FC Sevilla zdolala Dnepropetrovsk,obhájila titul v Európskej lige UEFA

Na snímke fanúšikovia Sevilly v hľadisku pred začiatkom finále futbalovej Európskej ligy UEFA 2014/2015 Dnepr Dnepropetrovsk - FC Sevilla na štadióne vo Varšave v Poľsku v stredu 27. mája 2015. Foto: TASR/AP

Štvrtým triumfom v Európskej lige, respektíve v jej predchodcovi Pohári UEFA prepísala Sevilla historické tabuľky.

Varšava 27. mája (TASR) -Futbalisti FC Sevilla sa druhý rok za sebou stali víťazmi Európskej ligy UEFA 2014/2015. V stredajšom finále zdolali vo Varšave FC Dnepr Dnepropetrovsk vďaka dvom gólom Carlosa Baccu 3:2 a štvrtýkrát zodvihli nad hlavu cennú trofej európskeho pohára číslo dva. Z pozície tohtoročného víťaza majú premiérovo právo štartovať v budúcoročnej edícii Ligy majstrov, čím po FC Barcelona, Reale Madrid, Atleticu Madrid a FC Valencia skompletizovali počet španielskych účastníkov na päť.

Finále Európskej ligy UEFA 2014/2015

FC Dnepr Dnepropetrovsk - FC Sevilla 2:3 (2:2)
7. Kalinič, 44. Rotaň - 31. a 73. Bacca, 28. Krychowiak. Rozhodovali: Atkinson - Mullarkey, Child (všetci Ang.), ŽK: Kankava, Kalinič, Leo Matos, Rotaň, Bezus - Krychowiak, Bacca, Carrico, 58.145 divákov.

zostavy a striedania:

Dnepr:
Bojko - Fedeckij, Douglas, Čeberjačko, Leo Matos - Kankava (85. Šachov), Fedorčuk (68. Bezus) - Matheus, Rotaň, Konopľanka - Kalinič (78. Selezňov)
Sevilla: Rico - Aleix Vidal, Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas - Mbia, Krychowiak - Reyes (58. Coke), Banega (87. Iborra), Vitolo - Bacca (82. Gameiro)

Pozrite si fotogalériu zo zápasu
Štvrtým triumfom v EL, respektíve v jej predchodcovi Pohári UEFA prepísala Sevilla historické tabuľky. V tomto počte sa to dosiaľ nepodarilo žiadnemu účastníkovi, trikrát európsky pohár číslo dva získali Inter Miláno, Juventus Turín a FC Liverpool. Napriek prehre v premiérovom finále EL je to pre Dnepropetrovsk najväčší úspech na trávnikoch v rámci pohárových súťaží starého kontinentu. Do stredy nimi boli dve štvrťfinálové účasti v Pohári európskych majstrov v sezónach 1984/1985 a 1989/1990.

Vo Varšave malo zastúpenie aj Slovensko, delegátom Európskej futbalovej únie (UEFA) bol pre tento duel generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jozef Kliment.

FC Sevilla:

rok založenia: 1905
farby: červeno-biela
prezývka: Los Rojiblancos (červeno-bieli)
štadión: Ramóna Sáncheza Pizjuána (kapacita 45.000 miest)
prezident: José Castro Carmona
tréner: Unai Emery
najväčšie úspechy: 4x víťaz Pohára UEFA/EL (2006, 2007, 2014, 2015), 1x víťaz Superpohára UEFA (2006), 1x majster Španielska (1946), 5x víťaz Španielskeho pohára (1935, 1939, 1948, 2007, 2010), 1x víťaz španielskeho Superpohára (2007)
najväčšie hviezdy: Beto, Fernando Navarro, Coke, Benoit Tremoulinas, Carlos Bacca, Aleix Vidal
cesta do finále EL:
G-skupina: Feyenoord Rotterdam (2:0 d, 0:2 v, NK Rijeka 2:2 v, 1:0 d, Standard Liége 0:0 v, 3:1 d); 2. miesto, 11 bodov (skóre 8:5)
16-finále: Borussia Mönchengladbach (1:0 d, 3:2 v)
osemfinále: Villarreal (3:1 v, 2:1 d)
štvrťfinále: Zenit Petrohrad (2:1 d, 2:2 v)
semifinále: AC Fiorentina (3:0 d, 2:0 v)
Hoci bola Sevilla podľa papierových predpokladov od začiatku aktívnejším tímom, Dnepr sa nenechal zastrašiť. Nehral výrazne utiahnutý v okolí svojho pokutového územia, snažil sa aktívne pôsobiť aj smerom dopredu a v 7. minúte sa prekvapivo dostal do vedenia. Matheus našiel plánovanou prihrávkou vzduchom z pravej strany pred bránu nabiehajúceho Kaliniča a ten hlavou otvoril skóre. Španielsky favorit však nezostal otrasený, pokračoval vo svojej aktívnej hre a stupňoval tlak. V pravidelnom rytme ohrozoval Bojka v bráne Dnepra v 28. minúte napokon prelomil jeho hradby. Po rohovom kope sa ujalo presné prízemné zakončenie Krychowiaka a o tri minúty potvrdil chladnokrvný inštinkt na góly aj vysunutý sevillský hrot Bacca. V pohybe si spracoval Reyesovovu kolmicu, kľučkou do strany obišiel Bojka a otočil skóre. Sevilla bola jasne lepšia, ale pykala za vlastné zaváhania, keď v 44. minúte Kolodziejczakov faul potrestal technickou strelou z priameho kopu Rotaň - 2:2.

Úvod druhého polčasu bol pre divákov miernym sklamaním. Hra trošku ustrnula, ale následne sa rozbehla vďaka prebudeniu španielskeho tímu. V tíme Dnepru herne žiaril najmä Konopľanka, ktorý sa snažil útočne i strelecky potiahnuť svoj tím, ale úsilie sa mu nepodarilo pretaviť do presného zásahu. Naopak, na druhej strane sa to podarilo neúnavnému Baccovi, ktorý si počkal na svoju príležitosť a tá napokon v 73. minúte aj prišla. Vyplynula však zo zrážky dvoch hráčov Dnepru pri hlavičkovom súboji, následne Vitolo posunul loptu do gólovej šance Baccovi a jeho ľavačka otvorila Seville cestu za úspešnou obhajobou. V závere sa ešte hráč ukrajinského tímu Matheus nepríjemne zrazil hlavou s Tremoulinasom a po chvíli si ľahol nekontrolovane na zem. Na ihrisko ihneď vybehli záchranári a po krátkej chvíli si vzali zraneného stredopoliara do opatery.

1982/83 RSC Anderlecht Brusel - Benfica Lisabon 1:0 a 1:1
1983/84 Tottenham Hotspur - Anderlecht Brusel 1:1 a 1:1 (4:3 rozstrel z 11 m)
1984/85 Real Madrid - Videoton Székesfehérvár 3:0 a 0:1
1985/86 Real Madrid - 1. FC Kolín 5:1 a 0:2
1986/87 IFK Göteborg - Dundee United 1:0 a 1:1
1987/88 Bayer Leverkusen - Espaňol Barcelona 0:3 a 3:0 (3:2 rozstrel z 11 m)
1995/96 Bayern Mníchov - Girondins Bordeaux 2:0 a 3:1
1996/97 Schalke 04 Gelsenkirchen - Inter Miláno 1:0 a 0:1 (4:1 rozstrel z 11 m)
1997/98 Inter Miláno - Lazio Rím 3:0 (0:1) v Paríži
1998/99 AC Parma - Olympique Marseille 3:0 (2:0) v Moskve
1999/00 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londýn 0:0 (4:3 rozstrel z 11 m) v Kodani
2000/01 FC Liverpool - CD Alaves 5:4 pp (4:4, 3:1) v Dortmunde
2001/02 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2 (2:0) v Rotterdame
2002/03 FC Porto - Celtic Glasgow 3:2 pp v Seville
2003/04 FC Valencia - Olympique Marseille 2:0 v Göteborgu
2004/05 CSKA Moskva - Sporting Lisabon 3:1 v Lisabone
2005/06 FC Sevilla - FC Middlesbrough 4:0 v Eindhovene
2006/07 FC Sevilla - Espaňol Barcelona 2:2 (3:1 rozstrel z 11 m) v Glasgowe
2007/08 Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 v Manchestri