Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

V šlágri Slovan vyhral v Trnave, Trenčín zakopol s Michalovcami

Na snímke zľava hráč Slovana Vasil Bozhikov, hráč Trnavy Lukáš Mihálik a prizerá sa hráč Trnavy Vakho Čanturišvili v 5. kole Fortuna ligy vo futbale FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava v Trnave 19. augusta 2017. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Vion porazil Tatran Prešov o tri góly.

Trnava 19. augusta (TASR) - Futbalisti Spartaka Trnava prehrali v šlágri 5. kola Fortuna ligy v tradičnom derby so Slovanom Bratislava 1:2. Spartak prišiel o prvé body v tejto sezóne. Na čele tabuľky ho vystriedal nováčik z Nitry, ktorý triumfoval v Senici 1:0.

V úvodnej štvrťhodine videli diváci z oboch strán opatrný futbal. V osemnástej minúte pohrozil po prvý raz Slovan, keď zvnútra šestnástky pálil nad bránu Hološko. V 27. minúte už Spartak prehrával. Sekuličov center si v pokutovom území spracoval práve Hološko a strelou zblízka prepálil Vantrubu – 0:1. O tri minúty viedli "belasí" dvojgólovým rozdielom. Tóth neudržal Čavriča, ktorý po ľavej strane unikol do šestnástky a strelou po zemi nedal Vantrubovi šancu – 0:2. Zverenci Ivana Vukomanoviča boli po druhom góle sebavedomejší, v 34. minúte sa blysol výborným zákrokom devätnásťročný Vantruba, na ktorého nebezpečne pálil Mareš. Sebavedomý bol aj de Kamps, legionár v službách Slovana pôsobil až premotivovane, čoho dôkazom boli tri fauly, po ktorých mohol ísť predčasne pod sprchy za druhú žltú kartu. Spartakovci hosťujúceho brankára v prvom dejstve neohrozili.

Policajné vodné delo počas príchodu fanúšikov Slovana Bratislava na Štadión Antona Malatinského na zápas 5. kola Fortuna ligy vo futbale FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava v Trnave v sobotu 19. augusta 2017.

Podarilo sa im to až v úvode druhého, keď po rohovom kope hlavičkoval Tóth. Po hodine hry sa na trávnik dostal premiérovo v tejto sezóne Brigant. Krátko na to pálil spoza šestnástky Egho, jeho prudkú strelu vyrážal Greif pred seba, kde mu pomohli spoluhráči odkopom. Pätnásť minút pred koncom Trnavčania pridali na aktivite. Kadlecov center Greif vyboxoval len pred seba na nohu Čanturišviliho, ktorý na bránkovej čiare trafil jedného z obrancov hostí. Kontaktný gól prišiel v 77. minúte, po centri Čanturišviliho mieril hlavou presne striedajúci Kubilay Yilmaz – 1:2. V tej chvíli pridalo na aktivite aj viac ako osemtisíc fanúšikov, ktorí hnali svojich miláčikov za vyrovnaním. Záverečné minúty tak patrili domácim. Päť minút pred koncom to skúšal spoza pokutového územia Čanturišvili, mieril tesne vedľa ľavej žrde. Po ňom sa predieral do šestnástky Brigant, prepadol cez súperovho hráča, celý štadión videl penaltový zákrok, no píšťaľka rozhodcu zostala nemá. Zverenci Nestora El Maestra si pripísali prvú prehru v aktuálnom ročníku. Najbližšie ich čaká výjazd na pôdu obhajcu majstrovskej trofeje MŠK Žilina.

FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:2)
77. Yilmaz - 27. Hološko, 30. Čavrič, Rozhodovali: Sedlák – Tomčík, Chládek, ŽK: Pehlivan, Godál - Rabia, de Kamps, Mareš, Savičevič, 8580 divákov.

Trnava: Vantruba – A. Kadlec (85. Lukič), Tóth, Godál, Čonka – Greššák, Mihálik (61. Brigant) – Jirka (73. Yilmaz), Pehlivan, Čanturišvili – Egho

Slovan: Rundič, Sekulić, Chouchoumis, Božikov – de Kamps (46. Droppa), Holman (81. Oršula), Rabiu (75. Savičevič), Hološko – Čavrić, Mareš

Nestor El Maestro, tréner Spartaka Trnava: "Videli sme Slovan s najlepšou zostavou v tejto sezóne. Do zápasu vstúpili výborne. Preukázali sme mu príliš veľa rešpektu a nervozity. Urobili sme niekoľko chýb, ale hrali naozaj dobre. Je pozitívne, že som v druhom polčase videl charakter hráčov a bojovnosť. S troškou šťastia sme mohli získať bod, no nestalo sa tak. Musíme ísť ďalej a pokračovať v našej práci.“

