Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

Na snímke útočník Chicaga Blackhawks Marian Hossa skóruje do siete brankára Minnesoty Devana Dubnyka. Foto: TASR/AP

Pre Hossu to bol 499. presný zásah v profilige.

New York 30. marca (TASR) - Traja slovenskí hokejisti bodovali v noci na stredu v zámorskej NHL, ani jeden z nich sa ale netešil z víťazstva svojho tímu. Marián Hossa zaznamenal svoj 13. gól v sezóne a to vo vlastnom oslabení, no jeho Chicago prehralo na ľade Minnesoty 1:4. Pre Hossu to bol 499. presný zásah v profilige.

Hossa strelil svoj už 33. gól v oslabení, čím sa v historických tabuľkách dostal na delené 13. miesto s Daveom Keonom a Brianom Rolstonom. Za sebou nechal krajana Petra Bondru, Joea Sakica, Bobbyho Clarkea a Guya Carbonneaua, ktorí majú na konte 32 zásahov v početnej nevýhode. Slovenský útočník v 12. minúte ušiel s Jonathanom Toewsom a po jeho prihrávke zblízka prekonal Devana Dubnyka strelou do horných poschodí bránky. Hossa má ešte päť zápasov v základnej časti na to, aby dosiahol métu 500 gólov.

Okrem Hossu sa však už nikto z tímu Blackhawks nepresadil a Chicago prehralo s Minnesotou všetkých päť zápasov v tejto sezóne. "Jastrabov" len tretíkrát v histórii niekto zmietol v piatich a viac zápasoch v jednej sezóne. Predtým sa to podarilo Montrealu Maroons (1936-37 - 6 zápasov) a v ročníku 1938-39 Bostonu Bruins (8). Chicago hralo väčšinu času bez svojich dvoch najlepších obrancov. Pre chorobu nenastúpil Brent Seabrook a už v 10. minúte dostal trest do konca zápasu Duncan Keith, keď úmyselne zasiahol hokejkou do tváre Charlie Coylea a hrozí mu aj dodatočný trest od vedenia NHL. "Nebudem sa k tomu vyjadrovať, pretože som to nevidel naživo. Stalo sa to na druhej strane pri súperovej striedačke. Rýchlo som sa pozrel na záznam, ale neviem to takto posúdiť," povedal pre nhl.com tréner Joel Quenneville. Minnesota päťminútovú presilovku nevyužila, ale inkasovala od Hossu. Wild sa víťazstvom priblížili k postupu do play off. Druhý slovenský útočník Chicaga Richard Pánik odohral necelých deväť minút a pripísal si len mínusový bod.

Zdeno Chára sa podieľal na jedinom góle svojho tímu, ktorý napriek jasnej streleckej prevahe (40:15) podľahol na ľade New Jersey 1:2 a komplikuje si boj o postup do play off. Kapitán Bostonu peknou kolmou prihrávkou poslal do úniku Brada Marchanda a ten svojim 35. gólom v sezóne vyrovnal na 1:1. Pre slovenského obrancu to bola 26. asistencia v sezóne. V ďalšom priebehu však Boston neprekonal výborne chytajúceho Keitha Kinkaida a o víťazstve Devils rozhodol Reid Boucher. Boston prehral šiesty z uplynulých siedmich zápasov. "Hráme o život a hoci sme boli aktívnejší, môžeme sa hnevať akurát tak na seba. Potrebujeme víťazstvá, nestačia len strely, ale musíme dávať góly," hneval sa tréner Bruins Claude Julien. Chára odohral 23 a pol minúty, z duelu si odniesol aj plusový bod, jednu strelu a dve trestné minúty. Boston je s 88 bodmi tretí v Atlantickej divízii a pred Detroitom má jednobodový náskok. Obaja majú na konte ešte päť zápasov. Teoretickú šancu na play off majú vďaka víťazstvu aj Devils.

