Košice zvýšili náskok, barani dali Popradu osmičku, hetrik Ďatelinku

Na snímke radosť hráčov Košíc po prvom góle, uprostred autor Matej Češík v zápase 41. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 22. januára 2016 v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Košický stroj nezastavili ani Piešťany, Banská Bystrica vyškolila Poprad, Nitra si tesne poradila s Martinom. Trenčín rozhodol až v nájazdoch, Zvolen nečakane porazila Skalica.

Košice 22. januára (TASR) - Prvá tretina priniesla opatrný hokej. Prvý zaujímavý moment priniesla 4. minúta, keď sa pred brankárom Košarišťanom ocitol košický debutant Milý, ale v sľubnej príležitosti neskóroval. V 7. minúte Bicek posunul puk Boltunovi, ale ani on v dobrej pozícii Košarišťana neprekonal. Hostia sa pred domáceho brankára Riečického dostali až v závere prvej tretiny počas štvorminútového vylúčenia Vargu. Ručkayova tvrdá strela však bezgólový stav nezmenila a úspešný nebol ani unikajúci Bartánus. Už po presilovej hre ušiel obrancovi Šedivému Samir Saliji a podareným blafákom prekonal Riečického - 0:1. Košičania mali v druhej časti viac z hry, no svoju prevahu dlho nevedeli gólovo prejaviť. V 30. minúte sa hostia bránili oslabeniu a Košarišťanom vyrazený puk poslal do siete Češík - 1:1. O odpoveď hostí sa snažil Saliji, ale chybu košickej obrany nepotrestal. Domácich vyrovnávajúci gól nabudil a ďalšie minúty prvej časti boli v ich réžii. Potvrdil to aj obranca Macejko, ktorý v 34. minúte pridal tretí gól domácich. V 35. minúte viedli Košičania už o tri góly, keď bol na konci presilovkovej akcie zakončujúci Bartánus - 4:1. Prvý a štvrtý gól "oceliarov" delilo iba necelých päť minút.

Košickí hokejisti mali herne navrch aj v úvode tretej časti. V presilovej hre v 46. minúte trafil Bicek ideálne nad rameno piešťanského brankára - 5:1. Hostia sa dopúšťali viacerých chýb a po jednej z nich ušiel do brejku Boltun, ale Košarišťan jeho pokus zmaril. Ani pohľadná kombinácia Bartoša so Spilarom a zakončujúcim Jenčíkom v 53. minúte ďalší gól nepriniesla. O druhý zásah hostí sa snažil v presilovke v 54. minúte Tibenský, sám pred Riečickým však nenamieril presne. Hostia však vylúčenie Milého predsa len potrestali. Petráš našiel pred bránkou nekrytého Brancisa a ten zblízka prekonal domáceho brankára. Posledné slovo mali domáci. Prihrávku Lelkeša usmernil do piešťanskej bránky Varga, čím uzavrel na konečných 6:2.

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 6:2 (0:1, 4:0, 2:1)
Góly: 30. Češík (Deyl, Bicek), 32. Češík (Varga, Lelkeš), 34. Macejko (Spilar, Jenčík), 35. Bartánus (Češík, Bicek), 46. Bicek (Deyl), 58. T. Varga (Lelkeš) - 20. S. Saliji (Filip), 55. Brancis (Petráš, Mikula). Rozhodovali: Lokšík - Gajan, Bednár, vylúčení: 3:5 na 2. min., presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 3288 divákov. Zmeny: Košice od 30. min. s Hrnkom

Zostavy:

HC Košice: Riečický - Dudáš, Deyl, Chovan, Mikuš, Macejko, Šedivý - Bicek, Suja, Bartánus - Spilar, Jenčík, Bartoš - Varga, Češík, Lelkeš - Milý, Boltun, Bortňák

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "Úvodná tretina nebola z našej strany ideálna, inkasovali sme ako prví. V druhej sme zvýšili aktivitu, napádali sme súpera. Z toho vyplynuli fauly, ktoré sme dokázali potrestať. O dnešnom zápase rozhodla druhá tretina."

ŠHK 37 Piešťany: Rybár - Gipters, Hudec, Hluch, Filip, Trefný, Svetlík, Pokorný - Tibenský, Tomčák, Hrehorčák - Saliji, Filip, Ručkay - Kučera, Brancis, Šimíček - Petráš, Kolena, Mikula

Leo Gudas, tréner ŠHK 37 Piešťany: "V prvej tretine sme hrali veľmi dobre. Súpera sme nepustili do veľkých šancí. V druhej časti sme však mali veľa vylúčení a nahrali sme tomu, aby sa súper dostal do hernej pohody. V tretej tretine sme už rozbehnutý vlak Košičanov nedokázali zastaviť. Zápas sme si prehrali vlastnou nedisciplinovanosťou."

