< sekcia Šport

Réway pred premiérou v KHL: Ak ľudí sklamem, kúpim im lístky

Na snímke nová posila hokejistov HC Slovan Bratislava - hokejový útočník Martin Réway počas tréningu na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave 9. novembra 2017. Foto: TASR/Marko Erd

Pred prvým ostrým štartom v KHL čaká talentovaného slovenského hokejistu ešte lekárska prehliadka.

Bratislava 9. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Martin Réway nezostal po rozviazaní zmluvy s Montrealom Canadiens dlho bez práce. Na pôsobení do konca aktuálnej sezóny sa dohodol s bratislavským Slovanom, v ktorom chce nájsť novú chuť do hokeja. Pred prvým ostrým štartom v KHL ho ešte čaká lekárska prehliadka.

"K dohode prišlo rýchlo, priznávam, že je to risk aj pre Slovan aj pre mňa. Neviem totiž, či budem schopný hrať na požadovanej úrovni. Ale chcem to vyskúšať a uvidím podľa toho," povedal Réway po štvrtkovom tréningu Slovana. Pred začiatkom vlaňajšej sezóny sa 22-ročnému hokejistovi obrátil život hore nohami. Lekári mu diagnostikovali vírusové ochorenie, ktoré viedlo k zápalu srdcového svalu. Po dlhom liečení a rehabilitácii, počas ktorej nebol na ľade celý rok, ohlásil návrat. V septembri zamieril do Montrealu, kde absolvoval prípravný kemp. Sezónu však začal na farme v Lavale, za ktorý nastúpil v piatich zápasoch. Pripísal si v nich dva body za asistencie. Potom požiadal vedenie Montrealu o rozviazanie zmluvy. "Pochopili moju situáciu, videli, že to pre mňa nie je jednoduché. Ale rozišli sme sa v dobrom. Aj keď sa opýtate manažérov, nemôžu povedať nič zlé. Ja som sa poďakoval za všetko, čo pre mňa urobili. Mne bolo ľúto, že odchádzam, ale nedarilo sa mi tak ako som chcel."

Réwayovi okrem nedostatku kondície nesadol v zámorí ani štýl hokeja. "Premýšľal som už dlho nad plusmi a mínusmi. Trápil som sa aj keď som to nedával najavo a videli to aj oni. Nemal som jednoducho fyzičku. Hovoril som o tom aj s psychologičkou. Neprehovárali ma, ale chceli so mnou spolupracovať aj naďalej. Ale herný štýl mi proste nesedel. Mal som puk veľmi málo a keď som ho dostal, musel som ísť hneď do súboja a to ma veľmi vyčerpávalo," priznala nová akvizícia Slovana.

Na Réwayov koniec v profilige zareagoval Slovan, mladý útočník má za sebou už dva tréningy. "Nechcem konkretizovať iné ponuky, ktoré som mal, ale KHL je kvalitná liga. Síce som neuspel v AHL, ale nechcem tvrdiť, že by som na ňu nemal. Tamojší štýl hry si vyžaduje výbornú fyzickú kondíciu a tú ešte nemám napriek tomu, že som trénoval každý deň aj individuálne." Réway je teda na reštart sezóny zatiaľ plnohodnotne pripravený iba zdravotne. "Cítim sa dobre, dúfam, že pomôžem tímu a zdvihnem si sebavedomie. Trénera Zankovca som nepoznal, ale mali sme pohovor. Teším sa na spoluprácu s ním. Ešte neviem, či v pondelok nastúpim, ale ak tréneri usúdia že áno, budem sa tešiť," poznamenal Réway a dodal: "Chcem im pomôcť, Slovan mi verí. Štýl v KHL by mi mohol sedieť. Ale netrúfam si ešte povedať, čo mi to prinesie. Ale po pár zápasoch by to mohlo byť dobré. Budem doma, mám tu všetkých nablízku a to pre mňa rozhodovalo."

Slovenský útočník už raz dal zámoriu košom. Z juniorského tímu Gatineau Olympiques odišiel do Sparty Praha. Verí však, že si dvere do NHL nezabuchol. "Je to risk, ja som si toho vedomý. To nebolo tak, že mi povedali 'Maťko choď domov a potom sa vráť' Ja si pamätám, že aj keď som odišiel z Gatieneau, tak médiá písali, že som si pribuchol dvere do NHL. A napriek tomu som ďalšiu pozvánku dostal. Viem, že sa to už nemusí opakovať, ja to beriem na seba. Ak mám raz NHL hrať, tak sa to tak proste stane. Ak by som bol na takej úrovni, že to príde, uprednostním Montreal. Už len preto, čo pre mňa urobil."

Len nedávno vyšlo na povrch, že Réway nebude môcť štartovať na budúcoročných ZOH v Pjongčangu. Nevyplnil totiž formulár, ktorý je základnou podmienkou nominácie. "Ja som to mohol podpísať už pred sezónou. Ale pre mňa to bolo sci-fi, že by som sa dal do tej doby dokopy. Ja som veril, že začnem opäť hrať hokej. Ale to, že by som bol na ZOH fyzicky pripravený, to je utópia," vysvetlil a dodal: "Neviem, ako budem vyzerať na ľade. Vždy som vedel, čo môžem očakávať, ale teraz naozaj neviem. Stratil som niektoré veci, ktoré som vedel a potrebujem čas, aby sa vrátili. Predtým som v súboji s obrancom urobil kľučku a bol som v šanci, teraz ma hneď dobehne. Ja viem čo chcem, vyšlem mozgu signál, ale ten nereaguje."

Návrat talentovaného hokejistu na Slovensko potešil fanúšikov, niektorí by ho ale radšej videli v Tipsport Lige. "Možno by som v nej dominoval a to ja nechcem. Potrebujem teraz okolo seba ľudí, ktorí sú odo mňa lepší, potrebujem, aby ma motivovali. Ja chcem byť najlepší a prišlo by mi to veľmi ľahké. Neznižujem úroveň Tipsport Ligy, ale musím sa učiť od lepších hráčov. Ja cítim progres, čo je dobré."

Na ponuku Slovana reflektoval napriek tomu, že mal v minulosti finančné problémy a ideálne to v klube nevyzerá ani teraz. "Situácia sa stabilizovala, dúfam, že nič také nenastane," verí Réway, ktorý bude v Slovane hrávať s číslom 77. "Desiatku má Barker, nie som taký frajer, aby som mu ju vzal."

Štart najnovšej posily Slovana v pondelňajšom zápase nie je istý, o všetkom sa rozhodne v najbližších dňoch. Ak však nastúpi, má pre fanúšikov odkaz: "Ak sklamem ľudí, sľubujem, že im kúpim lístky na ďalší zápas. Dostal som dobré peniaze, môžem si to dovoliť," poznamenal na záver s humorom Réway.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.