Ďalšiu ranu v boji o vyraďovačku dostal aj Detroit, ktorý v Montreale prehral 3:4. Tomáš Tatar mal jednu asistenciu, jeho krajan Tomáš Jurčo sa na súpisku opäť nedostal. Red Wings v druhej tretine otočili skóre z 0:2 na 3:2, ale v záverečnej časti o náskok prišli a prehrali v riadnom čase. O víťazstve Canadiens rozhodol svojim druhým gólom v zápase Max Pacioretty. "Je frustrujúce, že sme prišli o náskok, pretože potrebujeme víťazstvá. Našťastie prehrali aj naši konkurenti," povedal zámorským médiám tréner Detroitu Jeff Blashill. Red Wings majú rovnaký počet bodov (87) ako Philadelphia Flyers, ktorá je na poslednom postupovom mieste vo Východnej konferencii. "Letci" však majú o dva zápasy viac. Tatar zaznamenal 24. asistenciu v sezóne a počas 14 minút na ľade si pripísal aj jeden strelecký pokus.

Toronto s obrancom Martinom Marinčinom uspelo na ľade Floridy 5:2, keď sa tretím hetrikom v kariére blysol Nazem Kadri. Predchádzajúce dva dosiahol v sezóne 2012-13. "Sú zápasy, keď vás puky nachádzajú a toto bol jeden z tých večerov," povedal Kadri, ktorý trojgólový duel uzavrel do prázdnej bránky. V drese Panthers strelil svoj prvý gól v NHL Greg McKegg. Duel nedohral vo forme hrajúci center Vincent Trocheck, keď sa zranil pri blokovaní strely. Marinčin bol na ľade takmer 23 minút, ale zaznamenal len jeden mínusový bod.

New York Islanders stále bez zraneného Jaroslava Haláka vyhrali nad Carolinou 2:1 po nájazdoch, v ktorých sa ako jediný presadil Kyle Okposo. Islanders sa o ďalšie dva body priblížili k play off. "Veľmi dôležité víťazstvo. Potrebujeme body, aby sme dosiahli nás cieľ," povedal tréner Islanders Jack Capuano. Kvalitný výkon podal brankár Thomas Greiss, ktorý chytil 26 striel a ukončil osobnú štvorzápasovú sériu prehier.

Hokejisti St. Louis natiahli víťaznú sériu na päť zápasov, keď zdolali Colorado 3:1 a dostali sa cez 100 bodov. O jediný zásah Avalanche sa v závere prvej tretiny postaral Michail Grigorenko a ukončil tak rekordnú sériu v klubovej histórii Blues bez inkasovaného gólu. Séria sa zastavila na čísle 258 minút a 29 sekúnd, pričom brankár Blues v predchádzajúcich štyroch dueloch udržali čisté konto. Tri zo shoutoutov vychytal Brian Elliott, ktorý dostal šancu aj proti Coloradu. Po Grigorenkovom góle, pri ktorom nemal žiadnu šancu, sa dočkal "standing-ovation" domáceho publika. "To som ešte nezažil. Naši fanúšikovia sú skvelí a ocenili sériu, ktorá sa nestáva často," povedal pre nhl.com Elliott. Blues nevyrovnali rekord Phoenixu Coyotes, ktorý od 31. decembra 2003 do 9. januára 2004 nedostal gól v piatich dueloch za sebou a všetky nuly vychytal Brian Boucher.

Nashville nevyužil ani druhú šancu poistiť si postup do play off, keď prehral v Dallase 2:5. Stars vyhrali piaty z posledných šiestich duelov a podobne ako St. Louis sa dostali na hranicu 101 bodov. Naposledy sa im to podarilo v sezóne 2006-07. O víťazný zásah sa postaral Jason Spezza a tešil sa z 30. gólu v sezóne. Dallas má prvýkrát od sezóny 1992-93 v tíme troch 30-gólových strelcov (Jamie Benn, Tyler Seguin, Spezza).

Pittsburgh prehrával s Buffalom 0:3, ale napokon vyhral 5:4 po nájazdoch. V nich rozhodol obranca Kris Letang, ktorý bol na ľade 35 minút a 14 sekúnd, čím si vytvoril kariérne maximum.

Útočník San Jose Logan Couture rozhodol svojim prvým hetrikom v kariére o víťazstve San Jose vo Vancouveri 4:1. Trojgólový večer zavŕšil 16,4 sekundy pred koncom do prázdnej bránky. "Chcel som ísť striedať, ale všetci ma posielali späť na ľad, aby som dal tretí gól. Mal som veľa dvojgólových zápasov, ale hetrik som dal naposledy v juniorskej lige," povedal 27-ročný útočník. Sharks mieria do play off, na druhej strane Vancouver prehral už deviaty zápas za sebou.

