< sekcia Šport

Do EURO 2016 ostáva 100 dní, tréner Kozák nové tváre skúšať nebude

Na archívnej snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák Foto: TASR - Martin Baumann

Neviem si predstaviť, že by vyskočil nejaký nováčik, o ktorom by sme doteraz nevedeli a zrazu zaujme, povedal lodivod, ktorý prvýkrát v histórii doviedol národný tím na kontinentálny šampionát.

Bratislava 2. marca (TASR) - Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák nebude v rámci prípravy na EURO 2016 experimentovať a skúšať nových adeptov na najcennejší dres. Lodivod, ktorý prvýkrát v histórii doviedol národný tím na kontinentálny šampionát do Francúzska, to uviedol 100 dní pred jeho štartom v rozhovore pre oficiálny internetový portál Fortuna ligy.

"V reprezentácii sa už skúšať nedá. Sme malá krajina a máme dobrý prehľad o hráčoch, ktorí by mohli byť reprezentantmi. Neviem si predstaviť, že by vyskočil nejaký nováčik, o ktorom by sme doteraz nevedeli a zrazu zaujme. Vieme o všetkých adeptoch na reprezentačný dres, hoci by som bol veľmi rád, keby ešte niekto vyskočil a mohol by som ho nominovať. Každý má predstavu ideálneho futbalistu, ale nevieme si ho namaľovať, ani nespadne zo stromu. Máme však overených a skúsených hráčov, ktorí už niečo odohrali a na nich sa budem spoliehať," povedal Kozák pre stránku www.fortunaliga.sk.

Reprezentačný tréner ďalej prezradil, že sa zatiaľ nezaoberal myšlienkou zaradenia kamerunského útočníka Leandrea Tawambu Kanu do tímu, keďže zatiaľ nedisponuje slovenským občianstvom. "Tawamba zatiaľ naše občianstvo nemá, takže som nad tým ešte nerozmýšľal. Sledujem ho ako zástupcu ligy, videl som ho aj v Turecku v troch zápasoch a má potenciál. Futbalová kvalita je nesporná, potrebuje sa len ustáliť a dať fyzicky do poriadku, pretože futbalovo má na to, aby bol ozdobou slovenskej ligy. Stále je však v strehu, či ho niekto kúpi, či zostane, a to hráčovi neprospieva," dodal Kozák.

V jeho kádri majú stabilné miesto siedmi hráči z najvyššej domácej súťaže - Viktor Pečovský pravidelne nastupuje v základnej zostave, kedysi to bol aj prípad brankára Jána Muchu. Ďalej sú z FL v národnom tíme jeho spoluhráči zo Slovana Kornel Saláta a Róbert Vittek, stopér DAC Ľubomír Michalík a skúsené duo z Ružomberka Marek Sapara a Martin Jakubko. "Pravidelne sledujem dianie v našej domácej súťaži. Dobré je, že prišli skúsenejší hráči, v kluboch sú vzormi a mladí hráči, či už v Slovane, Ružomberku, alebo v Dunajskej Strede, na nich môžu priamo vidieť, ako sa k futbalu pristupuje na tej najvyššej úrovni. Fortuna liga však najmä dáva priestor šikovným mladým hráčom, ktorí sú členmi reprezentácie do 21 rokov a svojimi výkonmi klopú aj na dvere A-tímu, kde raz určite príležitosť dostanú. Čo sa týka Roba Vitteka, musí byť v prvom rade zdravý, aby sme o jeho účasti na ME mohli diskutovať. Dlho nehral a ani nemohol hrať, nielen za reprezentáciu, ale ani v Slovane. Je to slušný, veľmi dobrý chlapec a mám ho rád, takže by som bol šťastný, keby bol v top forme, dával góly a aby reprezentácii pomohol. Dvere má otvorené každý, ale nik nemôže reprezentovať len vďaka menu. Hráč musí byť maximálne pripravený a reprezentácii pomôcť," vyjadril sa Kozák.

Tréner SR priznal, že už nosí v hlave nomináciu na blížiaci sa prípravný dvojzápas s Lotyšskom (25. marca v Trnave) a Írskom (29. marca v Dubline). "Momentálne máme viac hráčov, ktorí nie sú zdravotne v poriadku a musíme na tieto situácie reagovať. Podobné situácie sa môžu vyskytnúť aj počas šampionátu. V dvoch dueloch, ktoré teraz odohráme, chcem vidieť v akcii 23 hráčov, aby som vedel, v akom sú stave a v máji a júni nás čakajú ďalšie zápasy. Ide o to, aby boli chlapci zdraví, aby hrali vo svojich kluboch."

