Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Slovan porazil druholigovú Skalicu a získal Slovenský pohár

Na snímke hráči Slovana sa tešia zo zisku Slovenského pohára po skončení finálového zápasu 48. ročníka Slovenského pohára - Slovnaft cup-u medzi ŠK Slovan Bratislava - MFK Skalica v Národnom tréningovom centre v Poprade 1. mája 2017 Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislavský klub získal víťazstvom istotu účasti v Európskej lige.

Poprad 1. mája (TASR) - Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zdolali MFK Skalica 3:0 a štrnástykrát v klubovej histórii získali Slovenský pohár - Slovnaft Cup. Skaličania dokázali fortunaligistovi vzdorovať iba v prvom polčase, počas ktorého si vytvorili niekoľko šancí, po ktorých mohli ísť do vedenia. Slovanisti postupne prevzali iniciatívu a svoju prevahu potvrdili ďalšími gólmi v druhom polčase. Bratislavský klub získal víťazstvom istotu účasti v Európskej lige UEFA 2017/2018.

Skaličania mohli ísť do vedenia už v 2. minúte, keď Meszároš ideálne nabehol na center Hlavatoviča, no zblízka trafil iba do brankára Greifa. Meszároš sa vo výhodnej pozícii ocitol aj v 5. minúte, ale zvnútra šestnástky namieril nepresne. "Belasí" postupne prevzali iniciatívu, viac držali loptu a držali hru na súperovej polovici. V 13. minúte si Čavrič vytvoril streleckú pozíciu, z hranice šestnástky strieľal ľavačkou tvrdo, ale tesne nad bránku. Slovanisti zúročili hernú prevahu v 20. minúte. Po rohovom kope sa o efektné "nožničky" pokúsil stopér Milan Rundič a prekonal Čikoš-Pavlička. Po tomto momente ubudlo zaujímavých momentov pred bránkami a na trávniku dominovala najmä bojovnosť. V 34. minúte sa o vyrovnanie pokúsil Hlavatovič, hlavičkou však minul bránku.

Po zmene strán sa Slovanisti snažili o druhý gól. Blízko bol k nemu v 50. minúte Čavrič, ktorý po Kubíkovom centri namieril do ľavej žrde a následne sa neujalo ani niekoľko ďalších centrovaných lôpt. Tlaku Slovanistov pomáhali aj defenzívne zaváhania Skaličanov, ktorí v 62. minúte inkasovali druhý gól. Pri ľavej žrdi nechali priveľa priestoru Čavričovi, ktorý zblízka prestrelil skalického brankára - 0:2. V 67. minúte sa brankár Čikoš-Pavličko poriadne natiahol po tvrdej strele De Kampsa spoza šestnástky, ale prudkú loptu dokázal vytlačiť na rohový kop. Ofenzívna aktivita fortunaligistu neutíchala a jej výsledkom bola penalta v 75. minúte. Unikajúceho Priskina fauloval brankár Čikoš-Pavličko a z bieleho bodu sa nemýlil Soumah - 0:3. Pohodlný náskok dodal "belasým" sebaistotu a tí sa efektnými kombináciami snažili aj o ďalšie góly. Tie však už neprišli, no na radosti Slovanistov to neubralo.

Nebolo to jednoduché

Na snímke Milan Rundič zo Slovana sa teší z prvého gólu počas finálového zápasu 48. ročníka Slovenského pohára - Slovnaft cup-u medzi ŠK Slovan Bratislava - MFK Skalica v Národnom tréningovom centre v Poprade 1. mája 2017.
Pre viacerých hráčov Slovana Bratislava bol triumf vo finále Slovenského pohára - Slovnaft cupu premiérový v kariére. To sa však nedá povedať o srbskom stopérovi Milanovi Rundičovi, ktorý má s víťazstvom v SP bohaté skúsenosti. Pre neho sa už víťazné pohárové oslavy stávajú pravidelnou súčasťou sezóny, keďže predtým dvakrát triumfoval ako hráč AS Trenčín.

