Kvalifikácia: Angličania i Škóti víťazili, Česi prehrali s Nemcami

Angličan Harry Kane, druhý zľava, dáva svoj prvý gól, počas kvalifikačného zápasu skupiny F F proti Malte, La Valetta, 1.septembra. Foto: TASRAP

Angličania na pôde Malty od úvodu dominovali, ale v prvom polčase si vypracovali len niekoľko šancí a na súperovho brankára vyslali iba tri strely.

Bratislava 2. septembra (TASR) - Anglickí futbaloví reprezentanti zvíťazili v piatkovom zápase "slovenskej" F-skupiny kvalifikácie majstrovstiev sveta 2018 na Malte 4:0. Škóti si v druhom stretnutí poradili na pôde Litvy taktiež jednoznačne 3:0.

"Albión" na pôde trpaslíka od úvodu dominoval, ale v prvom polčase si vypracoval len niekoľko šancí a na súperovho brankára vyslal iba tri strely. V druhom dejstve si to však vynahradil, keď outsiderovi strelil štyri góly, o ktoré sa postarali v 53. minúte zblízka Harry Kane, v 86. Ryan Bertrand strelou z diaľky, v 90.+1 Danny Wellbeck a na záver pridal svoj druhý zásah Kane. Angličania sa tak udržali na čele tabuľky s dvojbodovým náskokom pred Slovenskom, ktoré zdolalo v Trnave Slovinsko 1:0.

Škóti odštartovali duel vo Vilniuse aktívne a po polhodine vyhrávali už 2:0. V 25. minúte sa presadil po rohu hlavičkou Stuart Armstrong o päť minút neskôr pridal druhý gól peknou strelou spoza veľkého vápna Andrew Robertson. Domáci nedokázali nájsť odpoveď na aktívnu hru ostrovanov a v 73. minúte inkasovali tretíkrát z kopačky Jamesa McArthura. Škóti tak poskočili na tretie miesto tabuľky pred Slovincov, ktorí majú rovnako 11 bodov.

Futbalisti Čiernej Hory zvíťazili v zápase E-skupiny nad Kazachstanom v Astane 3:0 a s 13 bodmi im patrí druhá priečka v tabuľke. V šlágri skupiny triumfovalo Dánsko na domácej pôde v Kodani nad lídrom Poľskom vysoko 4:0 a udržalo sa v hre o prvé miesto v tabuľke. O góly sa postarali po štvrťhodine Thomas Delaney, krátko pred polčasom Andreas Cornelius, v 59. minúte Nicolai Jorgensen a v 80. Cristian Eriksen.

V C-skupine s veľkou pravdepodobnosťou stratili šancu na postup českí futbalisti, keď v Prahe prehrali s favorizovaným Nemeckom 1:2. Domáci hráči inkasovali už v 4. minúte z kopačky Tima Wernera, ktorého šikovne vysunul Mesut Özil. O vyrovnanie sa postaral v 78. minúte Vladimir Darida exportnou strelou z vyše 25 metrov, no v 88. minúte rozhodol hlavičkou stopér Mats Hummels. Tretí Česi tak majú na konte iba deväť bodov a tri zápasy pred koncom strácajú na druhé Severné Írsko, ktoré vyhralo v San Maríne 3:0, už sedem bodov. Nemci neskončia horšie ako druhí.

C-skupina

Serravalle

San Maríno - Sev. Írsko 0:3 (0:0)

Gól: 70. a 75. Magennis, 78. Davis (z 11m)

Oslo

Nórsko - Azerbajdžan 2:0 (1:0)

Góly: 32. King (z 11m), 60. Sadygov (vl.), ČK: 90. Husejnov (Azer.)

Rumunsko - Arménsko 1:0 (0:0)

Gól: 90.+1 Maxim, ČK: 54. Voskanjan (Arm.)

Litva - Škótsko 0:3 (0:2)

Góly: 25. Armstrong, 30. Robertson, 73. McArthur, ŽK: Černych - Mulgrew. Rozhodoval: Del Cerro (Šp.)

zostavy a striedania:

Litva: Šetkus – Vaitkunas, Kijanskas, Freidgeimas, Borovskij – Žulpa (68. Spalvis), Kuklys – Černych, Slivka (79. Verbickas), Novikovas – Šernas (82. Matulevicius)

Škótsko: Gordon – Berra, Mulgrew, Robertson, Tierney – Brown, Phillips, Armstrong (85. McGinn) – Forrest (66. Ritchie), McArthur – Griffiths (79. Martin)

Ta'Quali

Malta - Anglicko 0:4 (0:0)

Góly: 53. a 90.+2 Kane, 86. Bertrand, 90+1 Welbeck, bez kariet. Rozhodoval: Dias (Port.)

Malta: Hogg – S. Borg, Z. Muscat, Agius, Magri, Zerafa (75. Camilleri) – S. Pisani, Kristensen, R. Fenech (83. P. Fenech) – Farrugia, Schembri (86. Mifsud)

Anglicko: Hart – Bertrand, Jones, Cahill, Walker – Henderson, Livermore - Sterling (46. Rashford), Alli (69. Vardy), Oxlade-Chamberlain (76. Welbeck) - Kane