Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela

Švajčiari zdolali Čechov po predĺžení a nájazdovom rozstrele 2:1

Na snímke vľavo český útočník Ondřej Palát a švajčiarsky obranca Andrea Glauser v zápase medzi Českom a Švajčiarskom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe 13. mája 2024. Foto: TASR/AP

Švajčiari odohrajú štvrtý zápas na turnaji v stredu o 20.20 h proti Veľkej Británii, český tím nastúpi v rovnaký deň, ale o 16.20 h s Dánskom.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Praha 13. mája (TASR) - Hokejisti Švajčiarska zvíťazili v pondelkovom stretnutí A-skupiny na MS v Prahe nad domácou reprezentáciou 2:1 po predĺžení a nájazdovom rozstrele. Rozhodujúci nájazd premenil v tretej sérii Philipp Kurashev. Švajčiari uspeli aj v treťom zápase na turnaji, Česi si pripísali prvú prehru.

A-skupina:

Švajčiarsko – Česko 2:1 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 14. Fiala (Hischier, Josi), rozh. nájazd Kurashev – 36. Stránský (Špaček, Červenka). Rozhodcovia: Ansons (Lot.), Schrader (Nem.) – DURMIS (SR), Nyqvist (Švéd.), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 17.413 divákov (vypredané).

Švajčiarsko: Genoni – Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora, Jung – Bertschy, Hischier, Fiala – Niederreiter, Jäger, Andrighetto – Simion, Senteler, Herzog – Ambühl, Thürkauf, Kurashev

Česko: Dostál – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, Špaček – Kaše, Sedlák, Červenka – Kubalík, Tomášek, Palát – Stránský, Kämpf, Voženílek – Flek, Kondelík, Beránek

V drese Švajčiarska nastúpil už aj Fiala, ktorý sa predstavil v prvej formácii. Od úvodu hrali tímy vo vysokom tempe, no bez výraznejších šancí. V 13. minúte fauloval kapitán Červenka a súper potvrdil kvalitu v presilových hrách. Práve Fiala ju už po 44 sekundách využil strelou nad rameno Dostála. Obe mužstvá sa pozorne strážili a diváci prevažne sledovali boj o stredné pásmo. V polovici duelu hrali presilovku aj domáci, ale Genoni podržal Švajčiarov. Česi sa dočkali vyrovnania v 36. minúte, keď sa Stránský počas druhej početnej výhody tímu presadil strelou z prvej. V treťom dejstve Kurashev ani Andrighetto svoje šance nevyužili, na druhej strane zaváhanie Genoniho nepotrestal Flek. Duel dospel až do predĺženia, v hre troch na troch sa však nikto nepresadil. Švajčiari mali k dispozícii aj 45 sekundovú presilovku, ale neboli v nej úspešní. V rozstrele v piatich nájazdových kolách premenili svoje pokusy Fiala a Kurashev, kým za domácich trafil presne len Stránský.

hlasy aktérov (zdroj: JOJ):

Matěj Stránský, útočník Česka a strelec gólu:
"Nájazdy sú lotéria. Myslím si, že v prvej tretine sme nehrali dobre, ale bol to vyrovnaný zápas. Ideme však ďalej. V nájazdoch som nevymýšľal a len vystrelil."

Lukáš Dostál, brankár Česka: "Bol to tesný a náročný zápas. Bojovali sme a nechali sme na ľade všetko. Priklonilo sa to však na stranu Švajčiarov a boli o ten gól šťastnejší. Škoda, že sme nezískali druhý bod."

Kevin Fiala, útočník Švajčiarska, v zápase strelil gól: "Tím ma privítal veľmi dobre. Ďakujem manželke, ktorá ma podporovala a mohol som prísť pomôcť mužstvu. Vždy je pekné hrať za národný tím. Ideme od zápasu k zápasu. Bol to dôležitý duel pre nás a vyhrali sme ho. Teraz sme šťastní, ale zajtra je nový deň."