Hádzanári SR odštartovali kvalifikáciu na ME prehrou v Maďarsku

Na snímke vpravo hráč Maďarska Bence Banhidi, vľavo hráč Slovenska Martin Slaninka v zápase 7. skupiny II. fázy kvalifikácie ME 2020 v hádzanej mužov Maďarsko - Slovensko (30:22) v meste Érd 24. októbra 2018. Foto: TASR -Tamás Kovács

Slováci nastúpili s odhodlaním potrápiť vysokého favorita, ale začiatok im vôbec nevyšiel. Žernovič kapituloval už po 29 sekundách hry a po troch góloch Bánhidiho viedli Maďari v 6. minúte 5:1.

Érd 24. októbra (TASR) - Slovenským hádzanárom nevyšiel vstup do bojov v II. fáze kvalifikácie o postup na ME 2020. V úvodnom vystúpení v 7. skupine prehrali v stredu v meste Érd s domácim Maďarskom 22:30. Najlepším strelcom hostí bol Martin Straňovský so siedmimi gólmi.

Zverenci trénera Heineho Ernsta Jensena sa najbližšie predstavia v sobotu 27. októbra o 18.00 h v Prešove proti Rusku, ktoré v stredu v Moskve deklasovalo Taliansko 34:20. Na ME 2020 vo Švédsku, Rakúsku a Dánsku sa prebojujú prvé dva tímy zo skupiny a štyri najlepšie celky z tretích miest v skupinách.

II. fáza kvalifikácie ME 2020 mužov

7. skupina - Érd:
Maďarsko - Slovensko 30:22 (16:9)
Najviac gólov Maďarska: Bánhidi 6, Bóka 5, Balogh a Lékai po 4. Zostava a góly SR: Žernovič, Shejbal, Paul - T. Urban 3, Hruščák 1, Slaninka 5, Rábek, Ďuriš 2, Straňovský 7/4, Baláž, Briatka 1, Kalafut 1, Kancel, Mikita 1, Petro, Volentics 1. Rozhodovali: Mažeika, Gatelis (obaja Lit.), vylúčenia: 4:3, 7m hody 1/1 - 5/4, 2000 divákov

Slováci nastúpili s odhodlaním potrápiť vysokého favorita, ale začiatok im vôbec nevyšiel. Žernovič kapituloval už po 29 sekundách hry a po troch góloch Bánhidiho viedli Maďari v 6. minúte hrozivo 5:1. V bránke domácich sa "chytil" Mikler, Tomáš Urban v súboji s ním neuspel ani z čiary sedemmetrového hodu. Napriek tomu slovenský tím postupne vyrovnal hru a dva presné zásahy Slaninku a jeden Urbana znamenali trojgólovú šnúru a v 11. minúte aj zníženie na 5:6. Druhá polovica úvodného dejstva ale opäť patrila Maďarom, ktorí v 29. minúte po sedmičke Balogha odskočili už na rozdiel siedmich gólov (16:9). Hostia až osem minút v závere polčasu nedali gól a do kabín preto išli s jasným mankom.

Aj v druhom dejstve boli Maďari o krok vpred, Bóka zvýšil v 33. minúte ich náskok na 18:10. Na druhej strane kontroval zo sedmičky Straňovský, no jeho tím už nedokázal duel zdramatizovať. Favorit si bez problémov strážil pohodlný odstup do súpera, k čomu prispel aj ďalší maďarský brankár v hre Székely. Slováci skúšali zvýšiť silu v ofenzíve aj hrou bez brankára, no v 39. minúte takto inkasovali od Bánhidiho gól do opustenej "klietky" na 12:20. Desať minút pred koncom znížil Straňovský svojou štvrtou premenenou sedmičkou na 19:26, no bližšie sa už jeho tím až do konca riadneho času k Maďarom nepriblížil a napokon prehral rozdielom ôsmich gólov.

Martin Straňovský, najlepší strelec SR: "Bol to veľmi ťažký zápas. Mysleli sme si, že nás Maďari podcenia, ale išli do toho na sto percent. Na začiatku nás zaskočili, hneď viedli o štyri góly a hoci sme potom ich náskok stiahli, na konci prvého polčasu nám opäť ušli. Hrá sa proti nim ťažko, je vidieť väčšia kvalita na maďarskej strane ako u nás. Z našej strany tam mohlo byť viac agresivity a bojovnosti."

Martin Slaninka, pivot SR: "Nezaslúžili sme si prehrať tak vysoko. Päťdesiat minút sme hrali dobre, fungovala nám obrana a boli sme nebezpeční v útoku. Prehrali sme si to v posledných desiatich minútach prvého polčasu a to sa už v druhom polčase ťažko doháňalo. V obrane sme príliš našim brankárom nepomohli. Ale máme na čom stavať a keď chceme myslieť na postup, musíme minimálne týchto 50 našich minút zopakovať v dueli s Ruskom a zabodovať."