Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Šport

František Chmelár bude prezidentom SOV posledné štyri roky

František Chmelár Foto: TASR/Martin Bauman

Novozvolený prezident SOV povedal, že po volebnom období už kandidovať nebude.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Staronovým prezidentom Slovenského olympijského výboru (SOV) sa stal v sobotu František Chmelár. Športovému funkcionárovi, ktorý je na čele SOV od roku 1999, dalo svoj hlas na volebnom valnom zhromaždení 53 zo 77 delegátov, jeho neúspešný protikandidát Ján Filc získal podporu 21. Na zvolenie v prvom kole bolo potrebných 39 hlasov.

Na valnom zhromaždení sa z 82 delegátov prezentovalo 77, čím bolo plénum bezpečne uznášaniaschopné. Jeden hlas bol neplatný, zo zvyšných 76 dostal Chmelár ihneď v prvom kole dôveru na nasledujúce štyri roky od nadpolovičnej väčšiny.

Chmelára navrhlo 15 športových subjektov, Filca jeden

Chmelár zastáva post šéfa SOV od novembra 1999 (od marca 2008 sa funkcia zmenila z predsedu na prezidenta SOV), keď vystriedal profesora Vladimíra Černušáka. V rokoch 2001, 2004 a 2008 bol opätovne zvolený. Za prezidenta ho navrhlo až pätnásť športových subjektov a jeden člen Výkonného výboru, Filca oficiálne navrhol iba Slovenský zväz cyklistiky.

"Cítim sa veľmi dobre. Približne som predpokladal takéto výsledky, spokojní úplne budem až po dokončení všetkých volieb. Verím tomu, že dokážeme pripraviť na základe novej koncepcie aj nové programy, ktoré by mali pomôcť slovenskému športu. Koncepcia nemôže dať len mantinely, ale poskytovať priestor. Nová strešná organizácia už nie je pre mňa prioritou. Skôr sa chcem sústrediť na ZOH a OH, olympijské festivaly mládeže a ďalšie rozvojové aktivity. Strecha by bola dobrá, budeme diskutovať naďalej s tými, ktorí majú iné predstavy. Ak bude ochota a dobrá vôľa, uvedieme to do praxe," povedal po zvolení Chmelár.

"Nie je to sklamanie. Jednoducho človek má určitý pocit, vie asi aká odozva prichádza na určité snaženia. Myslím si, že je to dobrá skúsenosť pre mňa a možno aj dobrý impulz pre pána Chmelára a ľudí v budúcom vedení SOV, aby svoju činnosť aktivizovali aj tým smerom, o ktorý som sa pokúsil v mojom príhovore a v mojich materiáloch. Keď sa ma pýtali kolegovia, tak som im odpovedal, že som zhruba očakával takú asi tretinovú podporu. Ale to neznamenalo, že by som sa vzdal, pretože v každej spoločnosti je potrebný aj nejaký opozičný názor," uviedol Ján Filc. Dlhoročný tréner zatiaľ neprezradil, či sa bude o post uchádzať v nasledujúcich voľbách. "To je veľmi, veľmi ďaleko. Ja len verím, že o štyri roky budeme všetci v plnom zdraví a budeme sa venovať svojmu základnému koníčku, životnému poslaniu a to je pomáhať športu," dodal.

Obaja kandidáti mali pred samotnými voľbami šancu predniesť v krátkom prejave svoje predstavy o slovenskom športe a plány s ním. Chmelár z 5-minútového času, ktorý mal k dispozícii na svoju prezentáciu, využil iba polminútu a odkázal prítomným, že "každý pozná moju prácu, vie, čo mám za sebou a aké mám ciele do budúcnosti". "Chýba poriadok v slovenskom športe. Obdivujem kolegov v hnutí, ktorí to dokázali udržať na úrovni počas rokov, no od určitého bodu už tento systém nie je garanciou relatívnych úspechov. Pravidlá hry sú nevyhnutné. Je to výzva môcť byť iniciátorom určitých krokov, aby si zlepšil postavenie. Nemôžeme žiť z minulých úspechov," predniesol vo svojom prejave Filc, ktorý hovoril v poradí ako prvý.

Viackrát už kandidovať nebude

František Chmelár už viackrát nebude kandidovať na šéfa slovenského olympizmu. Funkcionár, ktorý si v sobotu zabezpečil post na nasledujúce štyri roky, to povedal bezprostredne po zvolení. Prezident bude mať na konci ďalšieho funkčného obdobia okrúhlych 70 rokov a podľa vlastných slov po olympijskom roku 2016 končí.