Víťazný hetrik dokonal vo farbách Slovana Bratislava. Na štadióne popradského NTC prispel gólom k víťazstvu 3:0 nad MFK Skalica a do futbalového životopisu si pripísal tretí triumf v slovenskej pohárovej súťaži. "Je jedno, za koho hrám. Vždy chcem odviesť na ihrisku sto percent a vyhrať. Teraz sa mi podarilo tretikrát vyhrať Slovenský pohár, takže v tomto smere som úspešný," poznamenal s úsmevom. Práve Rundičov gól v prvom polčase nasmeroval Slovanistov k víťazstvu. Do 20. minúty, v ktorej sa Srb prezentoval efektnými "nožničkami," na ktoré skalický brankár nezareagoval, sa Skaličania ešte herne dokázali Slovanu vyrovnať. Nepremenili však šance, za čo neskôr pykali.

Bratislavský klub v druhom dejstve vyvinul veľký tlak na druholigistu a strelil mu ďalšie dva góly. "Nebolo to však také jednoduché. Prvý polčas bol veľmi náročný. Potrebovali sme nejaký čas, aby sme sa dostali do hry. V úvode ešte mali aj Skaličania nejaké šance, no potom sme sa už do toho dostali a potvrdili sme svoju prevahu aj gólmi. V šatni sme si po prvom polčase povedali, že musíme streliť druhý gól. Keď vediete 1:0, je to stále nebezpečné a môže sa to otočiť. Keď sme však strelili druhý a potom i tretí, upokojilo nás to," poznamenal Rundič. Slovanisti si v Poprade užívali aj výdatnú pomoc svojich fanúšikov. Vari štyristo vytrvalo povzbudzujúcich fanúšikov "belasých" vytvorilo výbornú futbalovú atmosféru. "Je to výborný pocit, keď sú tu s nami. Všetci chceme, aby s nami boli stále a nielen pri takýchto dôležitých zápasoch," zaželal si Milan Rundič.

Slovenský pohár - Slovnaft Cup, finále:

MFK Skalica - ŠK Slovan Bratislava 0:3 (0:1)
20. Rundič, 62. Čavrič, 75. Soumah (11 m). Rozhodoval: Chmura, ŽK: Čikoš-Pavličko - Savičevič, Šefčík, Rundič, 2432 divákov

Zostavy:

MFK Skalica: Čikoš-Pavličko - Švrček, Majerník, Szöcs, Mizerák - Hlavatovič - Hruška (82. Vrábel), Pankaričan, Meszáros (82. Ulrich) - Vaščák (68. Milunovič), Šebesta

ŠK Slovan Bratislava: Greif - Sekulič, Saláta, Rundič, Kubík - Savičevič (64. Kóňa), De Kamps - Šefčík (58. Oršula), Soumah, Priskin - Čavrič (78. Vittek)

Hlasy po zápase (TV Dajto):

Ivan Vukomanovič, tréner Slovana: "Slovan už dlho nezískal žiadnu trofej, preto som šťastný, že sme to dnes zvládli a vyhrali sme pohár pre naše vedenie a fanúšikov. Tvrdo sme pracovali, aby sme sa dostali do finále. Prvý polčas bol z našej strany trochu katastrofálny, cez prestávku sme si niečo povedali a druhý bol už dobrý. Zaslúžene sme vyhrali."

František Kubík, obranca Slovana: "Je to moja prvá trofej. Ten pocit je neopísateľný. Tvrdo sme na tom pracovali a teraz to ideme osláviť. Skaličania nám v prvom polčase ukázali, že aj oni vedia hrať futbal. V druhom dejstve sme však potvrdili našu kvalitu a strelili ďalšie dva góly. Som veľmi rád, že sme zvíťazili."

