Slovan uzavrel sezónu prehrou, Jokeritu podľahol po predĺžení

Hokejisti Slovana sa lúčia s fanúšikmi po záverečnom zápase základnej časti hokejovej KHL medzi HC Slovan Bratislava - Jokerit Helsinki 24. februára 2015 v Bratislave. Na snímke v popredí vpravo kapitán Milan Bartovič a vľavo Ladislav Nagy. Foto: TASR/Martin Baumann

Pre Slovan to bol s vysokou pravdepodobnosťou záverečný duel v KHL, keďže podľa predbežných informácií v nadnárodnej súťaži po trojročnom účinkovaní končí.

Bratislava 24. februára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zakončili sezónu 2014/2015 ziskom bodu. V utorkovom záverečnom zápase základnej časti KHL prehrali vo vypredanej Slovnaft aréne s fínskym Jokeritom Helsinki 2:3 po predĺžení.

"Belasí" tak v základnej časti nazbierali dokopy 63 bodov, keď v 60 zápasoch vybojovali 15 víťazstiev v riadnom hracom čase, päť po predĺžení, resp. v nájazdoch, osem duelov prehrali za jeden bod a až 32 v riadnom čase. Už dávnejšie bolo isté, že v tabuľke Západnej konferencie obsadia posledné 14. miesto a nezahrajú si play off.

Slovan opäť nastúpil iba s tromi nekompletnými pätorkami, fínsky kouč domácich Petri Matikainen nasadil do hry len piatich obrancov a desiatich útočníkov. Domáci zaspali úvod, keď už v 67. sekunde otvoril skóre Jere Sallinen, v druhej tretine zvýšil náskok Jokeritu obranca Ryan Gunderson. Slovanisti ale nezložili zbrane, zvýšili útočnú snahu a v tretej dvadsaťminútovke sa dočkali vyrovnania. Najprv znížil svojím 23. gólom sezóny Ladislav Nagy, ktorý skóroval proti svojmu bývalému klubu a v 52. minúte poslal Matt Murley duel do predĺženia. V ňom rozhodol o výhre hostí 28 sekúnd pred koncom Oskari Korpikari.

Pre Slovan to bol s vysokou pravdepodobnosťou záverečný duel v KHL, keďže podľa predbežných informácií v nadnárodnej súťaži po trojročnom účinkovaní končí. Z hľadiska budúcnosti bratislavského klubu sú v hre momentálne tri možnosti - mohol by sa vrátiť do slovenskej extraligy, odísť do najvyššej českej súťaže či vstúpiť do rakúskej EBEL, v ktorej pôsobia aj tímy z Maďarska, Talianska, Slovinska a Česka.

Slovan Bratislava - Jokerit Helsinki 2:3 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
49. Nagy (Brejčák), 52. Murley (Hudáček, Baranka) - 2. Sallinen (Peltola), 36. Gunderson (Sallinen, Aaltonen), 65. Korpikari (Omark). Rozhodovali: Jeřábek, Sergejev - Balodis, Birin, vylúčení: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: Slovan od 41. min bez Reháka a s Lunterom, 10.055 divákov (vypredané).

Slovan Bratislava: Backlund - Sersen, Baranka, Brejčák, Barker, Mihálik - Jeglič, Tičar, Nagy - Hudáček, Murley, Bartovič - Netík, Šťastný, Rehák

Jokerit Helsinki: Helenius - Gunderson, Korpikari, Peltola, Väänänen, Todd, Ohtamaa - Huhtala, Kapanen, Hagman - Aaltonen, Wirtanen, Sallinen - Moses, Koukal, Omark - Pöysti, Hahl, Mäki