"Nepochybne je to moje posledné funkčné obdobie," priznal Chmelár, ktorý sa chystá po tomto štvorročnom termíne "nasadiť" do boja o prezidentský post "svojho pripraveného človeka". "Je to jedna z mojich hlavných úloh vytypovať si jedného alebo viacerých kandidátov a pripraviť ich na prevzatie štafety. Lebo ak sa štafetový kolík odovzdá do nepripravených rúk a vypadne, nasleduje diskvalifikácia," pomohol si prirovnaním z atletického prostredia Chmelár.

Volilo sa aj do ostatných orgánov SOV

Na 9 miest vo Výkonnom výbore SOV sa uchádzalo 24 kandidátov, miesto v ňom počas nasledujúcich 4 rokov budú mať Ľubor Halanda, Igor Nemeček, Vladimír Miller, Peter Korčok, Janka Gantnerová, Branislav Delej, Daniel Líška, Ľubor Štark a Zdenko Kríž. Veľké zmeny sa teda neudiali, zmeny sú len na 3 z 9 miest, trio Jozef Bazálik, Richard Galovič a Mária Mračnová vymenili Korčok, Delej a Líška. Kontinuita platí do bodky aj pre funkciu viceprezidentov SOV, ktorými ostávajú Miller, Halanda a Nemeček. Pokračuje vo funkcii aj generálny sekretár Jozef Liba, ktorý má mandát takisto do roku 2016.

Predsedom Dozornej rady SOV bude aj naďalej Marián Kukumberg, jej členmi Ján Mižúr a na poste pretrvávajúci Milan Jagnešák. Individuálne členstvo v SOV získala z osobností olympijského hnutia a športu nasledovná pätica: Janka Stašová, Andrej Glatz, Katarína Ráczová, Mária Jasenčáková a Jozef Golonka. Čestnými členmi prijal plénum dve osobnosti slovenského športového hnutia - Mračnovú a Jána Grexu.

Valné zhromaždenie sa zaoberalo na svojom 44. zasadnutí aj ďalšími témami. SOV vyhodnotil aj účasť slovenskej výpravy na Hrách XXX. olympiády. "Slovenská výprava zaostala za očakávaním zisku aspoň jednej zlatej medaily. Londýn 2012 nie je prudkým výkonnostným pádom, ale pokračovaním poklesu. Napriek tomu, že niektoré krajiny majú systémovo i finančne oveľa lepšie zabezpečený šport, aj Nórsko, Fínsko, Rakúsko či Belgicko museli ustúpiť z pozícií. Na druhej strane mimoriadne úspešné bolo Maďarsko a polepšilo si Dánsko a Česká republika," hodnotil dosluhujúci viceprezident SOV Ľubor Halanda. Generálny sekretár SOV Jozef Liba vyzdvihol ako obrovský úspech olympizmu zvolenie strelkyne Danky Bartekovej do Komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (SOV), čím bude reprezentovať Slovensko po potvrdení vo funkcii ako riadny člen MOV až do roku 2020.

V rámci programu pléna vystúpil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič, riaditeľ sekcie športu MŠVVaŠ Ladislav Čambal predstavil novinky týkajúce sa pripravovanej novej koncepcie štátnej politiky ohľadne športu. Predchádzajúci Národný program rozvoja športu sa skončil v roku 2010, vytváranie novej koncepcie sa už ťahá cez úradovanie 3 rezortných ministrov. "Je to súčasťou programového vyhlásenia. Ako povedal minister Čaplovič, kým nebude koncepcia, nebude nič, ani strešná organizácia, ani zmena financovania. Snažíme sa to dotiahnuť do konečnej podoby, ďalším významným krokom a termínom je preto 3. december 2012, keď sa uskutoční záverečná odborná diskusia, už po medzirezortnom pripomienkovom konaní a po zapracovaní zaujímavých podnetov z verejnej diskusie do nej," predostrel Čambal.

Plénum neschválilo nové stanovy SOV podľa plánu, pretože sa vyskytlo viacero pripomienok. Tie boli natoľko dôležité, že text nových stanov sa prepracuje a na hlasovanie pôjde až na nasledujúcom valnom zhromaždení.