Ivan Vukomanovič, tréner Slovana Bratislava: „Do Trnavy sme prišli odohrať zápas koncentrovaní. Sme šťastní, že sme vyhrali. Duel bol pre každého hráča, fanúšika i funkcionára veľmi dôležitý. Vedeli sme, že musíme zabrať najmä v prvom dejstve, pretože nám stále chýba veľa vecí. Ukázali sme v ňom kombinačný futbal. Teší ma to i z toho hľadiska, že noví hráči ukázali chuť hrať za Slovan. Priniesli niečo navyše, čo sme v doterajšom priebehu sezóny v mužstve nemali. Po zmene strán som očakával problémy, pretože viacero hráčov nemá za sebou príliš veľa tréningových jednotiek. Musia si zvyknúť na určité automatizmy. Tri body určite tešia.“

XXX

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 1:2

V súboji tímov zo spodnej polovice ligovej tabuľky časti ligovej tabuľky začali aktívnejšie Trenčania. Zverenci trénera Martina Ševelu využívali najmä rýchlonohého krídelníka Gonga, na ktorého obrana Michaloviec nedokázala nájsť úspešný recept. Obranné rady východniarov však boli organizované. V 14. min skúšal šťastie spoza šestnástky El Mahdioui a jeho pokusu nechýbalo veľa, aby sa lopta dostala do brány. Po dobrom začiatku sa postupne z ihriska vytratila presnosť a hoci boli domáci aktívnejší, nedokázali nič nebezpečné vymyslieť. Hostia sa zamerali na bránenie vlastnej polovice, čo sa im vďaka mnohým nepresnostiam v radoch Trenčína darilo. V 32. min bol blízko k vedúcemu gólu Trenčanov Paur. Po odrazenej lopte z pár metrov nedokázal trafiť Kirovu bránu. V závere polčasu preveril tvrdou strelou spoza veľkého vápna Kiru Mance. Vyrazenú strelu nedokázal do siete prepasírovať Paur.

Ani úvod druhého polčasu veľkú zmenu na ihrisku nepriniesol. Domáca snaha bola neefektívna a končila sa pred pokutovým územím. V 59. min mohol poslať domácich do vedenia El Mahdioui. Jeho pokus z 22 metrov sa však odrazil iba od tyče. A keď sa viackrát nepresadil Trenčín, udrelo na opačnej strane. Po jednom z ojedinelých výpadov Michalovčanov Šimčák nacentroval na zadnú tyč a hlavičkou otvoril skóre Koscelník. O päť minút Šemrinec podbehol rohový kop a Koscelník už nemal problém hlavou pridať svoj druhý gól v stretnutí. V 75. min mohlo byť s Trenčanmi ešte horšie. Z priameho kopu trafil Žofčák iba brvno. Gól napokon prišiel na opačnej strane. V 77. min Gongovo zakončenie ešte Kira pokryl, avšak na dorážku toho istého hráča už bol prikrátky. Desať minút pred koncom volala po vyrovnaní kombinácia striedajúceho Jangu s Čatakovičom. Chýbala len presná muška. Keď v záverečnej minúte Kleščík hlavičkou opečiatkoval žrď, hostia si odviezli zo Sihote všetky body.

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 1:2 (0:0)
77. Gong - 65. a 70. Koscelník. Rozhodovali: Horváth – Ferenc, Bednár, ŽK: Šulek, Beridze, El Mahdioui - Grič, Bednár, 1615 divákov

Zostavy a striedania:

Trenčín: Šemrinec – Kleščík, Šalata, Šulek, Skovajsa – Paur (71. Janga), El Mahdioui, Paur - Gong, Mance (71. Čatakovič), Kvocera (46. Beridze)

Michalovce: Kira – Sverchinski, Kavka, Carrilo, Božok – Grič, Bednár – Koscelník (90.+ Turik), Žofčák, Šimčák (90.+ P. Kolesár) – Matič (79. Bragin)

Martin Ševela, tréner Trenčína: „Šťastena sa od nás dlhodobo odvrátila. Prvý polčas bol jasne v našej réžii, už do prestávky sme mohli rozhodnúť. S efektivitou si vôbec netykáme. Po prestávke sme mali tlak, ale nedokázali sme sa presadiť. Dva razy sme nastrelili konštrukciu brány. Chcenie bolo na hráčoch vidieť, ale keď nevyužijeme najvyloženejšie príležitosti, nemôžeme bodovať. S výsledkom nie sme spokojní, takže musíme hľadať spôsob, ako zefektívniť našu hru.“

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: „Vyšla nám taktika. Vedeli sme, v čom je Trenčín silný. Prehusťovali sme strednú zónu ihriska. V prvom polčase sme neboli nebezpeční ako sme chceli. Po prestávke sme využili dve brejkové situácie. V závere sme mali aj kus šťastia, ktoré k futbalu patrí. Chlapcom ďakujem za predvedený výkon.“

XXX

FK Senica - FC Nitra 0:1 (0:0)

Seničania nastúpili na zápas s Nitrou s novou akvizíciou. Na ľavej strane obrany nastúpil Erik Čikoš. V zostave nováčika z Nitry absentoval kapitán Kóňa. V prvom polčase sa hral sotva priemerný futbal. Pred oboma bránami bolo málo vzruchu. Chvíľu ťahali smerom dopredu domáci, potom zase hostia. Na strane hostí zaujala Križanova hlavička v 27. minúte, lopta letela tesne vedľa, na druhej strane po Vaščákovej strele z otočky z hranice pokutového územia lopta letela nad Hroššovu bránu.

