< sekcia Šport

DAC Dunajská Streda reaguje na udalosti po domácom zápase s Trenčínom

Na snímke majiteľ klubu FC DAC 1904 Dunajská Streda Oszkár Vílági, ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

TASR ponúka stanovisko v plnom znení bez redakčných úprav.

Dunajská Streda 23. októbra (TASR) - Účastník futbalovej Fortuna ligy FC DAC 1904 Dunajská Streda zverejnil v pondelok na svojej oficiálnej stránke stanovisko k udalostiam po domácom stretnutí 13. kola s AS Trenčín.

TASR ho vydáva v plnom znení bez redakčných úprav:

"Dňa 21. 10. 2017 so začiatkom o 15.00 hod sa uskutočnil futbalový zápas 13. kola Fortuna ligy medzi mužstvami FC DAC 1904 Dunajská Streda a AS Trenčín. Stretnutie, napriek nepriaznivému vývoju pre domácich, prebiehalo z organizačného pohľadu bez narušenia verejného poriadku. Na zápase bolo prítomných 6616 divákov, z toho 68 fanúšikov z Trenčína. Z nich 38 pricestovalo autobusom a ostatní autami. Autobus s fanúšikmi dorazil až približne v desiatej minúte druhého polčasu. Pri kontrolách na vstupe bolo zistené, že niektorí z nich mali na rukách rukavice MMA a chrániče zubov a mali pri sebe aj nebezpečné predmety (plastové tyče a reťaze), ktoré im boli odobraté. V 80. minúte podujatia, po predchádzajúcej dohode so zástupcami Policajného zboru (PZ), boli diváci hosťujúceho mužstva vyzvaní, aby ostali na svojich miestach približne 10 minút po zápase, aby bol zaistený ich bezpečný odchod zo štadióna.

Po odchode fanúšikov domáceho mužstva zo štadióna bol autobus fanúšikov hostí pristavený k vstupnej bráne ich sektoru. Pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) a príslušníci PZ vytvorili k autobusu koridor na bezpečné vyprevadenie fanúšikov hostí. Časť domácich fanúšikov sa pri bráne dostala do blízkosti fanúšikov Trenčína a začali najprv vzájomné slovné potýčky a následne aj snaha preraziť koridor policajtov a pracovníkov SBS. Príslušníci PZ aj pracovníci SBS sa postavili medzi dva tábory fanúšikov a v snahe zabrániť fyzickému stretu sa pokúsili čo najrýchlejšie dostať fanúšikov Trenčína do autobusu. Napriek výzvam fanúšikovia hostí odmietali nastúpiť do autobusu, navyše vystupovali aj tí, ktorí už v autobuse sedeli. Eskaláciu napätia vyvolali fyzické útoky Trenčanov na pracovníkov SBS, ktorí im bránili v strete s domácimi fanúšikmi a snažili sa ich dostať do autobusu. Namiesto nástupu do autobusu na nich vylievali pivo, a mali vulgárne narážky na ich národnosť.

Celý incident sa odohral pred vstupom do sektora hostí, približne 25 minút po ukončení stretnutia. FC DAC 1904 má k dispozícii záznamy z bezpečnostných kamier, ktoré poskytneme kompetentným orgánom, ktoré o to požiadajú.

Podľa našich informácií bol hlavným iniciátorom násilia fanúšik AS Trenčín, ktorému nedávno vypršal polročný zákaz navštevovať športové podujatia.

Fanúšikovia hostí, ktorí neboli zapojení do konfliktu, videli celý incident z útrob štadióna a po odchode autobusu boli v spolupráci SBS a PZ bez incidentu odprevadení k svojim motorovým vozidlám. Taktiež bol zaistený bezpečný odjazd autobusu s hráčmi klubu AS Trenčín.

Náš klub po vyhodnotení celej situácie prijme adekvátne opatrenia, aby v budúcnosti nemohlo dôjsť k podobným incidentom. Mrzí nás, že výbornú atmosféru, ktorá panovala na stretnutí, zatienili uvedené udalosti, vyvolané najmä jednotlivcami, ktorí nechodia na futbal kvôli športovým zážitkom, ale v snahe ventilovať svoju agresivitu.

Na záver dodávame, že príslušníci PZ zadržali jedného fanúšika domácich a jedného fanúšika z Trenčína, ktorí boli riešení v priestupkovom konaní."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.