Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

EURÓPSKA LIGA: Plzeň aj Villarreal postúpili do šestnásťfinále

Na snímke vľavo slovenský útočník Plzne Marek Bakoš, vpravo hráč Bukurešti Bogdan Planič v zápase 5. kola skupinovej fázy Európskej ligy vo futbale v skupine G Viktoria Plzeň - FCSB v Plzni 23. novembra 2017. Foto: TASR/AP

Úspešné boli aj tímy RB Salzburg, OGC Nice, San Sebastianu aj Östersundsu.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Futbalisti FC Villarreal, Viktorie Plzeň, RB Salzburg, OGC Nice, San Sebastianu aj Östersundsu postúpili do jarného šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2017/2018. Vo večernom bloku zápasov si postup zabezpečili aj AC Miláno, Sporting Braga, Partizan Belehrad, Olympique Lyon a Atalanta Bergamo.

Do play off Villarreal dostalo štvrtkové víťazstvo v 5. kole skupinovej fázy na pôde kazašskej FK Astana 3:2. V druhom zápase A-skupiny večer Slavia Praha nastúpi na trávniku Maccabi Tel Aviv (21.05 SEČ).

Španieli na postup potrebovali vyhrať, od 22. minúty ale prehrávali po výstavnej strele Juniora Kabanangu. Útočník z DR Kongo z diaľky trafil perfektne pod brvno, no v 40. minúte vyrovnal Daniel Raba, ktorý po prihrávke za obrannú líniu Astany prepálil domáceho brankára. V 65. minúte dostal "žltú ponorku" do vedenia striedajúci Cédric Bakambu z DR Kongo, ktorý v 83. minúte svojim druhým gólom v súboji zvýšil na 3:1. Skóre uzavrel domáci útočník Patrick Twumasi z Ghany v 88. minúte.

Villarreal má na konte 11 bodov a je už istým víťazom skupiny. "Zošívaní" ho síce môžu bodovo vyrovnať, majú s ním ale horšiu bilanciu vzájomných zápasov. Kazašský majster doma nebodoval prvýkrát po predchádzajúcich sedemnástich súbojoch bez prehry.

Do play off postúpil aj Östersunds FK, ktorý v J-skupine doma zdolal Luhansk 2:0. V K-skupine zvíťazilo Nice doma nad Waregemom 3:1 aj vďaka dvom gólom talianskeho útočníka Maria Balotelliho a tiež má postup vo vrecku. Vo štvrtok postúpil aj Red Bull Salzburg po domácom triumfe 3:0 nad Vitoriou Guimaraes, resp. z L-skupiny Real Sociedad San Sebastian po výhre 1:0 na pôde Rosenborgu Trondheim.

Postup získala aj Viktoria Plzeň po domácej výhre 2:0 nad rumunským FCSB. O triumfe zverencov Pavla Vrbu rozhodli Milan Petržela a Jan Kopic, v domácom drese odohral celý zápas Patrik Hrošovský, Marek Bakoš nastúpil v 66. minúte a brankár Matúš Kozáčik bol na lavičke náhradníkov. Plzeň už nemôže skončiť horšie ako druhá, keďže má lepšie vzájomné súboje s Luganom, ktoré doma zdolalo Beer ševu 1:0. Kodaň, za ktorú odohral celý duel obranca Denis Vavro, prehrala na pôde Lokomotivu Moskva 1:2. Postúpiť už nemôže Hertha Berlín po prehre 2:3 na ihrisku Bilbaa, vo štvrtok v jej zostave chýbali obaja Slováci Peter pekarík aj Ondrej Duda.

Kolín doma zdolal Arsenal Londýn 1:0 a stále môže ísť ďalej. Už po 4. kole mali postup istý Dynamo Kyjev, FCSB, Lazio Rím, Arsenal Londýn aj Zenit Petrohrad.

Sumáre 5. kola skupinovej fázy EL UEFA 2017/18:

A-skupina:

FK Astana - FC Villarreal 2:3 (1:1)
22. Kabananga, 88. Twumasi - 65. a 83. Bakambu, 40. Raba

Maccabi Tel Aviv - Slavia Praha 0:2 (0:1)

B-skupina:

Partizan Belehrad - Young Boys Bern 2:1 (1:1)
12. Tawamba, 53. Ozegovič - 25. Ngamaleu

Skenderbeu Korce - Dynamo Kyjev 3:2 (1:1)

C-skupina:

Ludogorec Razgrad - Istanbul Basaksehir 1:2 (0:2)
65. Marcelinho - 20. Visca, 27. Frei

SC Braga - TSG 1899 Hoffenheim 3:1 (1:0)
82. a 90.+3 Fransergio, 1. Marcelinho Goiano - 74. Uth, ČK: 90.7 Szalai (Hoffenheim)

71. Ramirez - 12. a 64. Cristante, 88. a 90.+4 Cornelius, 86. Gosens

Olympique Lyon - Apollon Limassol 4:0 (2:0)

50. Petržela, 76. Kopic
/P. Hrošovský odohral celý zápas, M. Bakoš nastúpil v 66. min., M. Kozáčik (všetci Plzeň) na lavičke náhradníkov/

I-skupina:

RB Salzburg - Vitoria Guimaraes 3:0 (2:0)
26. Dabbur, 45.+1 Ulmer, 67. Hwang Hee-Chan

Konyaspor - Olympique Marseille 1:1 (0:0)
82. Skubic (z 11 m) - 90.+3 Moke (vlastný), ČK: 80. Amavi (Marseille)

40. Gero, 77. Ghoddos

Athletic Bilbao - Hertha Berlín 3:2 (1:2)
35. a 65. Aduriz (oba z 11 m), 83. Williams - 26. Leckie, 36. Selke
/P. Pekarík na lavičke náhradníkov, O. Duda (obaja Hertha) nefiguroval v zápise o stretnutí/