Brazília remizovala s Uruguajom v kvalifikácii na MS, Suarez skóroval

Útočník Uruguaju Luis Suarez. Foto: TASR/AP

Útočník Barcelony stanovil v 48. minúte konečný výsledok a zariadil cenný bod pre Uruguaj.

Recife 26. marca (TASR) - Futbalisti Brazílie remizovali v záverečnom súboji 5. kola juhoamerickej kvalifikácie o postup na MS 2018 doma s Uruguajom 2:2. Úspešný návrat do reprezentácie zaznamenal hosťujúci kanonier Luis Suarez, ktorý nastúpil na súťažné medzištátne stretnutie po takmer dvojročnej pauze za uhryznutie Giorgia Chielliniho počas MS 2014. Útočník Barcelony stanovil v 48. minúte konečný výsledok a zariadil cenný bod pre Uruguaj.

Brazílčania dostali vypredaný štadión v Recife do vytrženia už po 39 sekundách, keď Douglas Costa v šestnástke vložil nohu do Willianovho centru sprava. V 26. minúte sa za pomoci nešťastného sklzu jedného z hosťujúcich hráčov zapísal do streleckej listiny aj Renato Augusto, no "kanárici" dobre rozohraný zápas do víťazného konca nedotiahli. Tesne po polhodine hry sa ujal volej Edinsona Cavaniho a po zmene strán aj Suarezeove zakončenie z uhla po elegantnom vysunutí od Alvara Pereiru. Uruguaj v druhom dejstve dominoval a Suarez mohol zariadiť aj o dokonalý obrat, štyri minúty pred koncom však zahodil obrovskú príležitosť z bezprostrednej blízkosti.

Brazília si do tabuľky pripísala druhú remízu v prebiehajúcom cykle a s ôsmimi bodmi je priebežne tretia. Druhý Uruguaj ich má na konte desať. Suareza gólový návrat do národného dresu mimoriadne potešil. "Prvý gól nás prekvapil, inkasovali sme po necelej minúte a museli sme zmeniť systém hry. Náš tím však, ako vždy, ukázal odhodlanie a charakter. Keď som skóroval, bolo to veľmi emotívne pre mňa aj celú moju rodinu. Vedeli, ako veľmi som trpel, že nemôžem hrať," uviedol po zápase Suarez.

Brazílčania po dobre zvládnutom prvom polčase herne odišli a v druhom akoby na trávniku ani neboli. "Odštartovali sme výborne, rýchlo si posúvali loptu, vedeli si vytvoriť dostatok priestoru. V druhom polčase to bolo z našej strany statické, bez pohybu a Uruguaj to využil. Hrať proti útočníkom ako Cavani či Suarez je náročné a vôbec, hrať proti Uruguaju nebolo pre nás nikdy ľahké," zdôraznil brazílsky kouč Dunga.

10. Venezuela 5 0 1 4 6:13 1

Futbalisti Guatemaly sa v kvalifikačnom cykle Konfederácie Severnej, Strednej Ameriky a karibskej oblasti (CONCACAF) o postup na MS 2018 postarali o veľké prekvapenie. USA doma zdolali 2:0 a v tabuľke C-skupiny im po polovici zápasového programu patrí postupová druhá priečka. Za priamou účasťou v záverečnej fáze kvalifikácie suverénne kráča Mexiko, ktoré vyhralo v Kanade 3:0 a figuruje na čele "áčka" bez straty bodu či inkasovaného gólu.

Guatemala rozhodla duel proti favorizovaným USA už v prvej štvrťhodine, keď sa presadili Rafael Morales a Carlos Ruiz. Hoci mali Američania dostatok času na zmenu skóre, nestrelili ani gól a so súperom prehrali po 21 vzájomných zápasoch prvýkrát od januára 1988, zároveň premiérovo v kvalifikačnom boji o MS. Zverencom trénera Jürgena Klinsmanna nepomohol ani návrat brankára Tima Howarda do reprezentačného dresu. Na čelo C-skupiny sa dostalo Trinidad a Tobago po triumfe 3:2 na pôde karibského ostrovu Svätý Vincent a Grenadíny. Druhá je Guatemala, ktorá sa už z utorka na stredu SELČ predstaví v USA.