Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Kuzminová skončila v mass pretekoch štvrtá, udržala si žlté tričko

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na Foto: TASR/IBU

Zvíťazila domáca 21-ročná Francúzka Justine Braisazová. Medzi mužmi triumfoval tiež domáci pretekár Martin Fourcade.

Le Grand-Bornand 17. decembra (TASR) - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová finišovala vo francúzskom Le Grand-Bornand v pretekoch s hromadným štartom 3. kola Svetového pohára štvrtá. Na 12,5 km trati za víťaznou Francúzkou Justine Braisazovou zaostala o 25,5 sekundy. Druhá dobehla Bieloruska Iryna Kriuková (+11,2), tretia Nemka Laura Dahlmeierová (+19,9). Na tretiu priečku chýbalo Kuzminovej len 5,6 sekundy, no udržala si žlté tričko vedúcej ženy v priebežnom hodnotení SP.

Kuzminová nastúpila v nedeľu v pozícii priebežne prvej v hodnotení SP, v mass pretekoch so štartovým číslom 1 prvýkrát, so snahou udržať si žlté tričko. Predtým štyrikrát za sebou vybojovala pódiové umiestenia a impozantnú sériu mohla ešte natiahnuť. Preteky s hromadným štartom boli vôbec prvé v sezóne a Kuzminová ich začala v tridsiatke štartujúcich, podľa aktuálneho hodnotenia SP i výsledkov v samotnom Le Grand-Bornand, nie príliš dobre. Na prvom a treťom terči nazbierala dva trestné okruhy a z prvej priečky klesla až na 23. miesto, so stratou na prvú Braisazovú 42,3 s. Druhá streľba ležmo už žiadne problémy Kuzminovej nenarobila a posunula sa na 12. miesto, 34,4 s za vedúcou priečkou Vity Semerenkovej.

Kuzminovej preteky s celkovou streleckou bilanciu 2-0-1-1 boli v znamení veľkej snahy ukrojiť z výraznej straty. Pred prvou streľbou stojmo už bola siedma a po nej, ktorá jej trvala len 22 sekúnd, no so smoliarskou chybou na piatom terči, deviata, so stratou na vedúcu Nemku Herrmannovú 38,9 s. Záverečnú streľbu stojmo poznamenala snaha Kuzminovej zlepšiť si priebežné štvrté miesto a zaútočiť ešte na stupeň víťazov. Netrafila tretí terč, na štvrtom mieste zostala, no len 8,1 sekundy za treťou Dahlmeierovou. Napriek veľkému úsiliu sa už vpred neposunula a finišovala štvrtá. Pre 21-ročnú domácu Francúzku Braisazovú bolo víťazstvo premiérové v kariére, pre Bielorusku Kriukovú znamenala druhá priečka vôbec prvý prienik v kariére na pódium.

U mužov triumf M. Fourcadea

Francúz Martin Fourcade sa stal víťazom pretekov s hromadným štartom 3. kola Svetového pohára biatlonistov a zvýraznil si náskok na čele priebežného hodnotenia SP. Pred domácimi divákmi v Le Grand-Bornand odsunul za seba na 15 km trati o 3,9 sekundy Nóra Johannesa Thingnesa Boea a o 6,2 sekundy Nemca Erika Lessera.

Súboj M. Fourcada a J.T. Boea pokračoval aj v masse, v ktorom sa rozhodovalo, kto si oblečie žlté tričko najúspešnejšieho aj v novom roku. Nór túto zimu zbieral jedno víťazstvo za druhým a snažil sa triumfovať už piatykrát za sebou, no jediná nevydarená streľba, hneď v úvode v 'ležke' s dvoma chybami, mu sériu pretrhla. Práve zásluhou severana sa objavoval Francúz veľmi často 'len' na druhých priečkach, v každých pretekoch sezóny však bol na stupňoch, a tento fakt naplno vystihoval jeho osobnosť. Na domácich tratiach vynikol naplno a bez jedinej chybičky na strelnici s prevahou dominoval.

Francúz Martin Fourcade

M. Fourcade využil slabú chvíľku J. T. Boea, ktorý minul hneď v prvej streleckej položke ležmo tretí a štvrtý terč. Usilovali sa však aj ďalší a na čele sa zoradili Šipulin, Lesser, M. Fourcade a Eder. J.T. Boeovi sa prihodila niečo podobné ako Anastasii Kuzminovej pár hodín predtým, keď po dvoch trestných okruhoch bol až na 25. mieste (+38,7).

M. Fourcada tlačili vpred diváci, ktorí by radi uvítali jeho triumf a tešili sa rovnako ako pri Braisazovej. Francúz si pri streľbe zvolil väčšiu istotu, mieril dlhšie, aj preto po druhej 'ležke' ako prvý na trať nevyrazil. V prvej pätici však nechýbal, priblížil sa k nej aj J.T. Boe, ktorý bežal už na 9. mieste (+30,8).

Po prvej stojke vypadol z čela Nemec Peiffer a Švajčiar Weger a zostala na ňom už len trojica, ktorá bojovala o víťazstvo aj v záverečnej streľbe stojmo. Zaujímavé bolo odhodlanie J.T. Boea s priebežne 4. miestom a so stratou už len 20,3 s. Zo súboja M. Fourcada s miernym náskokom, Lessera a Šipulina vyšiel najlepšie pri poslednom mierení na stojkové terče M. Fourcade, čisto zastrieľali aj jeho dvaja najbližší súperi. Diváci sa napokon radovali z ďalšieho nedeľného víťazstva pre Francúzsko, pre 29-ročného M. Fourcada druhého v sezóne, 65. v kariére. Veľký výkon zdobil J. T. Boea, ktorý skončil po pozoruhodnom zrýchlení v záverečnom bežeckom okruhu druhý, a to po prvej streľbe bol až na 25. mieste a strácal vyše polminúty.