< sekcia Šport

Kapitánka Lucia Košturiaková sa lúči s reprezentáciou SR vo florbale

Na archívnej snímke vľavo sa raduje po strelení gólu Lucia Košturiaková a vpravo Alžbeta Ďuríková (obe Slovensko) počas zápasu play off Slovensko - Nemecko na MS vo florbale 5. decembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Účastníčka šiestich svetových šampionátov v rade už dávnejšie avizovala, že po domácich MS ešte dohrá sezónu vo svojom klube pražskom FK Jižní Město a potom si dá od florbalu pauzu.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Sobotňajším zápasom o 5. miesto na MS s Lotyšskom (6:4) sa rozlúčila s reprezentačnou kariérou dlhoročná kapitánka slovenskej florbalovej reprezentácie Lucia Košturiaková. Účastníčka šiestich svetových šampionátov v rade už dávnejšie avizovala, že po domácich MS ešte dohrá sezónu vo svojom klube pražskom FK Jižní Město a potom si dá od florbalu pauzu.

"Chcela som si posledný zápas užiť. Nebolo sa kvôli čomu šetriť, dala som do toho všetko," povedala Košturiaková po víťaznej rozlúčke. Najúspešnejšia slovenská florbalistka v histórii priznala, že už nedokáže skĺbiť prácu produktovej manažérky v medzinárodnej firme s florbalom. Navyše, budúci rok ju čaká svadba, plánuje si založiť rodinu. "Určite si chcem budúcu sezónu oddýchnuť, venovať sa osobnému životu a práci. Rada by som zmenila svoj životný štýl. To, ako žijem posledné štyri roky, ani nepovažujem za život. Je to veľký stres a už potrebujem oddych. Musí prísť nejaká zmena. Živí ma práca, nie florbal, takže florbal musí ísť stranou," priznala 27-ročná florbalistka.

Za sebou má najpamätnejší šampionát v elitnej kategórii. V siedmich zápasoch pomohla k historickému piatemu miestu 15 bodmi (12+3). "Určite bol zo všetkých šampionátov najkrajší. Pre mňa i celý tím to bol obrovský zážitok. Domáce prostredie, skvelí diváci - asi najlepšia chvíľa sa rozlúčiť," poznamenala Košturiaková. Podľa nej má slovenský tím za sebou najlepšie výkony v dejinách. "Možno posledné dva-tri zápasy neboli ideálne, ani naša päťka nehrala tak, ako sme si predstavovali, ale celý šampionát bol z našej strany vydarený. Výsledky ukazujú náš herný posun."

Bola to emotívna rozlúčka, Košturiaková sa na hracej ploche lúčila s kyticou v ruke a slzami na krajíčku. Reprezentačné kolegyne ju lámali, aby ešte nekončila. "Uvidíme, či to bol naozaj môj posledný zápas, človek nevie, čo mu život prinesie. Ja som sa ani nechcela v sobotu lúčiť, myslím si, že nebola na to správna chvíľa. Mali sme skôr oslavovať piate miesto, než slziť a iným smerom dávať emócie. Stať sa môže všetko. Možno prídem na to, ako veľmi mi florbal chýba a vrátim sa. Kto vie. Možno o dva roky dostanem znova kyticu a tašku."

Slovenská reprezentácia pokračuje vo výkonnostnom vzostupe. Podľa Košturiakovej sa môže ešte posunúť vo svetovom rebríčku vyššie: "Piate miesto znamená, že sa približujeme svetovej špičke. Bola to krásna ukážka, že Slovensko sa môže rovnať aj takým gigantom ako sú Švédsko či Fínsko, ak už nie technickými schopnosťami, tak aspoň nasadením a srdiečkom. Ak sa chceme ale ďalej posunúť, budeme potrebovať, aby hralo viac hráčok v zahraničí. Viaceré dievčatá sa pod trénerom Jedličkom posunuli, ale veľmi by im pomohlo, keby sa dostali do Čiech alebo na sever Európy. Na tej fyzickej pripravenosti to poznať. Oni tie podmienky nemajú, nemajú k dispozícii kondičného trénera, posilňovne, všetko si musia platiť samé ako študentky. Toto treba, aby sa posunuli vpred. Verím, že tréner Jedlička zostane pri reprezentácii a za dva roky poskladáme z tohto tímu tri skvelé päťky."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.