< sekcia Šport

Lúčiaci sa Ďurica bol na MS aj ME: Spomínať budem na všetky zápasy

Z tréningu slovenskej futbalovej reprezentácie, na snímke tréner Ján Kozák (vpravo) a Ján Ďurica. Foto: TASR/Michal Svítok

Po novembrovom prípravnom dvojzápase na Ukrajine (10. novembra) a s Nórskom (14. novembra) uzavrie slovenský obranca reprezentačnú kariéru, ktorá trvala 13,5 roka.

Senec 8. novembra (TASR) - Tridsaťpäťročný Ján Ďurica prežíva posledný zraz v slovenskej futbalovej reprezentácii. Po novembrovom prípravnom dvojzápase na Ukrajine (10. novembra) a s Nórskom (14. novembra) uzavrie medzištátnu kariéru, ktorá trvala 13,5 roka.

Ďurica debutoval 9. júla 2004 stretnutím v Japonsku, kde nastúpil v obrane po boku Balázsa Borbélyho a súčasného kapitána Martina Škrtela. Odvtedy nazbieral 90 štartov, pripísať si môže ešte dva. "Bolo to veľmi dávno, dnes je rok 2017. Trinásť a pol roka byť súčasťou reprezentačného kolektívu, to je naozaj dlhé obdobie. Teraz nastal čas, keď sa blíži koniec. Je to futbal a v každom športe príde ten čas. Možno mi to dôjde až po poslednom zápase. Sme spolu desať dní, každý deň si užijeme, porozprávame sa, potom už nebude kedy. Pôvodne som mal plány, že by to mohlo byť v Rusku, ale nepodarilo sa. Je to za nami a tréner už bude v týchto dvoch zápasoch pomaly pripravovať mužstvo na ďalšiu kvalifikáciu. Boli 'podpichovačky', ale je to na sto percent, aj tréner povedal, že proti Nórsku to bude môj posledný zápas. Chcem si ho užiť a rozlúčiť sa dôstojne s reprezentáciou," povedal Ďurica.

So Slovenskom sa síce neprebojoval na majstrovstvá sveta 2018 do Ruska, patril však ku generácii, ktorá sa zúčastnila na MS 2010 v Juhoafrickej republike i ME 2016 vo Francúzsku. "To sú záverečné turnaje, ale budem spomínať na všetky zápasy. Bolo ich neskutočne veľa, aj cesty na šampionáty boli krásne. Odohrali sme veľa dobrých zápasov. Spomínať budem na všetko, najmä na partiu, trénerov, všetkých okolo tímu, lekárov, kustódov, na nikoho nechcem zabudnúť. Táto partia je naozaj silná a byť v tomto kolektíve je pekný pocit," pokračoval stopér tureckého Trabzonsporu, kde pôsobia aj jeho krajania Tomáš Hubočan, Juraj Kucka a Matúš Bero: "Kúsok z reprezentácie budem mať aj v Turecku."

Ďurica si dá na oficiálnu rozlúčku v utorňajšom trnavskom stretnutí s Nórskom vyrobiť kolekciu dresov, ako aj špeciálne kopačky: "Tie si odložím. Každý mi píše, volá, že chce posledný dres, musím ich urobiť viacero. Dúfam, že príde dosť ľudí, aby sa so mnou rozlúčili a takisto ja s nimi." Najskôr je však na programe piatkový duel na Ukrajine. "Je to príprava. Myslím si, že ani Ukrajina nenastúpi v najsilnejšej zostave, tréner možno vyskúša iných hráčov. Už teraz musí budovať mužstvo na ďalšie zápasy, uvidíme, ako tréner Kozák postaví to naše. Treba k tomu pristúpiť zodpovedne, lebo sa hrá s Ukrajinou, ktorá je naozaj silný súper," uviedol Ďurica.

Počas kariéry si obliekal dresy Dunajskej Stredy, Petržalky, Saturnu Moskovská oblasť a Lokomotivu Moskva v Rusku a na hosťovaní aj nemeckého Hannoveru. V Trabzonspore mu vyprší kontrakt v lete budúceho roka a čaká naňho rozhodnutie o pokračovaní či uzavretí hráčskej činnosti tiež na klubovej úrovni. "Neviem, s reprezentáciou končím už teraz a v klube mám zmluvu. To budem riešiť možno teraz v zime v januári, februári, alebo potom až na konci sezóny. Najprv ukončím reprezentačnú kariéru a uvidím, ako to bude na klubovej úrovni. Keď budem zdravý a v pohode, ponúknu mi zmluvu, prečo nie, možno zostanem. Nechcem hovoriť dopredu, neviem, čo bude zajtra," dodal Ďurica.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.