XXX

HC'05 iClinic Banská Bystrica - HK Poprad 8:2

V prvej tretine videli diváci rušný hokej. Popradčania sa ujali vedenia v 7. min, keď skúsený Kroták rovno po vyhratom buly prekvapil brankára Bacashihuu. Na odpoveď stačilo domácim iba 14 sekúnd, presadila sa štvrtá bystrická formácia, po práci Adamčíka a Ambroza prekonal Kostúra obranca Ďatelinka – 1:1. Brankár "baranov" Bacashihua nemal svoj deň, v 8. min. ho nachytal z ostrého uhla Štrauch a opätovne vrátil hosťom tesný náskok. Domáci reagovali mohutnou ofenzívou a podarilo sa im skóre otočiť. Po prihrávke Majdana vyrovnal Kytnár a na 3:2 upravil v 16. min. Čížek, ktorý spoza kruhu na vhadzovanie prepálil Kostúra. V druhej časti už držali taktovku hry pevne Banskobystričania. V 22. minúte napriahol z pravej strany Hvila a zasadil hosťom štvrtý úder. Na 5:2 zvýšil v presilovke Majdan, keď našiel medzeru medzi žŕdkou a telom Kostúra. Popradčania mali príležitosti hlavne v početných výhodách, ale nedokázali ich využiť. Tretia časť sa už niesla jasne v réžii "baranov", ktorí ďalej navyšovali svoj náskok. Aktivitu domácich zúročil v 43. minúte Ďatelinka, ktorý sa presadil zblízka a strelil svoj druhý gól v zápase. V 47. min. mali šance na skorigovanie skóre Toma a Števuliak, ale Bacashihua vytiahol tentoraz skvelé zákroky. O päť minút neskôr skomplezitoval Ďatelinka svoj hetrik, puk sa po jeho strele dostal do bránky kuriózne od zlomenej hokejky Bajarunsa. Bystričania boli na nezastavenie, po rýchlom útočnom výpade zvýšil na 8:2 Majdan. Diváci si potom pýtali desiatku, ale skóre sa už do konca zápasu nezmenilo.

HC'05 iClinic Banská Bystrica - HK Poprad 8:2 (3:2, 2:0, 3:0)
7. Ďatelinka (Ambroz, Adamčík), 12. Kytnár (Majdan, Lucenius), 16. Čížek (Kytnár), 22. Hvila (Kytnár), 39. Majdan (Zigo, Pujacs), 43. Ďatelinka (Sandgren, Zigo), 52. Ďatelinka (Majdan), 55. Majdan (Zigo, Sandgren) – 7. Kroták, 8. Štrauch (Paukovček, Rapáč). Rozhodovali: Baluška, Goga – Jobbágy, M. Korba, vylúčení: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1948 divákov.

Zostavy:

HC'05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Sandgren, Ďatelinka, Šmach, Pujacs, Rosandič, Čížek, Košecký – Lucenius, Zigo, Majdan – Bast, Kytnár, Hvila – Ferleťák, M. Surový, Lamper – Andrisík, Adamčík, Ambroz
HK Poprad: Kostúr – Suchý, Dinda, Gáborčík, Fabian, Malina, Šterbák, Briják, Krmenčík – Bartečko, Heizer, Koyš – Kroták, Bajaruns, Paločko – Rapáč, Paukovček, Štrauch – Achs, Toma, Števuliak

XXX

HK Nitra - MHC Martin 2:1

Prvé dve dobré príležitosti mala v úvode zápasu nová domáca akvizícia Kanaďan Beca, no gól padol až v 11. minúte. Po Slovákovej prihrávke spoza brány vyrazil Dzubina puk po Milamovej strele, ale na Blackwaterovu dorážku už bol prikrátky. Ešte do prvej prestávky mohli Surovka i Murček vyrovnať, no Valent si z ich pokusmi poradil.

V 25. minúte šli domáci Kutálek s Ručkayom sami na Dzubinu, no martinského brankára neprekonali a rovnako pochodil aj Laliberté o tri minúty.

Trest prišiel v polovici tretej tretiny, keď po nenápadnej akcii vyrovnal Kabáč, no Nitranom stačilo iba 18 sekúnd na to, aby šli znovu do vedenia. Obrane Martina unikol Kutálek a strelou k pravej žrdi prekonal Dzubinu v bráne hostí. V závere tretej tretiny si vzal oddychový čas tréner Martina Ivan Dornič, odvolal brankára z brány, ale ani šesť martinských korčuliarov už gól nedokázalo streliť a zápas skončil výhrou Nitry 2:1.

