil hetrik, svoj piaty v profiligovej kariére. Prekonal pritom svojho bývalého spoluhráča brankára Niklasa Bäckströma, ktorý odchytal svoj druhý zápas v drese Flames po výmene z Minnesoty. Wild sa v noci na nedeľu stretnú v priamej bitke s Coloradom, na ktoré majú náskok troch bodov, súper má však zápas k dobru. "Vedeli sme, aký dôležitý bude tento zápas. Teraz sa budeme môcť sústrediť na ten ďalší," povedal hrdina Parise, ktorý je jediným hráčom s tromi hetrikmi v prebiehajúcej sezóne.

V ďalšom dueli Winnipeg zdolal Los Angeles 4:1, slovenský mladík v službách "tryskáčov" Marko Daňo odohral takmer 14 minút a zaujal až piatimi rozdanými bodyčekmi. Kings prehrali všetky tri zápasy na kanadskom tripe, naopak Jets po prvý raz v ročníku bodovali v troch dueloch po sebe.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - FLORIDA PANTHERS 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Góly: 28. Spooner (Vatrano, Eriksson) - 34. R. Smith (Trocheck, Jokinen), 39. Trocheck (Petrovic), 51. Jokinen (Kulikov, Kampfer), 60. Huberdeau (Jágr, Barkov). Brankári: Rask - Luongo, strely na bránku: 35:36, 17.565 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - CAROLINA HURRICANES 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)
Góly: 38. Calvert (Prout, Dubinsky), 45. Jenner (Bjorkstrand, Saad) - 41. Rask (Hanifin, Skinner), 43. Terry (Slavin), 43. Lindholm (Staal). Brankári: Bobrovskij - Läck, strely na bránku: 44:24, 16.031 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW JERSEY DEVILS 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Góly: 1. Palmieri (Zajac, Boucher), 14. Palmieri (Severson, Boucher), 50. Henrique (Severson, Smith-Pelly). Brankári: Fleury - Wedgewood, strely na bránku: 39:24, 18.610 divákov.

DETROIT RED WINGS - MONTREAL CANADIENS 4:3 (1:0, 3:0, 0:3)
Góly: 19. Sheahan (B. Smith, Green), 26. Glendening (Athanasiou, Helm), 26. Sheahan (B. Smith, Dacjuk), 38. Mantha (Richards, Green) - 41. Plekanec, 45. Byron (Dietz, Hanley), 48. Pacioretty (Galchenyuk, Hanley). Brankári: Mrázek - Scrivens, strely na bránku: 40:29, 20.027 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - ANAHEIM DUCKS 6:5 pp (2:1, 2:2, 1:2 - 1:0)
Góly: 5. Bozak, 7. Kadri (Michálek, C. Brown), 29. Bozak (Kadri, Morgan Rielly), 37. Corrado (Laich, B. Smith), 56. C. Brown (Michálek, Kadri), 61. Kadri (Hyman, Morgan Rielly) - 3. McGinn (Pirri, Perry), 39. McGinn (Pirri, Getzlaf), 40. Cogliano (Horcoff, Manson), 46. Garbutt, 49. Pirri (Horcoff, Lindholm). Brankári: Sparks - Andersen, strely na bránku: 26:38, 18.935 divákov.

MINNESOTA WILD - CALGARY FLAMES 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
Góly: 6. Parise (Mike Reilly, Koivu), 7. Parise (Coyle, Koivu), 17. Parise (Suter, Koivu), 29. Spurgeon (Coyle, Parise), 54. Spurgeon, 57. Niederreiter (Pominville, Haula) - 11. Gaudreau (Monahan, Giordano), 27. Nakládal (Stajan, Wotherspoon). Brankári: Dubnyk - Bäckström, strely na bránku: 29:33, 19.032 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - VANCOUVER CANUCKS 3:2 pp a sn
(0:2, 0:0, 2:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 52. Neal (Wilson), 54. Forsberg (Ekholm, Ellis), rozh. nájazd C. Smith - 7. Horvat (Bärtschi), 15. D. Sedin (H. Sedin, Burrows). Brankári: Rinne - Miller, strely na bránku: 32:25, 17.113 divákov.

WINNIPEG JETS - LOS ANGELES KINGS 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
Góly: 39. Lowry (Halischuk, Trouba), 41. Byfuglien (Wheeler, Scheifele), 43. Postma (Scheifele, Wheeler), 59. Stafford - 30. Kopitar (Carter, Doughty). Brankári: Pavelec - Quick, strely na bránku: 24:34, 15.294 divákov.

COLORADO AVALANCHE - PHILADELPHIA FLYERS 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Góly: 24. Holden (Grigorenko, Bödker), 47. Mitchell (Martinsen, Beauchemin) - 33. Bellemare (Gostisbehere, MacDonald), 55. Gudas (Couturier, Voráček), 55. Giroux (Simmonds, Schenn), 60. White (Bellemare, Gudas). Brankári: Varlamov - Mason, strely na bránku: 34:44, 18.087 divákov.

ARIZONA COYOTES - DALLAS STARS 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 15. Rieder (Murphy, Richardson), 21. Hanzal (Ekman-Larsson, Stone), 48. Hanzal (Dahlbeck, Domi) - 15. Hemský (Roussel). Brankári: Domingue - Lehtonen, strely na bránku: 30:38, 11.887 divákov.

SAN JOSE SHARKS - EDMONTON OILERS 3:6 (2:0, 1:4, 0:2)
Góly: 4. Wingels (Polák, Spaling), 12. Pavelski (Thornton, Couture), 33. Marleau (Thornton, Burns) - 22. Korpikoski (Clendening, Letestu), 29. Hall, 30. Clendening (Maroon, Nurse), 39. Maroon (McDavid, Jakupov), 53. Eberle (Maroon, SEKERA), 60. Hall (SEKERA, Draisaitl). Brankári: Reimer - Talbot, strely na bránku: 26:22, 16.570 divákov.

Andrej Sekera (Edmonton) 22:20 0 2 2 +2 0 0
Zdeno Chára (Boston) 23:25 0 0 0 0 0 2
Martin Marinčin (Toronto) 23:08 0 0 0 0 0 2
Tomáš Tatar (Detroit) 12:37 0 0 0 +1 0 0
Marko Daňo (Winnipeg) 13:42 0 0 0 0 3 0