< sekcia Šport

Fed Cup: Žreb rozhodol, Slovenky privítajú v baráži Kanadu

Zo žrebu 1. kola II. svetovej skupiny Fed Cupu BNP Paribas Slovensko - Austrália 5. februára 2016 v Bratislave. Na snímke zľava Daniela Hantuchová, Dominika Cibulková, Anna Karolína Schmiedlová a kapitán tímu Matej Lipták. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Slovenky počas uplynulého víkendu prehrali v bratislavskom NTC v dueli 1. kola II. svetovej skupiny s Austráliou 2:3 a rovnako ako vlani musia bojovať o zotrvanie v druhej najlepšej osmičke.

Londýn 9. februára (TASR) - Slovenské tenistky privítajú v baráži o účasť v II. svetovej akupine Pohára federácie (16.-17. apríla) Kanadu. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskom sídle ITF, pri ktorom zverenky kapitána Mateja Liptáka figurovali medzi nenasadenýmí tímami. Okrem Kanaďaniek ešte mohli naraziť na Srbsko, Poľsko alebo Argentínu.

Slovenky počas uplynulého víkendu prehrali v bratislavskom NTC v dueli 1. kola II. svetovej skupiny s Austráliou 2:3 a rovnako ako vlani musia bojovať o zotrvanie v druhej najlepšej osmičke. V minulom roku s prehľadom zvládli záchranárske práce, keď v NTC deklasovali Švédsko 4:0. Slovenské družstvo má Kanade čo vracať. V roku 2014 prehralo na harde v Quebecu 1:3 a vypadlo zo svetovej skupiny.

Lipták čakal, že Slovensko bude pri žrebe nasadené a dostane iného súpera, Kanadu však považuje za prijateľného protivníka. "Ešte v pondelok som myslel, že budeme medzi nasadenými tímami. Situácia sa po víkendových zápasoch trochu zmenila a stali sme sa nenasadeným družstvom. Najviac som si prial Argentínu, ktorá je jednoznačne najslabšia z kvarteta nasadených. Kanadu považujem za prijateľného súpera, ale všetko bude záležať od toho, v akom zložení nastúpi a či príde Eugenie Bouchardová, ktorá v Quebecu vyhrala obe dvojhry. Druhá hráčka nedosahuje jej výkonnosť, majú však celkom kvalitný deblový pár. Veľa bude záležať aj od toho, či my nastúpime v kompletnom zložení a od formy hráčok," povedal pre TASR šéf slovenskej lavičky.

Generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu Igora Mošku výsledok londýnskeho žrebu potešil. "Želal som si pred žrebom, aby sme hrali doma s Kanadou alebo s Argentínou. Teším sa, že konečne pri nás stálo šťastie, nie ako počas minulého víkendu, keď sme nevyužili ani jeden pokus zdolať Samanthu Stosurovú. Kanada je atraktívny súper. Bude záležať od toho, v akej prídu zostave a či nastúpia aj s Eugenie Bouchardovou. Aj Alexandra Wozniaková je kvalitná hráčka. Keď však nastúpime v najsilnejšom zložení a naše dievčatá budú v dobrej forme, verím, že zvíťazíme. Pokiaľ ide o voľbu povrchu, poradíme sa s kapitánom Maťom Liptákom a hráčkami. Hrať sa však s určitosťou bude v NTC," povedal pre TASR Moška.

So žrebom je spokojný aj prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko. "Som rád, že hráme doma. Pred žrebom bola vysoká pravdepodobnosť, že o zotrvanie v II. svetovej skupine budeme hrať pred slovenskými fanúšikmi. Kanada je prijateľný súper. Dúfam, že to zvládneme lepšie ako súboj s Austráliou. Baráž sa uskutoční pred antukovou sezónou. Kapitán a hráčky sa vyjadria, na akom povrchu by chceli hrať a my vyhovieme ich požiadavkám," zdôraznil Macko.

Kanadská jednotka Bouchardová je v rebríčku WTA momentálne na 58. mieste, v roku 2014 bola však svetovou päťkou. V uplynulej sezóne zaznamenala pokles formy, sužovali ju aj zranenia. Po zápase so Slovenkou Dominikou Cibulkovou na US Open sa nešťastne pošmykla v šatni a utrpela otras mozgu. Sezóna sa tak pre ňu predčasne skončila. Druhá najlepšia kanadská singlistka Francoise Abandová je v rebríčku až 332.

žreb baráže o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie:
SLOVENSKO - Kanada
Srbsko - Belgicko
Poľsko - Taiwan
Ukrajina - Argentína

žreb baráže o účasť v I. svetovej skupine Pohára federácie:
Rumunsko - Nemecko
Austrália - USA
Španielsko - Taliansko
Rusko - Bielorusko

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.