HK Nitra - MHC Mountfield Martin 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
11. Blackwater (Slovák, Milam), 50. Kutálek (H. Ručkay) - 50. Kabáč (Kokavec, Jáchym). Rozhodovali: Müllner - Junek, Šefčík, vylúčení: 2:3, presilovky 0:0, oslabenia: 0:0, 2340 divákov

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Martin hral dobre, napádal nás, ťažko sme sa dostávali do pásma. Keď sme si aj vypracovali šance, tak nás vychytal brankár Dzubina, ale našťastie sme to zvládli a body sú doma."

Ivan Dornič, tréner Martina: "Neprišli sme do Nitry hrať pekný hokej, chceli sme nejaké bodíky. Chlapci bojovali čo vládali, ale keď sa nám podarilo vyrovnať, dopustili sme sa chyby a skúsená Nitra nás potrestala."

XXX

HK 36 Skalica - HKM Zvolen 5:3

Prvú vážnejšiu šancu zápasu mal domáci Korýtko vo 4.minúte, no zblízka Baroša neprekonal. Potom sa pred zvolenského gólmana preštrikoval Bezúch, no k zakončeniu sa nedostal. Do vedenia sa dostali hostia, keď v 7. minúte presne trafil Brabenec. O minútu na to sa obtočil Brendl okolo bránky hostí a vyrovnal na 1:1. Ďalšiu šancu na skórovanie mal Branenec, no Košút jeho strelu kryl. Na 1:2 z nenápadnej akcie hostí skóroval Puliš. Vyrovnanie mal na hokejke v 11. minúte Studenič, no zblízka sa mu Baroša prekonať nepodarilo. V 14. minúte poslal do úniku Brendl Ďalogu, ten bol faulovaný a nariadené trestné strieľanie premenil na 2:2. Zápas mal veľmi dobré tempo, nebolo poznať priepastný tabuľkový rozdiel.

Druhú tretinu začali hostia v početnej výhode, skóre sa však nemenilo. Obraz hry bol podobný ako v prvej tretine. Obe mužstvá produkovali útočný hokej. Domáci výrazne zlepšili svoj výkon v porovnaní so zápasom proti Žiline. Do vedenia sa dostali hostia v 31. minúte, keď Klíma využil jedno zo zaváhaní domácej obrany. V 32. minúte bol vylúčený Obdržálek, domáci presilovku nezahrali zle, no bez gólového efektu. Po jej skončení mal vyrovnanie na hokejke Markulinec, no jeho strela tesne minula Barošovu bránku. O vyrovnanie sa postaral v 38. minúte Zálešák, keď zvolil presnú strelu namiesto prihrávky spoluhráčovi.

Tretiu časť zápasu začali obe mužstvá po štyroch hráčoch. Domáci potom hrali presilovku, vytvorili pred Barašom tlak, no bez gólového efektu. Vedenia sa prvý raz v zápase ujali domáci, keď Lantoš v 46. minúte premenil peknú prihrávku Korýtka na 4:3. Po tomto góle zabrali hostia v snahe vyrovnať, domáci ich snahu eliminovali zvýšenou obetavosťou a vzorným bránením celých pätiek. V 56. minúte bol za faul na Zálešáka vylúčený Brabanec na 2+10. Hra sa zbytočne priostrila, hostia zjavne nepočítali s takýmto vývinom zápasu. Na 5:3 zvýšil po skončení dvojminútového trestu Brabenca Studenič a poistil tak nečakané víťazstvo domácich nad favorizovaným súperom.

HK 36 Skalica - HKM Zvolen 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)
8. Brendl (Reichel, Mickievics), 14. Ďaloga (trestné strieľanie), 38. Zálešák, 46. Lantoš (Trenčan, Korýtko), 58. Studenič (Jankovič) - 7. Brabenec (Puliš), 10. Puliš (Brabenec), 31. Klíma (Zuzin). Rozhodovali: J. Konc - J. Tvrdoň, Stanzel, vylúčení: 3:4, navyše: Brabenec (Zvolen) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 641 divákov

Michal Ružička, asistent trénera Skalice: "Dnes sme sa tlačili do bránky, dohrávali osobné súboje, často sme strieľali, nevymýšľali, hrali sme jednoduchý hokej. Konečne sa nám podarilo vyhrať a dúfam, že nás to psychicky povzbudí do ďalších zápasov."

