< sekcia Šport

Zomrela gymnastka Rísová-Krásna, bronzová medailistka z MS 1970

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Rísová bola najuznávanejšia slovenská medzinárodná rozhodkyňa v športovej gymnastike, ale aj trénerka, funkcionárka a pedagogička.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Vo veku 64 rokov zomrela po dlhej ťažkej chorobe Bývalá popredná športová gymnastka Ľubica Rísová. Informovala o tom oficiálna webová stránka Slovenského olympijského výboru www.olympic.sk. Rísová bola najuznávanejšia slovenská medzinárodná rozhodkyňa v športovej gymnastike, ale aj trénerka, funkcionárka a pedagogička.

Najvýraznejší úspech zaznamenala Rísová, vtedy ešte pod dievčenským menom Krásna, na MS 1970 v Ľubľane. Družstvo, v ktorom bola okrem nej ďalšia Slovenka Marianna Krajčírová, plus Marcela Váchová, Bohumila Řimnáčová, Soňa Brázdová a Hana Lišková, skončilo tretie a získalo bronz. Vo viacboji obsadila Rísová so ziskom 72,850 n konečné 25. miesto. Členka TJ Slovan Bratislava bola aj v príprave na OH 1972 v Mníchove, ale tam napokon neštartovala.

Veľké uznanie si získala ako popredná medzinárodná rozhodkyňa. Rozhodovala na OH 1996 v Atlante aj na OH 2000 v Sydney. V roku 1997 získala od Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG) ocenenie pre najobjektívnejšiu rozhodkyňu na MS v Lausanne. Od UEG zase dostala Zlatú medailu za technické analýzy zostáv e európskych šampionátov. Posledná rozlúčka s Ľubicou Rísovou-Krásnou sa uskutoční vo štvrtok 6. apríla o 13.00 h v Krematóriu v Banskej Bystrici–Kremničke.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.