Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Na archívnej snímke slovenský hráč Toronta Maple Leafs Martin Marinčin. Foto: TASR/AP

Detroit Red Wings zvíťazil v St. Louis 2:1 po nájazdoch, slovenský útočník červených krídiel Tatar sa bodovo nepresadil. Budaj získal už štvrté víťazstvo.

New York 28. októbra (TASR) - Hokejisti New York Islanders prehrali v zápase zámorskej NHL v noci na piatok na ľade Pittsburghu Penguins 2:4. V bránke hostí stál slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý si proti obhajcovi trofeje pripísal 31 úspešných zákrokov. Jeho krajan Peter Budaj prispel k ďalšiemu triumfu LA Kings vyše 92-percentnou úspešnosťou.

Halák s Islanders neodštartovali duel v Pittsburghu ideálne. Už po 41 sekundách vyšachovalo v expresne rýchlej presilovke trio Kessel - Crosby - Hörnqvist hosťujúcu defenzívu a tretí menovaný pohodlne otvoril skóre do prázdnej bránky. Penguins sa do 56. minúty dvakrát dostali do tesného vedenia, no "ostrovania" zakaždým vyrovnali. Recept nenašli až na Crosbyho zásah z 58. minúty, ktorý sa napokon stal víťazným. O 32 sekúnd neskôr ešte v presilovke prikrášlil víťazstvo Kessel.

"Ako sa duel vyvíjal, postupne sme sa v ňom slušne rozbiehali. Ak sme chceli vyhrať, museli sme byť lepší v predbránkovom priestore," zhodnotil stretnutie Crosby, ktorý strelil druhý gól od návratu po otrase mozgu. "Chceli sme chlapcov nabudiť k súťaživosti. V druhej tretine uplynulého zápasu sme jej nemali dostatok a zbytočne sme sa súperovi poddali. Dnes to už bolo o niečom inom," dodal kouč hostí Jack Capuano.

Na slušnej víťaznej vlne sa vezie Detroit, ktorý pokoril St. Louis 2:1 po nájazdoch a pripísal si šiesty triumf za sebou. Na predĺžení série sa výraznou mierou podieľali Petr Mrázek s 31 úspešnými zákrokmi a Hentrik Zetterberg s víťazným nájazdom z ôsmeho kola pokusov. "Červené krídla" naposledy vyhrali šesťkrát za sebou v rozpätí od 13. do 27. januára 2015.

"Je to pre nás veľké víťazstvo na skvelej ceste. St. Louis má skutočne kvalitný tím. V prvej tretine sme nehrali náš hokej, od druhej polovice stretnutia sme sa ale potrebne zlepšili a opäť vyhrali," komentoval priebeh hry Mrázek.

Detroit potvrdil, že na ľade "bluesmanov" sa mu v uplynulom období darí. Red Wings si v noci na piatok vybojovali v Scottrade Center piate víťazstvo za sebou, z toho tretie po predĺžení či nájazdoch. Aj tentoraz v nich vynikli obaja brankári, hoci Jake Allen napokon inkasoval od Zetterberga gól navyše a Blues zaznamenali druhú prehru za sebou. Do nájazdov sa zapojil aj Tomáš Tatar, ale v piatej sérii ešte nerozhodol o triumfe svojho tímu. Dovedna strávil slovenský krídelník na ľade vyše 19 minút a vyslal štyri strelecké pokusy.

Najbližšie ku gólu bol 20 sekúnd pred koncom predĺženia. Z hĺbky stredného pásma dostal prihrávku do jazdy a hoci ho v samostatnom nájazde fauloval Fabbri, Tatar si udržal puk na hokejke. Otočil sa Allenovi chrbtom, naznačením bekhendovej strely si efektne hodil puk pod seba na forhend, no ten v zakončení nezdvihol dostatočne vysoko a nechal vyniknúť súperovho brankára.

"Napriek víťazstvu sme asi 25 minút vôbec nehrali dobre. Ale záver druhej tretiny aj tá tretia boli z našej strany o niečom inom. V prvom dejstve nás podržal Petr (Mrázek, pozn.). Teší ma fakt, že sme našli spôsob, ako sa udržať v hre o body. Obrovskou vzpruhou bol gól v oslabení, ktorým sme vyrovnali na 1:1," povedal po stretnutí kouč Detroitu Jeff Blashill.

Do zostavy Toronta sa po zranení vrátil slovenský obranca Martin Marinčin a bol to návrat víťazný, keďže Maple Leafs doma zvíťazili nad Floridou 3:2. Na súpera sa však museli najskôr dvakrát dotiahnuť. Na dva presné zásahy Jonathana Audy-Marchessaulta odpovedali Tyler Bozak s Jamesom Van Riemsdykom, pričom Bozak sa ešte v 37. minúte postaral aj o víťazný gól. V tretej tretine podržal "javorové listy" brankár Frederik Andersen, ktorý dovedna nazbieral 29 úspešných zákrokov. Marinčin strávil na vyše 18 minút, do štatistík sa však nezapísal.