Jozef Kostelník, tréner Skalice: "Myslím si, že sme boli pre Slovan dôstojný súper. Finále rozhodli individuality, ktoré Slovan má. My sme v prvom polčase nepremenili tri-štyri naše šance, oni svoje áno a preto vyhrali. Výsledok je pre nás trochu krutý."

Pavol Majerník, kapitán Skalice: "Myslím si, že v prvom polčase sme boli Slovanu vyrovnaným súperom. V jeho úvode sme mali dve veľké šance. Žiaľ, po štandardnej situácii sme dostali gól. Súper v druhom polčase ovládol hru a zvíťazil zaslúžene."

Historický prehľad výsledkov finálových zápasov Slovenského pohára vo futbale:

2017: MFK Skalica - ŠK Slovan Bratislava 0:3 / NTC Poprad
2016: ŠK Slovan Bratislava - AS TRENČÍN 1:3 (0:0) / Trnava
2015: AS TRENČÍN - FK Senica 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1), 3:2 v rozstrele z 11 m / Poprad
2014: Slovan Bratislava - MFK KOŠICE 1:2 (1:1) / Myjava
2013: MŠK Žilina - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:2 (0:1) / Ružomberok
2012: FK Senica - MŠK ŽILINA 2:3 pp (2:2, 1:1) / Bardejov
2011: ŠK SLOVAN BRATISLAVA - MŠK Žilina 3:3 (1:2, 2:2) po predĺžení, na pok. kopy 5:4 / Banská Bystrica
2010: FC Spartak Trnava - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:6 (0:3) / Michalovce
2009: MFK KOŠICE - FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0) / Senec
2008: FC ARTMEDIA PETRŽALKA - FC Spartak Trnava 1:0 (0:0) / Žilina
2007: FC Senec - FC VION ZLATÉ MORAVCE 0:4 (0:1) / Bratislava
2006: Spartak Trnava - MFK RUŽOMBEROK 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:4 / Bratislava
2005: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA - FC Artmedia Bratislava 2:1 / Nitra
2004: ARTMEDIA PETRŽALKA - Steel Trans Ličartovce 2:0 / Dunajská Streda
2003: MATADOR PÚCHOV - Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení / Topoľčany
2002: VTJ KOBA SENEC - Matador Púchov 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na pok. kopy 4:2 / Považská Bystrica
2001: INTER BRATISLAVA - MŠK SCP Ružomberok 1:0 / Dubnica nad Váhom
2000: INTER BRATISLAVA - 1. FC Košice 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:2 / Prešov
1999: SLOVAN BRATISLAVA - Dukla Banská Bystrica 3:0 / Žiar nad Hronom
1998: SPARTAK TRNAVA - 1. FC Košice 2:0 / Bratislava
1997: SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 1:0 / Trenčín
1996: CHEMLON HUMENNÉ - Spartak Trnava 2:1 / Vranov
1995: INTER BRATISLAVA - DAC Dunajská Streda 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 3:1 / Dubnica
1994: SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 2:1 po predĺžení / Brezno
1993: 1. FC KOŠICE - DAC Dunajská Streda 0:0, na pok. kopy 5:4 / Rimavská Sobota
1992: TATRAN PREŠOV - Lokomotíva Košice 2:0 / Dolný Kubín
1991: SPARTAK TRNAVA - FC Nitra 1:0 / Ružomberok
1990: INTER BRATISLAVA - ZVL Žilina 6:0 / Žiar nad Hronom
1989: SLOVAN BRATISLAVA - ZVL Považská Bystrica 2:1 / Hlohovec
1988: INTER BRATISLAVA - Spartak Trnava 1:0 / Trenčín
1987: DAC DUNAJSKÁ STREDA - Plastika Nitra 0:0, na pok. kopy 6:5 / Trnava
1986: SPARTAK TRNAVA - ZVL Žilina 1:0 / Prievidza
1985: LOKOMOTÍVA KOŠICE - Tatran Prešov 1:1 a 1:0