Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta

Dáni zdolali Britov 4:3

Na snímke uprostred dánsky útočník Mikkel Aagaard oslavuje vyrovnávajúci gól na 1:1 v zápase A-skupiny Veľká Británia - Dánsko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe v piatok 17. mája 2024. Foto: TASR/AP

Veľká Británia najbližšie nastúpi v sobotu o 20.20 h proti domácemu Česku, Dáni si o osem hodín skôr zmerajú sily so Švajčiarskom.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Praha 17. mája (TASR) - Hokejisti Dánska si na prebiehajúcich MS pripísali na konto druhé víťazstvo. V piatkovom dueli A-skupiny zdolali v Prahe tím Veľkej Británie 4:3. O ich triumfe vo vyrovnanom súboji rozhodol osem minút pred koncom tretej tretiny Christian Wejse v presilovke. Dva góly víťazov zaznamenal Mikkel Aagaard, tri asistencie Nick Olesen. Dáni sú so šiestimi bodmi na piatej priečke neúplnej tabuľky, Briti sú po štyroch dueloch bez bodu poslední.

A-skupina:

Veľká Británia - Dánsko 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

Góly: 6. Kirk (Curran, Ruopp), 11. Neilson (Mosey, Lake), 39. Halbert (Lachowicz, Perlini) – 7. Aagaard (Mölgaard, Olesen), 9. Bruggisser (Olesen, Wejse), 22. Aagaard (Olesen, Mölgaard), 53. Wejse (Blichfeld, Bruggisser). Rozhodcovia: Björk (Švéd.), MacFarlane – Briganti (obaja USA), Wyonzek (Kan.), vylúčení: 7:6, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 16.277 divákov.

V. Británia: Whistle – O'Connor, Phillips, Batch, Mosey, Tetlow, Halbert, Ruopp, Richardson – Kirk, Perlini, Curran – Lake, Neilson, Dowd– Norris, Lachowicz, Betteridge – Shudra, Davies, Duggan

Dánsko: Dichow – Lassen, M. Lauridsen, Jensen, Bruggisser, O. Lauridsen, Larsen, Koch – True, Russell, Blichfeld – Aagaard, Mölgaard, Olesen – From, Wejse, Scheel – Andersen, Poulsen, Schultz – Andersen

Už v prvej tretine padli štyri góly, po dva na oboch stranách. Kirk poslal Britov do vedenia v 6. minúte, na jeho zásah však v priebehu ďalších troch minút odpovedali Aagaard a Bruggisser. Ostrovania vyrovnali v polovici prvej časti, keď Neilson korčuľou tečoval puk za chrbát brankára Dichowa. Vo vyrovnanom dueli poslal Aagaard v prostrednej tretine Dánov do náskoku svojím druhým gólom v zápase, no 86 sekúnd pred druhou prestávkou vyrovnal Halbert. Severania rozhodli o zisku troch bodov necelých osem minút pred treťou sirénou v presilovej hre - osamotený Wejse tečoval pred bránkou strieľanú prihrávku Blichfelda z ľavého kruhu. Briti nedokázali vydolovať aspoň bod ani vo vyše dvojminútovej hre bez brankára v závere duelu.

Hlasy aktérov /zdroj: iihf.com/:

Mark Richardson, obranca V. Británie: "Prehra bolí, pretože sme boli dlho v hre o body a mali sme šance vyrovnať. Po troch naozaj náročných zápasoch sme však predviedli dobrý výkon. Teraz nás čaká súboj s domácimi, určite tu bude hluk a pre nás skvelý zážitok."

Oliver Lauridsen, obranca Dánska: "Teší nás triumf, ale Britom patrí uznanie. Celý zápas úžasne bojovali. Pre nich aj pre nás išlo o veľa a bolo to cítiť hneď od prvého buly."