Halák s Islanders triumfovali,10 sekúnd ho delilo od čistého konta

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák slávil v zámorskej NHL ďalšie víťazstvo. V noci na stredu pomohol 40 úspešnými zákrokmi k triumfu New Yorku Islanders v mestskom derby nad NY Rangers 4:1. Halák mal úspešnosť zásahov 97,56 percenta a vyslúžil si ocenenie pre druhú hviezdu zápasu. V noci zasiahli do 11 profiligových stretnutí dokopy piati slovenskí hokejisti, bodovo sa nepresadil ani jeden.

Halák vychytal už 26. víťazstvo v sezóne, čo ho radí v celej lige na 3. miesto, z brankárov je na tom lepšie iba Pekka Rinne z Nashvillu (29 výhier) a Frederik Andersen z Anaheimu (27). Islanders viedli už 4:0 a slovenský reprezentant bol veľmi blízko svojho piateho shutoutu sezóny, o čisté konto ho obral 10 sekúnd pred záverečnou sirénou gól Carla Hagelina počas presilovky "jazdcov". Rangers skórovali do Halákovej siete po dlhých 122 minútach.

Jaroslav Halák sa pripája k svojmu tímu po víťazstve nad New York Rangers Foto: TASR/AP

Po góle švédskeho útočníka sa slovenský brankár hneval a buchol hokejkou do bránky. "Samozrejme, cítim sklamanie, že som nedosiahol nulu, ale máme víťazstvo a to je hlavné," uviedol pre zámorské médiá Halák. "Keby sme viedli iba o gól a súper tesne pred koncom vyrovnal, mrzelo by ma to oveľa viac. Vybojovali sme však dva body a to je podstatné. Dúfam, že v ďalšom zápase budem mať v závere viac šťastia," dodal.

Islanders zdolali svojho mestkého rivala aj v treťom zápase v sezóne a upevnili si vedúcu pozíciu vo Východnej konferencii. Pred Rangers majú v Metropolitnej divízii sedembodový náskok. Napriek veľkej snehovej búrke, ktorá sa v regióne strhla len niekoľko hodín pred zápasom, si cestu do haly Coliseum našlo viac ako 16.000 divákov. Z hľadiska sa v závere ozývalo pokrik: "Nezdoláte nás!" "Majú veľmi dobrý tím a vôbec ma naprekvapuje, že sú tak vysoko," uznal kvality súpera útočník Rangers Derek Stepan. "Jazdci" napriek kvalitnému výkonu odchádzali v derby opäť bez bodu. "Musím uznať, že dnes Rangers vo viacerých fázach zápasu dominovali. Najviac asi v druhej tretine, v ktorej nás skvelými zákrokmi podržal brankár," povedal tréner Islanders Jack Capuano. Halák zastavil v druhej tretine až 18 striel. "Ostrovanom" pre zranenie stále chýbal slovenský obranca Ľubomír Višňovský. V zostave bude šesť až osem týždňov absentovať pre zranenie hornej časti tela aj druhý najproduktívnejší hráč tímu Kyle Okposo.

Carolina sa po katastrofálnom vstupe do sezóny, keď tím sužovala veľká maródka, dvíha a v novom roku má výbornú formu. Hurricanes zdolali na domácom ľade silnú Tampu Bay, vyhrali tretí zápas za sebou a siedmy z uplynulých desiatich duelov. Slovenský obranca v drese Caroliny Andrej Sekera síce nebodoval, ale zaznamenal dva plusové body. Na ľade bol 21 minút a 15 sekúnd. Vedenie "hurikánov" sa momentálne snaží predĺžiť kontrakt so slovenským obrancom, v zámorských médiách však neutíchajú špekulácie o jeho výmene. Záujem o neho má údajne viacero klubov.

Detroit natiahol víťaznú sériu na šesť zápasov, keď triumfoval na ľade Floridy 5:4. Prvou hviezdou duelu sa stal útočník Red Wings Stephen Weiss, ktorý sa proti svojmu bývalému tímu prezentoval bilanciou 1+2. Weiss bol v minulosti hviezdou "panterov" a stále je klubovým lídrom v počte odohratých zápasov a asistencií. Florida ho draftovala v roku 2001 v prvom kole a kanadský center pôsobil na slnečnom polostrove až do sezóny 2012/2013. Odvtedy odohral proti Panthers štyri zápasy, ale všetky prehral. "Konečne sa mi podarilo proti Floride vyhrať a som rád, že som tomu pomohol aj bodmi," povedal Weiss. Z dvojice Slovákov na ľade sa do štatistík bodovo nezapísal ani jeden. Domáci útočník Tomáš Kopecký hral 10 a pol minúty, za hostí dostal takmer 16 minút času na ľade najlepší kanonier Red Wings Tomáš Tatar, ale v sieti neskončila ani jedna z jeho troch striel. Druhý útočník Detroitu Tomáš Jurčo stále chýbal pre zranenie.

