Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác

Prípravné futbalové zápasy: Česi vyhrali v Turecku

Českí futbalisti sa tešia z gólu, ktorý strelili v priateľskom zápase Turecku. Foto: TASR/AP

Pozrite si sumár priateľských futbalových zápasov.

Bratislava 6. februára (TASR) - Futbalisti Bosny a Hercegoviny, ktorí sú súpermi Slovákov v G-skupine kvalifikácie MS 2014, potvrdili svoju súčasnú výbornú formu v Koperi, kde zvíťazili nad domácim Slovinskom jednoznačne 3:0.

Prvú gólovú tutovku mali síce domáci, ale brankár Asmir Begovič včas vybehol a strelu Tima Matavža vykopol nohou. Hostia postupne začali kontrolovať zápas, čo ešte do konca prvého polčasu vyjadrili gólmi Vedada Ibiševiča a Miralema Pjaniča. V 33. minúte rozohrali hostia priamy kop a Ibiševič hlavičkoval do siete - 0:1. V 42. minúte Pjanič prekonal zaskočeného Samira Handanoviča strelou zo strednej vzdialenosti. Slovinci sa ťažko presadzovali a do gólových šancí sa prakticky nedostali. Naopak, v 80. minúte po peknej akcii na pravej strane si do šestnástky nabehol striedajúci Muamer Svraka a technickou strelou k žrdi uzavrel skóre zápasu na 0:3.

V ďalšom stretnutí Chorváti v Londýne zdolali Kórejskú republiku hladko 4:0. Pod triumf "šachovnicových" sa exportným gólom podpísal kapitán Darijo Srna, ktorý v 40. minúte z hranice šestnástky nádherne namieril k vzdialenejšej žrdi.

V prestížnom súboji na neutrálnej pôde v katarskej Dauhe zvíťazili Španieli nad Uruguajom 3:1. Úradujúci majstri Európy a sveta, ktorí hrali bez zraneného tvorcu hry Xaviho, viedli od 16. minúty, keď Cesc Fabregas strelou z veľkej diaľky zaskočil brankára Fernanda Musleru - 1:0. Juhoamerický tím, ktorý nastúpil v základnej zostave bez kanoniera Diega Forlana, vyrovnal v 32. minúte. Geniálny pas prevzal Cristian Rodriguez, ktorý po spracovaní prebehol španielskou defenzívou a prekonal Victora Valdesa prízemnou strelou - 1:1. Stretnutie, ktoré malo veľmi slušné tempo aj po zmene strán, naklonili Španieli na svoju stranu v 51. minúte. Pedro Rodriguez zakončil z uhla nekompromisne prízemnou strelou k vzdialenejšej žrdi - 2:1. Ten istý hráč FC Barcelona zakončil v 74. minúte učebnicovú akciu, keď po mäkkom centri usmernil loptu zblízka do siete - 3:1.

Českí futbalisti, ktorí v novembri zdolali v Olomouci Slovensko 3:0, zavítali do tureckej Manisy, kde vyhrali nad domácim národným tímom 2:0. Hostia viedli o dva góly už po prvom polčase, keď v 3. minúte po peknej akcii skóroval Ladislav Krejčí a o polhodinu neskôr zvýšil náskok českého mužstva David Lafata. Český národný tím pod trénerom Michalom Bílkom vyhral prípravný zápas na ihrisku súpera len v máji 2010 v USA (4:2).

Jeremain Lens (druhý zľava) z Holandska sa raduje z gólu počas prípravného futbalového zápasu Holandsko-Taliansko 6. februára 2013 v Amsterdame.