Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Severné Írsko a Portugalsko majú istú miestenku, Nemci prehrali

Futbalista Severného Írska Steve Davis sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu v kvalifikačnom zápase F - skupiny Severné Írsko - Grécko o postup na EURO 2016 v Belfaste 8. októbra 2015 Foto: TASR/AP

Severní Íri sa tak tešia z historicky premiérového postupu na ME.

Bratislava 8. októbra (TASR) - Severné Írsko a Portugalsko sú ďalšími istými účastníkmi kontinentálneho futbalového šampionátu EURO 2016. Miestenku do Francúzska definitívne získali vo štvrtkovom 9. kole kvalifikácie a pridali sa tak ku kvartetu Island, Česko, Anglicko a Rakúsko. Istú účasť na ME už má aj Francúzsko ako organizátor, Slovensko môže historický postup spečatiť v piatkovom súboji s Bieloruskom v Žiline.

Priamy postup z D-skupiny si vo štvrtok v predstihu mohli zabezpečiť úradujúci majstri sveta Nemci. Stačila im na to aj remíza, v Dubline ale prehrali s domácim Írskom 0:1. V prvom polčase sa favorizovaní hostia už tešili z gólu, ale zásah Mesuta Özila pre ofsajd neplatil. Nemci mali síce streleckú prevahu, ani raz ale neprekonali brankára Shaya Givena a v 70. minúte tak na druhej strane udrel Shane Long. Íri vďaka zisku troch bodov sa v tabuľke vyrovnali Poľsku, nemci sú na čele o bod pred nimi. V nedeľu hrajú Poliaci doma s Írskom a Nemci privítajú Gruzínsko.

Škóti stratili nádej na baráž, keď doma remizovali práve s Poliakmi 2:2. Na horúcej pôde Hampden Parku v Glasgowe skvelú streleckú fazónu potvrdil Robert Lewandowski, ktorý hosťom zariadil dôležitý bod v 95. minúte a s dvanástimi presnými zásahmi si upevnil post topkanoniera kvalifikácie. Gruzínci v súboji dvoch posledných tímov tabuľky zdolali Gibraltár 4:0 a zaknihovali tretiu výhru v bojoch o Francúzsko, Gibraltár zostal bez bodu.

Z historicky premiérového postupu na ME sa tešia Severní Íri. V Belfaste potvrdili post lídra F-skupiny hladkým víťazstvom 3:1 nad Gréckom. O úvodný gól sa v 35. minúte postaral Steven Davis, ktorý po prihrávke Stuarta Dallasa zblízka zakončil excelentnú kombináciu domácich. Hneď po zmene strán pridal druhý presný zásah Josh Magennis a poistku na 3:0 zariadil dvojgólový hrdina večera Davis v 59. minúte. Rumuni sa doma opäť vytrápili v koncovke a doma až v závere zachránili bod s Fínskom (1:1). Maďari vydreli vďaka dvom gólom Daniela Bödeho v Budapešti triumf 2:1 nad Faerskými ostrovmi za Rumunmi zaostávajú na treťom mieste iba o bod. Až nedeľa tak rozhodne o druhej priamej miestenke - Rumuni hrajú na Faerských ostrovoch a Maďari v Grécku. Maďari majú lepšiu bilanciu vzájomných duelov, Fíni už nemajú šancu ani na baráž.

Presný zásah Joaa Moutinha rozhodol o tom, že postup na EURO si z I-skupiny zaistilo Portugalsko po domácej výhre nad Dánskom 1:0. V Elbasane v rizikovom súboji medzi rivalmi Albánskom a Srbskom vyhrali hostia 2:0 dvoma gólmi v nadstavenom ćase. Momentálne držia druhú postupovú miestenku v rukách Dáni, už ich ale nečaká žiadny duel. Aktuálne tretí Albánci ich teda ešte môžu predstihnúť v prípade víťazstva v nedeľu v Arménsku.

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich.

"Hráči boli jednoducho fantastickí. Veľká poklona celému tímu, je to veľkolepé," tešil sa tréner O'Neill po záverečnom hvizde rozhodcu v belfastskom Windsor Parku. Hrdinom večera bol kapitán Steven Davis, ktorý zaznamenal dva góly. Tretí pridal Josh Magennis a ani korigujúci zásah Christosa Aravidisa nemohol zastaviť severoírske oslavy.

"Ako sme to dokázali? Ani sám presne neviem! Chlapci si zaslúžia absolútne uznanie. Nechýbalo im sebavedomie a viera a preto sme vyhrávali. Je pre mňa privilégium byť tu a som hrdý, že môžem byť ich trenerom," dodal O'Neill, ktorého zverenci aktuálne vedú tabuľku F-skupiny s 20 bodmi. Obranca Gareth McAuley z West Bromwich Albion dodal: "Ani neviem vysloviť, čo to pre nás znamená. V kariére som už zažil radosť aj na klubovej scéne, ale takúto ešte nie."