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "My sme si nezaslúžili vyhrať, Skalica vyhrala zaslúžene. Neviem, či sme podcenili zápas, nedokážem si to vysvetliť. Nehrali sme svoju hru, to čo vieme hrať a ako chceme hrať ďalej do konca sezóny."

XXX
MsHK DOXXbet Žilina - HK Dukla Trenčín 3:4
Prvú vážnejšiu šancu mali hneď v úvodných sekundách hostia, ale puk za Tomeka nepretlačili ani na niekoľkokrát. Podobne odpovedali o chvíľu domáci, ale aj Chábera bol pozorný. Trenčín sa viac tlačil do zakončenia a v 10. min. sa po Drtinovej strele z diaľky a Tomekovom vyrazení presadil z dorážky svojím prvým gólom v extralige junior Špankovič. Domáci však potom za 66 sekúnd otočili skóre. Najskôr využili presilovku, keď Handlovský dorazil puk do odkrytej brány a o chvíľu prekvapil všetkých, no najmä Cháberu, Emil Švec, keď z veľkého uhla našiel nepokryté miesto pri pravej žrdi. Vyrovnať mohol Lukáš Novák, ale namiesto toho sa iba v závere tretiny pobil s Brejčákom.

Prvú polovicu druhej časti rozkúskovali zbytočné vylúčenia. Trochu navrch pri nich získali hostia, ale Tomeka nedokázali vážnejšie ohroziť. Naopak mohli v 27. min. inkasovať, no Richard Huna v prečíslení 2 proti 1 nezakončil. Veľké šance sa nerodili, pribúdalo nervozity a ďalších vylúčení. V 39. min. pri hre 4 proti 4 sa po vysunutí od Dlouhého dostal do dobrej pozície Lukáš Novák a vyrovnal na 2:2.

V tretej časti sa začínalo odznova, ale domáci mali od úvodného buly výhodu presilovky a dokázali ju využiť, keď Homer prepálil od modrej všetkých, čo stáli pred ním. Vlci sa snažili Dukle odskočiť na viacgólový rozdiel, ale v zakončení nemali šťastie a hoci príležitostí mali dosť, Chábera odolával. Zápas dostal opäť dobrý náboj, lebo ani vojaci neboli zmierení s prehrou a Tomek musel ukázať dobrý postreh pri pokusoch Troligu, Hudeca a Reháka. Čo sa nepodarilo im, vybavil v 57. min. po vyhratom buly a prihrávke od Šveca prudkou ranou Šišovský. Oba tímy potom mali po niekoľkých šanciach, ale vedenie si nevzal ani jeden z nich, a tak nasledovalo predĺženie.

V nadstavenej päťminútovke mohli rozhodnúť oba tímy, ale Tomek aj Chábera potiahli zákrokmi zápas do samostatných nájazdov. V nich uspel iba hosťujúci Melichárek v druhej sérii a rozhodol o bode navyše pre Trenčín.

MsHK DOXXbet Žilina – Dukla Trenčín 3:4 po sam. nájazdoch (2:1, 0:1, 1:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 17. Handlovský (Ťavoda, Homer), 18. E. Švec (Mendrej), 42. Homer (Handlovský, Škoda) - 10. Špankovič (Drtina, D. Novák), 39. L. Novák (R. Dlouhý), 57. Šišovský (J. Švec), rozh. sam. nájazd Melichárek. Rozhodovali: Jonák, Fridrich – Kacej, Návratek, vylúčení: 6:6, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, striedania: 31. Rogoň za E. Šveca, 1202 divákov

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Som rád, že sme nadviazali na výkony z predošlých zápasov. Mali sme dobrý pohyb, dobre sme kombinovali, boli sme lepší, len škoda, že sme nedokázali premeniť viac šancí. O dva body sme prišli po prehratom buly pár minút pred koncom, čo je škoda, lebo výhru by sme si zaslúžili. Napriek prehre chcem chlapcov pochváliť a ak budeme pracovať takto aj naďalej, nemám obavy o postup do play off."

Marcel Hanzal, tréner Trenčína: "Prišli sme na ľad súpera, ktorý podáva dobré výkony a tlačí sa v tabuľke dopredu. Snažili sme sa hrať zo zabezpečenej obrany, šli sme do vedenia, ale po chybičkách sme oň prišli. Trpezlivou hrou sme sa snažili vyrovnať, čo sa nám aj podarilo, ale znova prišiel tlak domácich, ktorý sa síce skončil gólom, no dokázali sme naň odpovedať. Samostatné nájazdy sú lotériou a nám sa v nich podarilo nakoniec uspieť."