< sekcia Šport

Toto sú súperky hádzanárok SR v kvalifikácii ME 2018

Na snímke tréner slovenských hádzanárok Dušan Poloz, ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Na šampionát do Francúzska postúpia priamo prvé dva tímy a najlepšie družstvo z tretích miest všetkých skupín.

Paríž 21. apríla (TASR) - Slovenské hádzanárky sa v druhej fáze kvalifikácie ME 2018 stretnú v 2. skupine s Čiernou Horou, Poľskom a Talianskom. Rozhodol o tom piatkový žreb v sídle Francúzskeho olympijského výboru v Paríži. Na šampionát do Francúzska postúpia priamo prvé dva tímy a najlepšie družstvo z tretích miest všetkých skupín.

"Mohlo to dopadnúť aj horšie," reagoval na žreb tréner slovenskej reprezentácie Dušan Poloz. "Pre nás bude kľúčové skončiť pred Talianskom a získať nejaké body s favoritmi skupiny Čiernou Horou a Poľskom. To by sme potom mohli pomýšľať na postup aj z tretej priečky."

Hráčky Čiernej Hory sú pravidelným účastníkom vrcholných podujatí, na ME 2012 v Srbsku získali titul a v tom istom roku obsadili na olympiáde v Londýne druhú priečku. "Češky proti nim hrali vyrovnaný zápas vlani na ME a ukázali, že sa s nimi dá hrať. Z prvého koša som sa viac obával Dánska, Rumunska, či Holandska," zdôraznil Poloz pre TASR.

Aj Poľky z druhého koša sú pre neho prijateľnou voľbou, hoci za uplynulé dva roky jeho zverenky v štyroch vzájomných dueloch nezískali ani bod. Dvakrát s nimi prehrali v predchádzajúcej kvalifikácii ME 2016 (doma 21:23, vonku 25:28), naposledy minulý mesiac na turnaji v Gdaňsku 25:29. "Verím, že sa poučíme z chýb spred dvoch rokov, keď sme s nimi v Šali prehrali a najmä tento výsledok nám vtedy zahatal cestu na európsky šampionát. Z druhého koša som si neželal Maďarsko a Nemecko a zo štvrtého som sa veľmi bál Islandu. Taliansko síce už nie je až takým outsiderom, ale je to prijateľnejší súper."

Hrať sa bude v siedmich skupinách po štyroch účastníkoch systémom každý s každým doma i vonku. Kvalifikačné boje odštartujú v septembri tohto roka a vyvrcholia v júni 2018. Svetový šampionát je na programe od 30. novembra do 16. decembra budúceho roka v piatich francúzskych mestách - Nancy, Nantes, Montbéliard, Brest a Paríž. Na záverečnom turnaji sa predstaví 16 tímov, istú účasť má zatiaľ iba Francúzsko ako organizátor.

Slovenky figurovali pri žrebe v treťom zo štyroch výkonnostných košov. Na ME sa naposledy predstavili v roku 2014 v Chorvátsku a Maďarsku, kde obsadili 12. miesto. Na zverenky trénera Dušana Poloza ešte pred septembrovým štartom kvalifikácie ME čaká v júni baráž o postup na MS 2017 v Nemecku, v dvojzápase sa stretnú s Maďarskom.Žreb druhej fázy kvalifikácie ME 2018 v hádzanej žien:

1. skupina: Nórsko, Chorvátsko, Ukrajina, Švajčiarsko

2. skupina: Čierna Hora, Poľsko, SLOVENSKO, Taliansko

3. skupina: Švédsko, Srbsko, Macedónsko, víťaz A-skupiny I. fázy

4. skupina: Rumunsko, Rusko, Rakúsko, Portugalsko

5. skupina: Dánsko, Česko, Slovinsko, Island

6. skupina: Španielsko, Nemecko, Turecko, Litva

7. skupina: Holandsko, Maďarsko, Bielorusko, víťaz B-skupiny I. fázyhracie termíny kvalifikácie:


1. a 2. kolo: 27. septembra - 1. októbra 2017

3. a 4. kolo: 21. marca - 25. marca 2018

5. a 6. kolo: 30. mája - 3. júna 2018

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.