Lavička Chicago Blackhawks počas zápasu s Pittsburgh Penguins v utorok 5. januára 2015 v Pittsburgu. Foto: TASR/AP

Marián Hossa odohral za Blackhawks 20:37 min., vyslal na súperovu bránku jednu strelu a pripísal si plusový bod.

New York 6. januára (TASR) - Úradujúci šampión NHL Chicago Blackhawks vyhral v noci na stredu na ľade Pittsburghu Penguins 3:2 po predĺžení a natiahol víťaznú šnúru v zámorskej súťaži na štyri zápasy. "Jastrabi" premárnili dvojgólové vedenie, keď domáci v tretej tretine vyrovnali zásluhou presných zásahov Sidneyho Crosbyho a Krisa Letanga, napokon však hostia vybojovali dva body. V štvrtej minúte predĺženia rozhodol o ich triumfe svojím druhým gólom v stretnutí Rus Artemij Panarin. V zostave Chicaga napokon ešte chýbal slovenský hokejista Richard Pánik, vybavovanie jeho víz totiž trvá dlhšie, než sa čakalo. Marián Hossa odohral za Blackhawks 20:37 min., vyslal na súperovu bránku jednu strelu a pripísal si plusový bod.

Hrdinom večera bol dvojgólový strelec Panarin. "Máme radosť z jeho gólov. Je pre náš tím dôležitý, vnáša doň energiu aj zručnosti. Jeho formácia je veľmi efektívna a s Patrickom Kaneom si prihrávajú puky v správnych chvíľach," povedal po zápase tréner hostí Joel Quenneville. Strata bodu zamrzela hviezdu domácich Sidneyho Crosbyho. "Myslím si, že sme v našej hre mali veľa dobrých vecí. Crawford predviedol niekoľko dôležitých zákrokov. Vypracovali sme si viaceré dobré šance, nastrelili sme nejaké žŕdky. Niekedy máte veľa striel, ale nie dobré šance, my sme dnes mali výborné, no nepremenili sme ich. Myslím si, že sme si zaslúžili viac," citovala oficiálna stránka profiligy Crosbyho, ktorý sa po slabšom začiatku v ročníku rozbieha a bodoval už v štvrtom zápase v sérii.

Vo famóznych výkonoch pokračujú hráči Floridy, Panthers triumfovali na ľade Buffala 5:1 a natiahli rekordnú klubovú víťaznú sériu na 10 stretnutí. Skóre otvoril český veterán Jaromír Jágr, pre ktorého to bol 736. gól v profiligovej kariére a už iba päť mu chýba k vyrovnaniu Bretta Hulla, historicky tretieho najlepšieho strelca NHL. Najstarší hráč ligy sa presadil pohotovou strelou z pravého kruhu a bol to už jeho 14. gól v sezóne. "Ťažko sa tomu verí, že hrá tak dobre, hoci má 43 rokov. Ak ho ale spoznáte bližšie, nie je dôvod pochybovať. Neuveriteľne tvrdo pracuje, sme šťastní, že ho máme a že sa môžeme od neho učiť. Je bodovým lídrom tímu, je najstarší v lige, ale patrí stále k najlepším hráčom súťaže," uviedol Jágrov spoluhráč Jonathan Huberdeau (v zápase 1+1). Florida je druhým najlepším tímom Východnej konferencie a štvrtým v súťaži.

Lídrom je Washington, ktorý vyhral v Bostone 3:2. Má na konte 61 bodov. O jeho triumfe rozhodol Marcus Johansson v 51. minúte a hoci domáci v presilovke ešte znížili, Captals si už výhru nenechali vziať. Bruins nevylepšili dojem po matnom výkone vo Winter Classic. V záverečnej hre bez brankára mali dobré šance na vyrovnanie, ale brankár Caps Braden Holtby spoluhráčov podržal najmä pri strele Ryana Spoonera a bekhende Zdena Cháru. "Vždy keď proti nim hráme, je to výzva. Sú vždy dobrí, často sú pri bránke súpera a pre mňa je to vždy zábava, keď im likvidujem puky. Zakaždým sú to s nimi kvalitné zápasy a možno práve oni budú náš súper v 1. kole play off," vyjadril sa Holtby, ktorý kryl 25 striel domácich a v jedenástom vzájomnom súboji proti Bruins zaknihoval deviatu výhru. Chára odohral vyše 27 minút a zapísal si plusový bod.