Na EURO 2016 budú v B-skupine súpermi slovenskej reprezentácie Wales (11. júna o 18.00 h, Bordeaux), Rusko (15. júna o 15.00 h, Lille) a Anglicko (20. júna o 21.00 h, Saint Étienne).

Na workshope vo Francúzsku 100 dní pred začiatkom i Slováci

Sto dní pred začiatkom futbalového EURO 2016 vo Francúzsku začal v stredu v Paríži trojdňový workshop pre zástupcov jeho účastníkov. Aj Slovensko, ktoré sa medzi kontinentálnou smotánkou v ére samostatnosti predstaví prvýkrát na ňom zastupuje delegácia Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Na tlačovej konferencii mohol prezident Francúzskej futbalovej federácie (FFF) Noël Le Graët spokojne prehlásiť: "Všetko je pripravené. Cieľom bude rozdávať futbalovú radosť."

Ako uviedla oficiálna tlačová správa SFZ na zväzovom webe Slovensko v Paríži zastupuje osemčlenná delegácia v zložení: Jozef Kliment (generálny sekretár), Štefan Tarkovič (asistent trénera reprezentácie), Peter Palenčík (riaditeľ Medzinárodného a organizačného oddelenia), Róbert Tomaschek (technický vedúci reprezentácie), Ján Baťalík (lekár reprezentácie), Peter France (bezpečnostný manažér), Peter Šurin (riaditeľ komunikácie a PR) a Juraj Čurný (hovorca SFZ a media officer reprezentácie).

"Počas finálového turnaja sa bude premiérovo využívať technológia na bránkovej čiare, tzv. goal-line technology. Mená rozhodcov konkrétneho zápasu oznámi príslušná komisia UEFA dva až tri dni pred výkopom. Priamo na štadiónoch v desiatich mestách sa očakáva návšteva 2,5 milióna fanúšikov, ktorých finančný prínos vyčíslila UEFA na jednu miliardu eur. Rovnakú čiastku, teda miliardu, by mal vyniesť predaj televíznych práv, keďže zápasy Eura 2016 sa budú vysielať vo vyše 200 štátoch, najoptimistickejšie odhady hovoria o prenosoch do 230 krajín, pričom sa počíta, že každý zápas uvidí okolo 150 miliónov divákov. Budú aj Fanzóny. Hoci sa po novembrových atentátoch v Paríži objavili v súvislosti s obľúbenými zónami pre futbalových fanúšikov otázniky, z obavy o bezpečnosť ľudí, UEFA napokon po zrelej úvahe dala tomuto projektu opäť zelenú a ráta sa s fanzónami vo všetkých desiatich organizátorských mestách," uviedol www.futbalsfz.sk.

UEFA potvrdila lokality hlavných stanov účastníkov EURO 2016

Už všetkých 24 účastníkov futbalového EURO 2016 vo Francúzsku potvrdilo lokality, v ktorých si rozložia hlavné stany. Slováci budú bývať vo Vichy, pre región Paríža resp. jeho blízke okolie sa rozhodlo šesť účastníkov finálového turnaja. Informovala agentúra DPA.

Ako potvrdila UEFA, domáce Francúzsko sa rozhodlo pre tréningové centrum v Clairefontaine a v regióne Paríža by mali bývať aj Angličania, Rumuni, Portugalci, Rusi a Íri.

Obhajcovia Španieli budú bývať v Saint-Martin-de-Re na pobreží Atlantického oceánu severne od Bordeaux. Majstri sveta Nemci si vybrali Evian-Les-Bains pri Ženevskom jazere.

Očakávaný turnaj otvorí 10. júna súboj domácich "Les Bleus" s Rumunskom na Stade de France, ktorý bude aj dejiskom finále.

základne účastníkov EURO 2016:

A-skupina:
Francúzsko: Clairefontaine
Rumunsko: Orry-la-ville
Albánsko: Perros-Guirec
Švajčiarsko: Montpellier/Juvignac

B-skupina:
Anglicko: Chantilly
Rusko: Croissy-sur-Seine
Wales: Dinard
SLOVENSKO: Vichy

C-skupina:
Nemecko: Evian-les-Bains
Ukrajina: Aix-en-Provence
Poľsko: La Baule
Severné Írsko: Saint-Georges-de-Reneins

D-skupina:
Španielsko: Saint-Martin-de-Re
Česko: Tours
Turecko: Saint-Cyr-sur-Mer
Chorvátsko: Coeur Cote Fleurie/Deauville

E-skupina:
Belgicko: Bordeaux
Taliansko: Montpellier/Grammot
Írsko: Versailles
Švédsko: Saint-Nazaire

F-skupina:
Portugalsko: Linas-Marcoussis
Island: Annecy-le-Vieux
Rakúsko: Mallemort
Maďarsko: Tourrettes

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.