Čierna séria Buffala pokračuje. Hokejisti Sabres podľahli v Kanade Calgary 1:4 a prehrali už 12. zápas v riadnom čase za sebou a 16. z posledných 17. V roku 2015 ešte Sabres nepocítili ako chutí víťazstvo a s 31 bodmi sú najhorším tímom v NHL. Naposledy zažil takúto katastrofálnu sériu v NHL Pittsburgh, ktorý v sezóne 2003/2004 prehral 13 duelov za sebou. V drese Buffala nastúpil slovenský obranca Andrej Meszároš, no zaznamenal len dve mínusky. "Opäť sme viedli, ale nedokázali sme to udržať. Je to skutočne frustrujúce, ale nemyslím si, že hráme zle. V Edmontone nás čaká zápas, ktorý musíme vyhrať," povedal jediný strelec Buffala v tomto zápase Chris Stewart. Dva góly "plameňov" dal nováčik Johnny Gaudreau, ktorý sa predstavil aj v exhibičnom Zápase hviezd NHL.

O víťazstve Philadelphie nad Arizonou 4:3 rozhodol v nájazdoch útočník Wayne Simmonds. Coyotes síce viedli rýchlo 2:0 a vyhnali z bránky Raya Emeryho, ale Stevea Masona prekonali už len raz a natiahli sériu prehier na sedem zápasov. Pittsburgh zdolal aj bez Sidneyho Crosbyho aj Jevgenija Malkina Winnipeg 5:3 a ukončil päťzápasovú víťaznú sériu Jets. Hviezdou duelu bol domáci obranca Kris Letang, ktorý zaznamenal päť asistencií.

Columbus sa po organizácii All Star víkendu predstavil na domácom ľade proti Washingtonu a vyhral 4:3. V bránke Blue Jackets zaznamenal 25 zákrokov Curtis McElhinney a kvalitne nahradil zranenú jednotku Sergeja Bobrovského. Brankár Montrealu Carey Price chytil 40 striel hokejistov Dallasu a výrazne sa zaslúžil o domáce víťazstvo 3:2. Zaujímavá situácia sa udiala na konci prvej tretiny. Hra sa po úmyselnom ofsajde presunula 2,7 sekundy do pásma Canadiens. Tréner Dallasu Lindy Ruff odvolal brankára a poslal na ľad šiesteho útočníka a tento ťah mu vyšiel. Tyler Seguin vyhral buly na Jamieho Benna, ktorý parádnou strelou znížil ešte pred klaksónom na 1:2.

Nashville zdolal Colorado 4:3 po predĺžení a natiahol víťaznú sériu na domácom ľade na osem zápasov. O triumfe Predators rozhodol svojím 14. gólom v sezóne Craig Smith. O víťazstve Minnesoty 2:1 v Edmontone rozhodol 4 minúty a 23 sekúnd pred koncom krásnym gólom Charlie Coyle a tešil sa už z 3. víťazného zásahu v sezóne. Vancouver nenašiel recept na dánskeho brankára Anaheimu Frederika Andersena a prehral doma 0:4. Andersenovi stačilo na tretie čisté konto v sezóne len 17 zásahov.

V noci na stredu zasiahli do 11 stretnutí NHL dokopy piati slovenskí hokejisti, bodovo sa nepresadil ani jeden.

Sumáre NHL:

NY ISLANDERS - NY RANGERS 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
19. Grabovskij (Bailey, Boychuk), 25. Martin (Clutterbuck, Cizikas), 47. Strome (Nielsen, de Haan), 57. Tavares (Hamonic, Boychuk) – 60. Hagelin (Fast, Moore). Brankári: HALÁK - Lundqvist, strely na bránku: 38:41, 16.170 divákov.

PHILADELPHIA - ARIZONA 4:3 pp a sn (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
10. Simmonds (Streit, Giroux), 34. Umberger (MacDonald, Couturier), 39. Del Zotto (Voráček, Bellemare), rozh. nájazd Simmonds – 4. Murphy (Erat, Campbell), 6. Erat (Ekman-Larsson, Doan), 40. Rieder (Doan, Vermette). Brankári: Emery (6. Mason) - Smith, strely na bránku: 42:27, 19.581 divákov.

