Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra

Žampa opäť bodoval v SP, vo Val d'Isere vyhral slalom Pinturault

Alexis Pinturault Foto: TASR/AP

Slovenský lyžiar Adam Žampa drukýkrát v kariére bodoval v alpskom Svetovom pohári, keď si z francúzskeho Val d'Isere za 16. miesto odváža 15 bodov.

Val d'Isere 8. decembra (TASR) - Slovenskému lyžiarovi Adamovi Žampovi sa v sobotu podarilo druhýkrát v kariére bodovať v pretekoch Svetového pohára. V slalome vo francúzskom Val d'Isere obsadil 16. miesto so stratou 1,81 s na víťazného domáceho Francúza Alexisa Pinturaulta a potvrdil, že svoj veľký talent môže na elitných svahoch rozvíjať v oboch točivých disciplínach.

Dvadsaťdvaročný Žampa skončil v náročných podmienkach na 16. mieste po boku slalomárskeho šampióna a víťaza celého Svetového pohára spred dvoch sezón, Chorváta Ivicu Kosteliča. Do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal 15 bodov. Predtým koncom októbra skončil senzačne deviaty v obrovskom slalome v rakúskom Söldene, teraz prvýkrát prenikol medzi bodovanú tridsiatku aj v jeho najobľúbenejšej disciplíne.

Žampa, štartujúci so 40-kou, bol po prvom kole na 25. mieste so stratou 2,07 na vedúceho Rakúšana Marcela Hirschera. Cez noc napadlo 70 cm snehu a usporiadatelia mali čo robiť, aby trať vypreparovali. Podarilo sa im to a šancu na prienik mali aj pretekári s nevýhodnejšími pozíciami. "Trať však bola hrboľatá a rozbitá, lebo ratraky vyťahovali stiahnutý sneh von z trate a pásmi rozbili povrch. V náročných podmienkach išiel Adam čisto, mal mäkké nohy," konštatoval pre TASR pretekárov trénujúci otec Tomáš Žampa. Samotný Adam doplnil: "V úvodnom kole som to napálil úplne naplno a vyšlo to, bola to čistá jazda."

Adam Žampa
Aj v druhom kole pri umelom osvetlení predviedol Žampa v hornej i dolnej pasáži jazdu na hranici rizika a polepšil si o deväť priečok. Dosiahol navlas rovnaký súhrnný čas ako hviezdny Kostelič, za sebou nechal olympijského víťaza v slalome Taliana Giuliana Razzoliho, skúseného Rakúšana Benjamina Raicha či Francúza Stevea Missilliera. V cieli však nebol celkom spokojný. "V strednej pasáži som to trochu pridržal, dalo sa ísť oveľa rýchlejšie. Každá brzda je stratou, sme tam nasekaní v pár stotinách. V televízii to možno vyzeralo, že husto sneží, no nebolo to až také silné. Teší ma, že som v slalome Svetového pohára prvýkrát bodoval a že som zdolal veľké mená vrátane olympijského šampióna Razzoliho, vždy to však môže byť ešte lepšie," dodal Žampa, ktorý sa v nedeľu spoločne s bratom Andreasom postaví vo Val d'Isere na štart obrovského slalomu.

Pinturault bol po prvom kole až na šiestom mieste, v druhom však predviedol fantastickú jazdu a vďaka suverénne najrýchlejšiemu času sa vyšvihol na najvyšší stupienok. Francúz zvíťazil o 57 stotín pred Nemcom Felixom Neureutherom a pripísal si na konto druhý triumf v SP, ale prvý "štandardný". Vo februári nenašiel premožiteľa v paralelnom slalome v Moskve. Hirscher po viacerých zaváhaniach napokon skončil až tretí (+0,57.). Vedenie v celkovom poradí SP si udržal Nór Aksel Lund Svindal, na čele priebežnej klasifikácie slalomu je Švéd Andre Myhrer.

Výsledky slalomu SP zjazdárov vo Val d'Isere:

1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:36,55 (49,22-47,33), 2. Felix Neureuther (Nem.) +0,50 (48,76-48,29), 3. Marcel Hirscher (Rak.) +0,57 (48,49-48,63), 4. Andre Myhrer (Švéd.) +1,06, 5. Jens Byggmark (Švéd.) +1,09, 6. Manfred Pranger (Rak.) +1,10, 7. Cristian Deville (Tal.) +1,32, 8. Mario Matt (Rak.) +1,51, 9. Wolfgang Hörl (Rak.) +1,55, 10. Fritz Dopfer (Nem.) +1,61,... 16. Adam ŽAMPA (SR) +1,81 (50,56-47,80)