"Toľko gólových šancí, ktoré sme mali dnes, sme si nevytvorili snáď za celý rok. Súperov brankár chytal výborne a ukázal, že mať v mužstve kvalitného brankára je veľmi dôležité. Rád som aj za Freddyho (Andersen, pozn.), ale aj za celý tím," uviedol kouč Maple Leafs Mike Babcock.

Panthers tentoraz nestačili na body dva góly Audy-Marchessaulta, ktorý natiahol svoju bodovaciu sériu na štyri zápasy. S desiatimi bodmi je najproduktívnejší hráč Floridy aj vďaka prvému dvojgólovému zápasu v doterajšej 56-zápasovej kariére NHL.

O štvrté víťazstvo Los Angeles Kings v rade sa postaral Jeff Carter. Nashvillu strelil gól na 3:2 len 28 sekúnd pred koncom predĺženia v Staples Center, keď v presilovke poslal do bránky zrazenú strelu Anžeho Kopitara. Kings sa aj v noci na piatok veľmi nadreli na góly. Zaknihovali síce tri aj s víťaznou bodkou, no potrebovali na to až 45 striel.

Peter Budaj na druhej strane inkasoval najskôr v polovici stretnutia po výbornom forčekingu a zakončení Craiga Smitha, následne na začiatku tretieho dejstva. Viktor Arvidsson využil brejk v oslabení a trafil presne pomedzi betóny slovenského brankára. Budaj napokon zaznamenal 24 úspešných zásahov a patril ku kľúčovým postavám Kings pri predĺžení víťaznej série.

sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - MINNESOTA WILD 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Góly: 5. Eriksson (Prosser, Scandella), 16. Zucker (Stewart, Suter), 43. Suter (Parise, Folin), 59. Koivu (Staal, Coyle). Brankári: Nilsson - Dubnyk, strely na bránku: 38:22, 18.122 divákov

PHILADELPHIA FLYERS - ARIZONA COYOTES 4:5 (0:2, 2:0, 2:3)
Góly: 30. Cousins (Schenn, Weise), 35. Schenn (Gostisbehere, Giroux), 49. MacDonald (Provorov, Konecny), 60. Simmonds (Schenn, Streit) - 8. McGinn (Duclair, Richardson), 12. Ekman-Larsson, 47. Hanzal (Domi, Stone), 49. Richardson (Rieder), 56. White (Dvorak). Brankári: Mason - Domingue, strely na bránku: 32:25, 19.432 divákov

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK ISLANDERS 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Góly: 1. Hörnqvist (Crosby, Kessel), 53. Malkin (Kessel, Kunitz), 58. Crosby (Wilson, Schultz), 59. Kessel (Malkin, Daley) - 36. Hamonic (Prince, Nelson), 56. Prince (Nelson, Hamonic). Brankári: Fleury - HALÁK, strely na bránku: 35:37, 18.422 divákov

MONTREAL CANADIENS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Góly: 47. Galchenyuk (Markov, Petry), 51. Pacioretty (Pateryn, Shaw), 60. Mitchell - 37. Killorn (Hedman, Stralman). Brankári: Price - Bishop, strely na bránku: 26:31, 21.288 divákov

TORONTO MAPLE LEAFS - FLORIDA PANTHERS 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Góly: 19. Bozak (Zajcev, Marner), 31. Van Riemsdyk (Marner), 37. Bozak (Marner, Kadri) - 7. Audy-Marchessault (Jágr), 24. Audy-Marchessault (Yandle, Loungo). Brankári: Andersen - Luongo, strely na bránku: 28:31, 18.979 divákov

ST. LOUIS BLUES - DETROIT RED WINGS 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 23. Shattenkirk (Berglund) - 34. Nielsen (Helm, Marčenko), roz. nájazd Zetterberg. Brankári: Allen - Mrázek, strely na bránku: 32:27, 19.229 divákov

WINNIPEG JETS - DALLAS STARS 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Góly: 1. Myers (Armia), 17. Connor (Ehlers), 25. Laine (Byfuglien, Scheifele), 51. Laine (Wheeler, Perreault) - 41. Seguin (Klingberg, Jordie Benn). Brankári: Hellebuyck - Niemi, strely na bránku: 36:38, 15.294 divákov

SAN JOSE SHARKS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Góly: 13. Donskoi (Schlemko), 53. Hertl (Vlasic, Schlemko), 60. Hertl (Thornton) - 58. Hartnell (Sedlák, Saad). Brankári: Jones - Bobrovskij, strely na bránku: 29:25, 17.229 divákov

LOS ANGELES KINGS - NASHVILLE PREDATORS 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 36. Muzzin (Dowd, Martinez), 42. Toffoli (Dowd, Martinez), 65. Carter (Kopitar, Doughty) - 31. Smith (Ribeiro, Arvidsson), 41. Arvidsson. Brankári: BUDAJ - Rinne, strely na bránkU: 44:26, 18.230 divákov

Martin Marinčin (Toronto) 18:32 0 0 0 0 0 0
Tomáš Tatar (Detroit) 19:04 0 0 0 0 4 2
-----------------------------------------------------
Peter Budaj (Los Angeles) 64:31 24/26 92,30
Jaroslav Halák (NY Islanderes) 58:O8 31/35 88,60

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/