PITTSBURGH - WINNIPEG 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)
8. Spaling (Perron, Letang), 40. Downie (Letang, Goc), 45. Perron (Letang, Kunitz), 48. Sutter (Martin, Letang), 60. Hörnqvist (Martin, Letang) – 23. Thorburn (Lowry, Kane), 33. Trouba (Kane, Byfuglien), 41. Lowry (Thorburn, Kane). Brankári: Greiss - Pavelec, strely na bránku: 30:22, 18.627 divákov.

COLUMBUS - WASHINGTON 4:3 (0:0, 3:2, 1:1)
24. Letestu (Tropp, Johnson), 36. Johansen (Connauton, Foligno), 40. Ťutin (Atkinson, Prout), 46. Atkinson (Ťutin, Foligno) – 37. Burakovsky (Niskanen, Bäckström), 40. Brouwer (Niskanen, Kuznecov), 53. Kuznecov (Johansson, Carlson). Brankári: McElhinney - Holtby, strely na bránku: 30:28, 16.514 divákov.

CAROLINA - TAMPA BAY 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
1. E. Staal (J. Staal), 7. Gerbe (E. Lindholm, Bellemore), 29. Faulk (J. Staal), 48. Tlustý (Faulk, E. Staal) – 15. Paquette (Drouin, Šustr), 35. Boyle. Brankári: Chudobin - Bishop, strely na bránku: 22:30, 12.508 divákov.

MONTREAL - DALLAS 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
7. Jemelin (Prust, Gilbert), 10. Galchenyuk (Beaulieu, Gončar), 25. Gallagher (Subban, Markov) – 20. Jamie Benn (Spezza), 31. Eaves (Seguin, Jamie Benn). Brankári: Price - Lehtonen, strely na bránku: 26:42, 21.286 divákov.

FLORIDA - DETROIT 4:5 (2:1, 1:4, 1:0)
10. Barkov (Bjugstad, Ekblad), 11. Pirri (Campbell, Jokinen), 36. Bjugstad (Ekblad, Barkov), 51. Boyes (Barkov) – 9. Miller (Ericsson), 21. Zetterberg (Abdelkader, Nyquist), 28. Glendening (Weiss, Sheahan), 29. Weiss (Sheahan), 32. Glendening (Weiss). Brankári: Luongo (33. Montoya) - Mrázek, strely na bránku: 41:27, 12.190 divákov.

NASHVILLE - COLORADO 4:3 pp (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)
24. Josi (Weber, Ribeiro), 34. Wilson (Jones, Ribeiro), 41. Forsberg, 63. Smith (Ribeiro, Weber) – 12. McLeod (Redmond, Mitchell), 37. Iginla (Duchene, Tanguay), 60. Holden (Landeskog, Barrie). Brankári: Hutton - Varlamov, strely na bránku: 39:24, 15,566 divákov.

CALGARY - BUFFALO 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
14. Gaudreau (Hudler, Giordano), 50. Jooris (Colborne), 55. Colborne (Diaz, Brodie), 58. Gaudreau (Hudler, Monahan) – 11. Stewart (Ennis, Myers). Brankári: Hiller - Enroth, strely na bránku: 31:18, 18.563 divákov.

EDMONTON - MINNESOTA 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
38. Gordon (Hendricks, Klefbom) – 10. Niederreiter (Fontaine), 56. Coyle. Brankári: Fasth - Dubnyk, strely na bránku: 24:29, 16.839 divákov.

VANCOUVER - ANAHEIM 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
14. Beleskey (H. Lindholm, Kesler), 28. Palmieri (Rakell), 50. Rakell (Stoner, Vatanen), 60. Maroon. Brankári: Miller - Andersen, strely na bránku: 17:24, 18.813 divákov.

Andrej Sekera (Carolina) 21:15 0 0 0 2 1 0
Tomáš Tatar (Detroit) 15:47 0 0 0 0 3 0
Tomáš Kopecký (Florida) 10:36 0 0 0 -1 0 0
Andrej Meszároš (Buffalo) 16:59 0 0 0 -2 0 0
Jaroslav Halák (Islanders) 59:58 1/41 97,6
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

"Samozrejme, cítim sklamanie, že som nedosiahol nulu, ale máme víťazstvo a to je hlavné," uviedol Halák.