Aj v druhom polčase pokračoval málo záživný futbal. Obidvaja brankári takmer nemali robotu. Jediný gól zápasu priniesla 65. minúta, kedy Čikoš v pokutovom území fauloval jedného z hosťujúcich hráčov a Balaj z penalty s prehľadom vsietil. Domáci sa smerom dopredu veľmi trápili a za celý zápas si nevypracovali jedinú šancu. Záver stretnutia bol zbytočne nervózny. Najprv nepresný rozhodca Somoláni behom jedného okamihu udelil dve žlté karty, domácemu Jarabicovi a následne aj červenú, aby o tri minúty unikajúceho Ďuriša fauloval stopér Niba a takisto šiel predčasne pod sprchy. V závere si už ani jedno mužstvo nevypracovalo šancu a tak Nitra odišla zo Záhoria víťazne a usadila na čele Fortuna ligy.

Gól:
65. Balaj (z 11 m). Rozhodovali: A. Somoláni - T. Somoláni, Barenčík, ŽK: Čikoš, Jarabica, Ďuriš, Medveděv - Charizopulos, Fábry, Kuník, ČK: 80. Jarabica po druhej ŽK - 83. Niba, 915 divákov

Senica: Plach – Medvěděv, Ranko, Jarabica, Čikoš - Richtárech, Podhorin - Obiechina (50. Duga), Vaščák, Rigo (73. Krč) – Ďuriš
Nitra: Hroššo – Kuník, Križan, Niba, Chovanec - Šimončič - Valenta (55. Ngeyitala), Charizopulos, Kotrík, Ivančík (55. Fábry) – Balaj (90.+ Abrahám)

XXX

FC Vion Zlaté Moravce Vráble - 1. FC Tatran Prešov 4:1 (3:1)

V stretnutí tabuľkových susedov úvodné minúty veľa futbalovej krásy nepriniesli. Domáci sa len ťažko presadzovali proti päťčlennej obrannej formácii hostí. Ako blesk z čistého neba zapôsobila situácia z 25. min, keď Katona našiel nestráženého Černáka, ktorý prízemnou strelou otvoril gólový účet zápasu. Bleskurýchla odpoveď Vionu prišla už o minútu, Orávik vnikol do pokutového územia, posunul loptu Barišovi, ktorého strelu stihol Talian vyraziť, ale na dorážku Urgelu bol prikrátky. Do vedenia išli domáci v 40. min, keď po závare v pokutovom území sa dostál Gešnábel a z 8 metrov sa nemýlil. V 45. min predviedli domáci akciu po osi Urgel - Gešnábel - Orávik s krásnou gólovou koncovkou Bariša.

Po zmene strán sa hral obojstranne ofenzívny futbal. V 47. min mal kontaktný gól na kopačke Černák, ktorého strela z 12 m len tesne minula ľavý kút Kováčovej brány. Skóre sa menilo v 51. min, keď Orávikov center pretlačil do prešovskej brány Urgela. Po hodine hry Matheus vysunul Gešnábela, ktorého v čistej šanci vychytal Talian. V 66. min mal hetrik na kopačke Urgela, ale gólman hostí predviedol skvelý zákrok. Kvalitný ofenzívny futbal sa hral až do konca stretnutia. V 77. min sa v dobrej šanci ocitol Záhumenský, ktorého prudká strela tesne preletela ponad hornú žrď brány hostí. Nakoniec po slabšom úvode sa zo zaslúženého víťazstva dočkali domáci.

26. a 51. Urgela, 40. Gešnábel, 45. Bariš, - 25. Černák. Rozhodoval: Smolák, ŽK: Matheus, Renan - Dzúrik, Kačala, Udeh. 1504 divákov.

FC Vion Zlaté Moravce Vráble: Kováč - Záhumenský, Karlík, Horník, Chren - Bariš . Cléber (63. Ewerton), Matheus, Gešnábel (75. Ujlaky), Orávik - Urgela (84. Renan)

1. FC Tatran Prešov: Talian - Micherda (46. Špyrka), Bartek, Udeh, Dzúrik, Kačala - Issa (69. Dupkala), Katona (83. Lénárt), Sedlák, Černák - Wiezik

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec: "Do zápasu sme nevstúpili dobre, mali sme veľmi ľahké straty. Prešov začal bez rešpektu, dal aj vedúci gól. Našťastie sme rýchlo vyrovnali. Sme radi za to, že sme doma stopercentní, ale túžime získať aj nejaké body vonku. Dnešný zápas mal všetko čo má dobrý zápas mať."

Miroslav Jantek, tréner Prešova: "Blahoželám Vionu k víťazstvu. Vedeli sme, že nás čaká silný súper. Súpera sme postavili na nohy, keď po našom vedúcom góle sme ho nechali rýchlo vyrovnať. Druhý zlomový moment bol gól do šatne. Mrzí ma, že dostávame veľa gólov."