Hviezdou noci bol Zach Parise z Minnesoty, ktorý strelil na ľade Columbusu druhý hetrik v ročníku, resp. štvrtý v kariére a Wild vyhrali 4:2. Zaujímavá bola najmä 60. minúta zápasu, v ktorej padli tri góly. Najprv Parise zavŕšil hetrik, potom domáci znížili na 2:3 Nickom Folignom a napokon do prázdnej bránky stanovil konečný výsledok Mikael Granlund. Rozdiel medzi gólom domáceho Foligna a Granlunda, ktorý sa presadil okamžitou strelou po vhadzovaní bol len dve sekundy, čo znamená vyrovnanie rekordu NHL zo súboja St. Louis s Bostonom z 19. decembra 1987. Vtedy dal gól v 59:50 minúte súboja Ken Linseman z Bostonu a Doug Gilmour zo St. Louis ďalší o dve sekundy. "Toto bol jeden z našich najlepších výkonov v útočnom pásme za veľmi dlhú dobu. Trávili sme tam naozaj veľa času," povedal Parise.

New York Rangers doma zdolali lídra Západnej konferencie Dallas 6:2, keď zažiarili najmä dvojgólový Derek Stepan a Rick Nash s troma asistenciami. Calgary sa posunulo na tretie miesto Pacifickej divízie po výhre 3:1 nad Tampou Bay, Winnipeg vyhral v Nashville 4:1 aj vďaka dvom presilovkovým gólom Drewa Stafforda.

sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - WASHINGTON CAPITALS 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly: 36. Eriksson (Connolly, Bergeron), 52. Bergeron (Spooner, Krug) – 16. Burakovsky (Kuznecov, Ness), 33. Kuznecov (Bäckström, Niskanen), 51. Johansson (Orlov, Schmidt). Brankári: Rask - Holtby, strely na bránku: 27:29, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - FLORIDA PANTHERS 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Góly: 23. R. O'Reilly (Eichel, McGinn) – 10. Jágr (Huberdeau), 29. MacKenzie (Knight, Petrovic), 46. Knight (Howden, MacKenzie), 57. Huberdeau (Barkov), 59. Pirri (Mitchell). Brankári: Ullmark - Luongo, strely na bránku: 32:27, 18.560 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - MINNESOTA WILD 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Góly: 24. Atkinson (Hartnell, Goloubef), 60. Foligno (Wennberg, Johansen) – 18. Parise (Granlund, Suter), 33. Parise (Granlund, Suter), 60. Parise, 60. Granlund. Brankári: Forsberg - Dubnyk, strely na bránku: 31:33, 12.411 divákov.

NEW YORK RANGERS - DALLAS STARS 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)

Góly: 2. Stepan (Nash, Megna), 15. Yandle, 38. Brassard (Miller), 45. Stepan (Nash, Girardi), 48. Stalberg (Lindberg, Klein), 54. Megna (Nash, Klein) – 14. Klingberg (Spezza, Goligoski), 49. Roussel (Spezza, Jo. Benn). Brankári: Lundqvist - Niemi, strely na bránku: 29:23, 18.006 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:3 pp (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)

Góly: 46. Crosby (Perron, Letang), 58. Letang (Crosby) – 29. Panarin (Kane, Keith), 39. Toews (Seabrook, Shaw), 64. Panarin (Kane, Seabrook). Brankári: Fleury - Crawford, strely na bránku: 36:30, 18.658 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - MONTREAL CANADIENS 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Góly: 6. B. Schenn (Couturier), 24. Gostisbehere (Umberger, Laughton), 29. Simmonds (Gostisbehere, B. Schenn), 46. Couturier (Schultz, B. Schenn) – 15. Galchenyuk (Barberio, Carr), 38. Gallagher (Jemelin, Pacioretty), 60. Carr (Desharnais, Eller). Brankári: Neuvirth - Scrivens, strely na bránku: 31:24, 19.163 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - WINNIPEG JETS 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Góly: 54. Wilson (Josi) – 11. Stafford (Myers), 29. Stafford (Enström, Scheifele), 46. Chiarot, 60. Burmistrov (Ladd, Myers). Brankári: Rinne - Hellebuyck, strely na bránku: 44:19, 17.113 divákov.

CALGARY FLAMES - TAMPA BAY LIGHTNING 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 4. Stajan (Giordano, Brodie), 36. Jones (Giordano), 60. Bouma (Wideman) – 59. Stamkos (Stralman, Filppula). Brankári: Rämö - Bishop, strely na bránku: 24:31, 18.966 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 27:16 0 0 0 +1 3 2
Marián Hossa (Chicago) 20:37 0 0 0 +1 1 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/