NHL - sumáre:

NEW JERSEY DEVILS - BOSTON BRUINS 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 17. Zajac (Boucher, Warsofsky), 45. Boucher (Zajac, Palmieri) - 25. Marchand (CHÁRA, Stempniak). Brankári: Kinkaid - Rask, strely na bránku: 15:40, 15.486 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - CAROLINA HURRICANES 2:1 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 53. Lee (Tavares, Leddy), rozh. náj. Okposo - 39. Ryan (Gerbe). Brankári: Greiss - Ward, strely na bránku: 31:27, 13.733 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - BUFFALO SABRES 5:4 pp a sn (0:3, 4:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 22. Lovejoy (Rust, Kühnhackl), 26. Sheary (Crosby), 39. Kühnhackl (Cullen, Letang), 40. Bonino (Hagelin), rozh. náj. Letang - 10. Moulson (Larsson, Nelson), 15. O'Reilly, 19. McCabe (O'Reilly, Bogosian), 43. Bogosian (Larsson, Nelson). Brankári: Murray - Johnson, strely na bránku: 46:30, 18.513 divákov.

MONTREAL CANADIENS - DETROIT RED WINGS 4:3 (2:0, 0:3, 2:0)
Góly: 9. Pacioretty (Hanley, Andrighetto), 12. Byron (Jemelin, Galchenyuk), 47. Andrighetto (Plekanec, Markov), 52. Pacioretty (Galchenyuk, Byron) - 33. Nyquist (Kronwall, Sheahan), 34. Mantha (Datsyuk), 37. Green (Datsyuk, TATAR). Brankári: Condon - Mrázek (12. Howard), strely na bránku: 27:42, 21.288 divákov.

FLORIDA PANTHERS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:5
(0:1, 1:2, 1:2)
Góly: 27. Huberdeau (Barkov, Jágr), 52. McKegg (Purcell, Petrovic) - 16. Grabner (Brown, Gardiner), 31. Kadri (Michálek, Brown), 39. Kadri (Brown, Bozak), 47. Parenteau (Gardiner), 58. Kadri (Grabner). Brankári: Luongo - Bernier, strely na bránku: 34:29, 16.724 divákov.

MINNESOTA WILD - CHICAGO BLACKHAWKS 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Góly: 3. Stoll (Reilly, Schroeder), 45. Spurgeon (Koivu, Pominville), 52. Haula (Niederreiter, Dumba), 59. Niederreiter (Granlund, Haula) - 12. HOSSA (Toews, Rozsíval). Brankári: Dubnyk - Darling, strely na bránku: 18:19, 19.190 divákov.

ST. LOUIS BLUES - COLORADO AVALANCHE 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Góly: 2. Backes (Steen, Shattenkirk), 30. Brouwer (Šťastný, Steen), 33. Tarasenko - 19. Grigorenko (Barrie, Boedker). Brankári: Elliott - Varlamov, strely na bránku: 27:21, 19.263 divákov.

DALLAS STARS - NASHVILLE PREDATORS 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 11. Jamie Benn (Goligoski), 32. Faksa (Roussel, Hemský), 32. Spezza (Goligoski), 59. Sharp, 59. Jamie Benn - 7. Ellis, 35. Arvidsson (Johansen, Neal). Brankári: Lehtonen - Rinne, strely na bránku: 25:30, 18.625 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - SAN JOSE SHARKS 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Góly: 27. Higgins - 21. Pavelski (Burns, Thornton), 40. Couture (Spaling), 55. Couture (Pavelski, Marleau), 60. Couture (Burns, Zubrus). Brankári: Markström - Reimer, strely na bránku: 24:30, 18.315 divákov.

Marián Hossa (Chicago) 17:19 1 0 1 1 3 2
Tomáš Tatar (Detroit) 13:57 0 1 1 0 1 0
Zdeno Chára (Boston) 23:28 0 1 1 1 1 2
Richard Pánik (Chicago) 8:50 0 0 0 -1 0 0
Martin Marinčin (Toronto) 19:56 0 0 0 -2 0 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/