Gól v druhej minúte

Na snímke brankár Johan Backlund z HC Slovan Bratislava dostáva gól v záverečnom zápase základnej časti KHL HC Slovan Bratislava - Jokerit Helsinki 24. februára 2015 v Bratislave.
"Belasí" zaspali úvod stretnutia, už v 50. sekunde Backlund zasahoval pri šanci Wirtanena a v 67. sekunde už inkasoval, keď mu Sallinen vydarenou strelou vymietol ľavý horný roh bránky pri bližšej žŕdke - 0:1. Domáci odpovedali nepresnou dorážkou Šťastného, no boli to hostia, ktorí v prvej tretine diktovali tempo hry. Omark ušiel domácej obrane a rútil sa sám na Backlunda, švédsky brankár vytesnil jeho pokus ramenom. Následne Hagman stroskotal v dobrej šanci. Slovan si najväčšiu príležitosť vytvoril v 13. minúte, keď sa po Nagyovej strele dostal k dorážke Jeglič, ale tiesnený tesne minul bránku hostí. Hral sa obojstranne rýchly hokej, bez zbytočného prerušovania zo strany rozhodcov, pútala korčuliarska ľahkosť a elegancia hráčov Jokeritu, ale i srdnatosť a bojovnosť domáceho tímu.

Druhý pridal Gunderson

V 24. min sa prekľučkoval k bránke Moses, v poslednej chvíli ho zastavil podrazením Brejčák, slovanisti sa v následnom oslabení bez väčších problémov ubránili. Po vypršaní trestu prišla výborná pasáž zo strany "belasých", po góloch volali najmä zakončenia Murleyho, Brejčák a Mihálika, brankár Jokeritu Helenius si však držal čisté konto. V polovici stretnutia videli diváci hneď dva samostatné úniky, najprv domáci Bartovič pri svojom sóle neprekabátil Heleniusa a na druhej strane Backlund stihol vyraziť blafákový pokus Aaltonena. V 36. minúte prefrnkol okolo Mihálika najlepší strelec ligy Moses a opäť musel ukázať svoje umenie Backlund. Chvíľu nato už ale ani on nestačil na umiestnenú strelu Gundersona, ktorou americký obranca zvýšil na 2:0 pre "žolíkov".

Obrat Slovana

Slovanisti v treťom dejstve zvýšili aktivitu. V 48. minúte sa dostali do rýchleho prečíslenia, Lunter však v dobrej pozícii minul priestor troch žrdí. O minútu to už domácim vyšlo, keď si Nagy ľavej strany nakorčuľoval pred bránkovisko, položil Heleniusa na ľad a šikovne zasunul puk za jeho chrbát - 1:2. A to nebolo všetko, v 52. minúte explodovala Slovnaft aréna druhýkrát, keď sa Murley pohotovo zorientoval a usmernil odrazený puk za brankára Jokeritu. Slovanisti zacítili, že Jokerit je zdolateľný a vrhli všetky sily do útoku. V závere tretiny však mohli rozhodnúť aj hostia, Wirtanen a ani Hagman ale nemali šťastie v koncovke.

V predĺžení šťastnejší Jokerit

Duel tak dospel do predĺženia, v ktorom rozhodol 28 sekúnd pred koncom o víťazstve hostí Korpikari.

Hlasy po zápasy:

Petri Matikainen, tréner Slovana: "Som rád, že sme dokázali za nepriaznivého stavu zabojovať a vyrovnať, bod s takýmto súperom má svoju cenu. Bratislava je skvelé miesto pre hokej, situácia je však ťažká, je mi ľúto, že sa to takto končí."

Michal Sersen, obranca Slovana: "Rozlúčka s fanúšikmi bola niečo fantastické, cítil som sa, ako keby sme niečo vyhrali. Mal som až husiu kožu. Nie nadarmo hovoríme, že máme najlepších fanúšikov v lige. Celú sezónu nás povzbudzovali, fandili nám, aj keď sa nedarilo. Škoda, že sme im nemohli dať aj dnes víťazstvo. Veľmi sme chceli, bohužiaľ to nevyšlo."

Libor Hudáček, útočník Slovana: "Celú sezónu nám neprialo šťastie. Mali sme veľa zranených, neboli podmienky na to, aby sme ich mohli nahradiť kvalitnými hráčmi. Veľa vecí sa dalo lepšie spraviť, aj ja som mohol hrať lepšie."

Ladislav Nagy, útočník a autor prvého gólu Slovana: "Fanúšikovia boli po záverečnej siréne super. Celú sezónu boli vynikajúci, stále nás povzbudzovali. Ako som už viackrát povedal, máme najlepších fanúšikov v KHL, aj súperi sem radi chodia, teda vlastne chodili, lebo to tu na 99 percent končí, čo je veľká škoda pre slovenský hokej."